Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Ceny energii elektrycznej w europie

Ceny energii elektrycznej w europie

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Biorąc pod uwagę ceny energii jako samą kwotę, którą musimy zapłacić za jednostkę energii Polska plasuje się na zaszczytnym miejscu jednych z najtańszych krajów w Europie. W odniesieniu jednak do naszych zarobków sytuacja ma się inaczej.
Ceny energii elektrycznej w europie

Zmiana ceny energii elektrycznej w Europie

W Unii Europejskiej cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pod koniec roku 2013 zaczęła rosnąć. Największy wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych w ubiegłym roku zanotowano w Estonii, gdzie cena za 100 kWh podskoczyła o 22 proc, w Grecji gdzie energia elektryczna podrożała o 20 proc., w Rumunii – o 17 proc, a we Francji i na Litwie po 10 proc. Nie wszędzie jednak ceny energii wzrosły. W Polsce ceny energii spadły, ale zaledwie o 4 %, natomiast najmocniej spadły ceny prądu na Cyprze o 15 proc, na Węgrzech prąd staniał o 14 proc., w Hiszpanii o 9 proc., a w Bułgarii o 8 proc.

Ceny energii elektrycznej w Europie

W przeliczeniu na euro, najniższe ceny prądu w Europie zanotowano w Bułgarii, gdzie za 100 kWh zapłacimy 8,8 euro. Tuż za Bułgarią plasuje się Rumunia (12,8 euro za 100 kWh) i Węgry (13,3 euro za 100 kWh). Polacy płacili za energię elektryczną średnio 14,5 euro za 100 kWh. Do krajów, w których energia jest najdroższa zliczyć natomiast należy Danię, w której ceny prądu wyrażone w euro są najwyższe w Europie i za 100 kWh płaci się 29,4 euro, Niemcy (29,2 euro za 100 kWh) oraz Cypr (na którym mimo obniżek cen za 100 kWh trzeba zapłacić 24,8 euro). Po zestawieniu wszystkich krajów średnia unijna plasuje się na poziomie 20,1 euro za 100 kWh zatem patrząc na cenę energii w Polsce możemy być zadowoleni, ale czy na pewno jest tak kolorowo?

Ceny energii elektrycznej w Europie, a zarobki Europejczyków

Bardziej miarodajnym wskaźnikiem cen energii w Europie jest Parytet Siły Nabywczej, który mówi nam jaką ilość energii możemy kupić w danym kraju za przeciętną pensję. I tu ranking przedstawia się zupełnie inaczej. W przeliczeniu na Parytet Siły Nabywczej najniższe ceny są w Finlandii oraz w Luksemburgu i na Łotwie. Najwięcej zapłacimy za prąd na Cyprze, którego mieszkańcy płacą ponad dwa razy tyle co Luksemburczycy (w przeliczeniu na Parytet Siły Nabywczej oczywiście), w Niemczech, Portugalii, Rumunii i w Polsce. Czekać teraz należy na statystyki i rankingi za rok 2014 i zobaczymy, czy udało nam się poprawić pozycję.
źródło: forsal.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót