Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Porównanie cen energii elektrycznej dla domu i firmy > Opłata mocowa na rachunku za energię. Ile zapłacimy za nową opłatę?

Opłata mocowa na rachunku za energię. Ile zapłacimy za nową opłatę?

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Opłata mocowa na rachunku za energię. Ile zapłacimy za nową opłatę?

Na pytanie z czego składa się rachunek za prąd odpowiedź zna niewielu z nas. Obecnie patrząd na rachunek za prąd widzimy prawie 10 pozycji, przy czym należy zaznaczyć, że jest to wartość zmienna w zależności od grupy taryfowej. Na przykład tzw. taryfa dwustrefowa G12 lub G12w ma ich więcej ze względu na podział stawek na stawkę dzienną oraz nocną. Najbardziej popularna taryfa G11 ma ich minimum osiem. To bardzo dużo. Wszystkie pozycje na rachunku za prąd możemy podzielić na dwie grupy:

  1. koszty zakupu prądu
  2. koszty za dystrybucję prądu, często nazywane kosztami stałymi 

Tak jak już wielokrotnie pisaliśmy cena zakupu prądu w całym rachunku wynosi lekko ponad 45%. Na koszty dystrybucji przypada cała reszta opłat czyli niecałe 55%. Większy udział kosztów stałych związanych z dystrybucją to bardzo niekorzystne zjawisko dla klientów finalnych. Wszystko dlatego, że w obszarze dystrybucji nie występuje konkurencja i z góry jesteśmy skazani na płacenie takich, a nie innych opłat. Niestety, ale opłata mocowa wpłynie na pogłębienie tego trendu, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Co to jest opłata mocowa i kto ją wprowadził?

Opłata mocowa ma za zadanie pokryć koszty funkcjonowania tzw. rynku mocy, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa ciągłości dostaw prądu. To koniec definicji jej roli. Nasuwa się jednak od razu drugie pytanie: co to jest rynek mocy? Już wyjaśniamy. Obecnie w Polsce bardzo szybko przybywa instalacji, które produkują prąd z tzw. odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna i pójście w kierunku OZE ma mnóstwo plusów, ale także kila minusów. Jednym z tych minusów jest konieczność korelowania zapotrzebowania na energię elektryczną z jej produkcją. W przypadku instalacji OZE czyli np. fotowoltaiki czy też turbin wiatrowych trudno jest zarządzać produkcją energii w taki sposób aby odpowiadała ona aktualnemu zapotrzebowaniu na prąd. Zazwyczaj jest tak, że jeśli wieje i świeci słońce to mamy nadprodukcję energii. W pochmurny i bezwietrzny dzień mamy z kolei niedobór energii z jednostek OZE. 

W obu powyższych przypadkach rolę regulacyjną pełnią jednostki produkujące energię w sposób konwencjonalny czyli te spalające węgiel lub zasilane gazem ziemny. Szczególnie te drugie jednostki są bardzo potrzebne do utrzymywania optymalnych parametrów sieci w całym systemie elektroenergetycznym ze względu na bardzo łatwe ich uruchomienie lub też wygaszanie w zależności od potrzeby.

Fakty są jednak takie, że każda z firm produkujących energię, każda elektrownia chce aby ich jednostki pracowały w sposób ciągły, bo za to mają płacone. Nikt nie chce być włączany do sytemu tylko wtedy kiedy mamy problem z ilością produkowanej energii z OZE lub wtedy kiedy zapotrzebowanie na energię jest w Polsce największe.

Rozwiązaniem tego problemu jest płacenie elektrowni za to, że jej turbiny są w gotowości do uruchomienia na wypadek nagłego wzrostu zapotrzebowania na prąd, które pójdzie np. w parze z pochmurnym i bezwietrznym dniem. 

Opłata mocowa jaka została przerzucona na odbiorców końcowych ma na celu sfinansować "czuwanie" niektórych jednostek wytwórczych, które muszą ustąpić miejsca np. w pierwszej kolejności energii z OZE lub które będą uruchamiane tylko w szczytowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w ciągu doby.

O ile wzrosną rachunki za prąd z opłatą mocową?

Na to pytanie na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Tak jak napisaliśmy wcześniej, opłata mocowa ma pokryć koszty wytwórców energii, którzy będą w swoich elektrowniach utrzymywać rezerwy, które w każdej chwili będą mogły zacząć produkować energię. Szacuje się, że w ciągu roku koszty funkcjonowania całego rynku energii wyniosą 3 miliardy złotych. Jeśli założymy, że w Polsce mamy zainstalowanych ok. 17 milionów liczników energii elektrycznej, to średnio na każdy licznik rocznie przypada ponad 175 złotych! 

Politycy i urzędnicy pracujący nad przepisami mającymi określić ile wynosić będzie opłata mocowa zapowiedzieli, że będzie ona różnicowana od tego ile prądu zużywamy. Niemniej jednak nasze powyższe obliczenia mogą okazać się bardzo bliskie prawdy, ponieważ można było usłyszeć w wypowiedziach osób pracujących nad tym systemem, że opłata może wynosić ok. 10 złotych miesięcznie czyli będzie to ok. 120 zł rocznie.

Finalna wysokość na pewno będzie zmienna. Ma być ona określana na podstawie przeprowadzanych przetargów. Tak naprawdę od ich wyników zależeć będzie o ile nasze rachunku wzrosną.

Jak opłata mocowa wpłynie na procentowy udział w rachunku w kosztów samego prądu?

Na koniec zastanówmy się nad jeszcze jedną istotną kwestią. Dodatkowa opłata mocowa będzie należała do tzw. kosztów dystrybucyjnych.  Obecnie w Polsce ze względu na duże podwyżki cen prądu przez sprzedawców (energii elektrycznej czynnej) większy udział w finalnej kwocie rachunku mają koszty związane ze sprzedażą.

opłata mocowa

Po wprowadzeniu opłaty mocowej, proporcja udziału w rachunkach kosztów dystrybucji oraz sprzedaży się odwróci. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja z punktu widzenia mechanizmów wolnorynkowych. Im więcej tzw. opłat stałych związanych z dystrybucją energii tym gorzej.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót