optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Gram w Zielone
Puls Biznesu
Wp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Porównanie cen energii elektrycznej > Polkomtel zadowolony ze sprzedaży energii elektrycznej

Polkomtel zadowolony ze sprzedaży energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Polkomtel zadowolony ze sprzedaży energii elektrycznej

Robert Rutowicz (dyrektor Departamentu Obrotu Energią Elektryczną Polkomtelu)  jest dumny z wyników i zapewnia, że z częścią klientów już prowadzone są rozliczenia abonamentowe. Umowy kompleksowe to duże ułatwienie dla klientów. Sprzedawca energii może bowiem po podpisaniu umowy kompleksowej (GUD-K) z operatorem systemu dystrybucyjnego zaoferować klientowi, który podpisze z nim umowę na sprzedaż energii zapewnić obsługę na podstawie jednego dokumentu, bez rozdziały na sprzedaż i dystrybucję.

 

Polkomtel na razie jeszcze nie rozlicza się z operatorami, ale już dużym sukcesem jest sama liczba podpisanych umów. Oznacza to, że GDU-K to nie teoria, ale możliwe w realizacji działanie. Początki zawsze są trudne głównie z punktu widzenia całej papierologii, ale zebrane doświadczenie pozwoli Polkomtelowi poprawić jakość prowadzonych usług. Im szybciej firma dostosuje się do nowych możliwości na rynku energii, tym szybciej wyprzedzi konkurencję i pozyska więcej klientów, którzy chętnie korzystają z oferowanych im ułatwień.


Po wielu latach przygotowań do wdrożenia w Polsce systemu prowadzenia umów kompleksowych każda firma, która decyduje się na współpracę z OSD to duży sukces. Na dziś, lista sprzedawców którzy zdecydowali się na podpisanie GUD-K z dystrybutorami jest niedługa, ale z roku na rok powinna szybko zacząć się wydłużać. Oprócz wspomnianego Polkomtela umowy kompleksowe z różnymi OSD podpisane mają Gaspol, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż, a także Tauron Sprzedaż GZE. Pełne listy sprzedawców, którzy podpisali GUD-K z poszczególnymi OSD dostępne są na stronach internetowych OSD.


Energa Obrót nie podpisała jeszcze z odbiorcami żadnej umowy kompleksowej, ale ma już zawarte GUD-K ze wszystkim największymi operatorami sieci dystrybucyjnych z wyłączeniem PGE Dystrybucja, z którym prowadzi aktualnie rozmowy. Spółki obrotu grupy Tauron także zawarły już umowy GUD-K z OSD w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, tak więc są gotowe do działania. Do tej pory jednak spółka nie może się pochwalić żadną tego typu umową z klientem finalnym. Czas wdrożenia systemu umów kompleksowych w spółkach sprzedażowych jest długi, ponieważ zapisy GUD-K wymagają szeregu bardzo precyzyjnych ustaleń dotyczących m.in. obsługi klienta i funkcjonowania systemów billingowych.

Przygotowania do stosowania GUD-K trwają bardzo długo również dlatego, że jak wynika z opinii sprzedawców uzgadnianie zapisów umów z OSD jest bardzo skomplikowane.  Operatorzy nie s ą jeszcze do końca gotowi na umowy kompleksowe, ale z miesiąca na miesiąc sytuacja się poprawia.

Niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej nie spieszą się z zawarciem umów GUD-K z innym operatorem niż wchodzący w skład tej samej grupy kapitałowej. Do takich sprzedawców należy m.in. Enea, która nadal negocjuje umowy GUD- K z OSD spoza grupy. Enea jest na etapie podpisywania umów z dwoma z OSD, z których jeden stosuje swój wzorzec i nie dopuszcza żadnej zmiany, co utrudnia współpracę i spowalnia cały proces przygotowawczy. Największym wyzwaniem dla sprzedawców i OSD jest bowiem brak jednego wzorca umowy GUD-K, który byłby stosowany na rynku. Każdy wprowadza własne zapisy, aby umowa była korzysta dla niego, a negocjacje zabierają dużo cennego czasu, który można by poświęcić na pozyskiwanie klientów. Wynika stąd, że system GUD-K w Polsce jeszcze raczkuje, ale wszystko jest na dobrej drodze.

 

źródło: energetyka.wnp.pl

Powrót