Z tego artykułu dowiesz się
Czym jest moc pompy ciepła i dlaczego jej odpowiedni dobór jest tak ważny?
Jest wiele parametrów istotnych w przypadku doboru odpowiedniej pompy ciepła dla danego budynku. Jednym z ważniejszych jest jednak jej moc grzewcza, określana skrótem Pg. Parametr ten wskazuje bowiem to, z jaką energią sprężarka zastosowana w pompie ciepła dostarcza ciepło do jego odbiorników zastosowanych w instalacji grzewczej.
Odpowiednią moc grzewczą urządzenia można obliczyć, wykorzystując do tego kalkulator pomp ciepła, który uwzględnia wszelkie istotne dla jej prawidłowego określenia czynniki. Dobór właściwej mocy grzewczej pompy ciepła do domu o powierzchni 120 m2 jest niezwykle ważny. Nie może być ona wobec tego zarówno ani zbyt mała, jak i ani zbyt duża.
Konsekwencje zbyt małej mocy pompy ciepła
Zbyt mała moc pompy ciepła dobranej do domu o powierzchni 120 m2spowoduje to, że nie będzie ona w stanie dostatecznie ogrzać jego powierzchni. W takiej sytuacji konieczne więc będzie zastosowanie dodatkowych źródeł ciepła, które zmniejszą opłacalność tego typu inwestycji. Ponadto za mała moc pompy ciepła w domu 120 m2 może także doprowadzać do:
- większego zużycia energii elektrycznej przez urządzenie, a więc spadku jego współczynnika COP,
- szybszego zużycia się sprężarki skutkującego koniecznością jej wymiany,
- wyższych kosztów użytkowania tego rodzaju źródła ciepła.
Konsekwencje zbyt dużej mocy pompy ciepła
Jeśli z kolei moc pompy ciepła zastosowanej w domu o powierzchni 120 m2 będzie zbyt duża przede wszystkim znacznie i niepotrzebnie zwiększy to koszt jej montażu. Dodatkowo wpłynie ona także na większe zużycie energii oraz szybsze zużycie sprężarki nawet w najlepszej pompie ciepła otwierającej ranking pomp ciepła pod względem swojej jakości. Wszystko za sprawą tego, że będzie ona pracowała w krótszych cyklach czasowych, jednak o wiele częściej.
Na jakiej podstawie dobrać moc pompy ciepła do domu 120 m2?
Jak więc widać przy wyborze pompy ciepła zarówno typu powietrze/woda, jak i powietrznej czy też gruntowej najważniejsze jest dopasowanie jej mocy do potrzeb domu. Aby natomiast dowiedzieć się jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla domu o powierzchni 120 m2, należy przede wszystkim poznać jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Zależy ona z kolei nie tylko od powierzchni budynku, ale także zastosowanej w nim termoizolacji.
W związku z tym zapotrzebowanie na ciepło określane jest w przypadku domu:
- pasywnego na 10 W/m2,
- niskoenergetycznego na 40 W/m2,
- z dobrej jakości izolacją termiczną na 50 W/m2,
- z normalną izolacją termiczną na 70 W/m2,
- starego ze słabą izolacją na 120 W/m2.
Zakładając jednak, że dom o powierzchni 120 m2 ma dobrej jakości izolację termiczną, w związku z tym jego zapotrzebowanie na energię cieplną jest równe 50 W/m2 do określenia odpowiedniej mocy pompy ciepła można posłużyć się obliczeniem, na którym bazują bardzo często instalatorzy pomp ciepła. Polega ono na przemnożeniu powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na ciepło, w związku z tym w naszym przypadku pompa ciepła powinna mieć moc 6 kW, gdyż:
120 m2 x 50 W = 6 kW.
Dlatego też koszt pompy ciepła do domu 120 m2 to kwota co najmniej od 10 000 złotych.
Wyliczenia te są jednak oczywiście jedynie szacunkowe, dodatkowo przy doborze mocy pompy ciepła należy bowiem uwzględnić także takie kwestie jak:
- średnią wysokość temperatur panujących w lokalizacji, w jakiej znajduje się dom,
- roczne zużycie ciepłej wody użytkowej przez mieszkańców domu, jeśli ona ma być także podgrzewana przez pompę ciepła,
- rodzaj zastosowanego odbiornika ciepła, którym mogą być klasyczne kaloryfery, ogrzewanie powierzchniowe lub kaloryfery niskotemperaturowe czy klimakonwektory.