Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Porównanie cen energii elektrycznej dla domu i firmy > Wtorkowa porcja wiedzy od Optimal Energy. Sprawdź co oznacza pojęcie sprzedawca z urzędu

Wtorkowa porcja wiedzy od Optimal Energy. Sprawdź co oznacza pojęcie sprzedawca z urzędu

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Wtorkowa porcja wiedzy od Optimal Energy. Sprawdź co oznacza pojęcie sprzedawca z urzędu

Kim jest sprzedawca z urzędu?

Sprzedawca z urzędu

- przedsiębiorstwo zobowiązane do świadczenia usług kompleksowych odbiorcom końcowym nie korzystającym z prawa wyboru sprzedawcy. Możliwość wyznaczania sprzedawców z urzędu dla odbiorców energii elektrycznej i gazu ziemnego wynika z postanowień nowych dyrektyw: elektrycznej 2003/54/WE i gazowej 2003/55/WE. Wyznaczenie sprzedawców z urzędu jest jednym ze środków, jakie mogą zostać podjęte przez państwa członkowskie w celu ochrony interesów odbiorców końcowych i zapewnienia wysokiego stopnia ochrony konsumenta. Sprzedawcy z urzędu mogą zostać wyłonieni w drodze przetargu lub wyznaczeni decyzją właściwego organu. W dokumencie wyznaczającym sprzedawcę z urzędu określone zostają przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej, których odbiorcy, nie mający prawa wyboru dostawcy energii elektrycznej lub paliw gazowych lub nie korzystający z tego prawa, mogą nabywać paliwa gazowe lub energię elektryczną od danego dostawcy z urzędu na podstawie umów. Przy czym przedsiębiorstwo energetyczne, wyznaczone jako dostawca z urzędu ma obowiązek zawierania umów kompleksowych z tymi odbiorcami. W ostatnim czasie firma Orange zaczęła sprzedawać prąd do odbiorców końcowych, o czym piszemy na naszych stronach.

źródło: cire.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót