Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Bez wątpienia pompy ciepła powietrze woda są jednymi z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie budynków oraz ciepłej wody użytkowej będącym alternatywą dla klasycznych urządzeń grzewczych. Wiele osób obawia się jednak ich zastosowania, ze względu na to, iż bazują one na energii elektrycznej. Czy jednak słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić, badając ile energii elektrycznej jest w stanie zużyć pompa ciepła rocznie i od czego to zależy.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła powietrze woda?

Określenie tego ile jest w stanie zużyć energii elektrycznej pompa ciepła powietrze woda do ogrzewania domu oraz c.w.u. nie jest prostym zadaniem. Zużycie prądu w tym przypadku zależy bowiem od wielu różnorodnych czynników, które w wielu przypadkach są niezwykle indywidualną kwestią, jeśli chodzi o każdego z użytkowników tego rozwiązania.

Powierzchnia ogrzewanego przez pompę ciepła budynku

Pierwszym z czynników wpływających na zużycie energii przez instalację zasilającą pompy ciepła jest powierzchnia, którą musi ona ogrzać. Nowoczesne energooszczędne domy potrzebują bowiem energii elektrycznej o wartości około od 10 do 15 kWh na rok do ogrzania jednego metra kwadratowego jego powierzchni. Oznacza to więc, że w przypadku domu o powierzchni wynoszącej 100 metrów kwadratowych zużycie prądu może wynosić od 1000 do 1500 kWh na rok, z kolei w przypadku domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych analogicznie dwa razy tyle. Pomocny może okazać się kalkulator pomp ciepła dostępny na naszej stronie.

Warunki techniczne budynku z zainstalowaną pompą ciepła

Na zużycie prądu przez pompę wykorzystywaną zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania w nim ciepłej wody użytkowej wpływ ma również jego stan techniczny, a dokładniej to czy posiada on:

  • wentylację grawitacyjną czy mechaniczną,
  • ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe.

Dobrze dobrana do tych czynników powietrzna pompa ciepła jest bowiem w stanie odzyskiwać nawet do 70% ciepła z samego powietrza, minimalizując pobór energii z sieci, a tym samym wysokość rachunków za prąd.

Efektywność COP pompy ciepła

Koszty ogrzewania za pomocą pomp ciepła zależne są także od tego, jaką posiadają one efektywność COP. Czyli w skrócie ile są one w stanie w danym momencie, zużywając 1 kWh prądu, oddać energii cieplnej.

Współczynnik ten wahać się może od 3,5 do nawet 5,5. Dlatego też chcąc płacić mniej za prąd, najlepiej inwestować w budynku w pompy ciepła, które posiadają efektywność COP na poziomie około 4. Dzięki temu z 1 kWh prądu będą one w stanie wygenerować około 4 kW ciepła.

Współczynnik SCOP

Kolejnym współczynnikiem niezwykle istotnym dla określenia tego, jakiego zużycia energii elektrycznej możemy się spodziewać po zastosowaniu w budynkach pomp ciepła jest SCOP. Określa on bowiem efektywność śródroczną urządzenia, czyli to ile pompa ciepła zużywa prądu w ciągu roku do wytworzenia potrzebnego ciepła ogrzewającego dom czy też podgrzewającego ciepła wodę użytkową.

Na wartość tego parametru wpływ mają wymienione już wcześniej czynniki takie jak rodzaj wentylacji czy ogrzewania oraz ilość zużywanej ciepłej wody. Istotne w przypadku tego wskaźnika jest także to, że różnica w jego wartości na poziomie zaledwie 0,5 w efektywności SCOP przekłada się na wzrost zużycia prądu przez pompę ciepła do 15%.

Zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u.

Ostatnim z elementów wpływających na to ile prądu bierze pompa ciepła, jest natomiast zapotrzebowanie na ciepło poprzez ogrzewanie domu oraz ciepłą wodę użytkową, które jest niezwykle indywidualną kwestią. Logiczne jest bowiem, że jeśli mieszkańcy domów ogrzewanych przez pompę ciepła lubią przebywać w temperaturach około 25 stopni Celsjusza, ich zużycie energii elektrycznej będzie większe niż w przypadku osób utrzymujących w pomieszczeniach poziom temperatury w granicach 22 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi natomiast o zużycie prądu przez pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej, należy przyjąć, że potrzebuje ona około 300 kWh energii elektrycznej na jednego mieszkańca w ciągu roku. W związku z tym im większa liczba mieszkańców tym zużycie prądu przez pompę staje się większe.

Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej przez pompy ciepła?

Znając już czynniki wpływające na poziom rocznego zużycia energii elektrycznej przez pompy ciepła powietrze woda, można obliczyć koszty związane z poborem prądu niezbędnego do pracy tych urządzeń. W tym celu należy posłużyć się następującym wzorem:

Zużycie energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy ciepła = zapotrzebowanie na ciepło / średnioroczny współczynnik pompy ciepła (SCOP).

Przykładowo, jeśli więc dom jednorodzinny o powierzchni 160 metrów kwadratowych zamieszkiwany przez 4-osobową rodzinę ogrzewany jest przez pompę ciepła typu powietrze woda, a zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody wynosi 15 000 kWh na rok, z kolei sama pompa ciepła posiada współczynnik efektywności SCOP na poziomie 3,7. W takiej sytuacji, aby uzyskać informacje, ile będzie wynosić zużycie energii przez pompę ciepła, należy 15 000 kWh (zapotrzebowanie na ciepło) podzielić przez 3,7 (współczynnik SCOP). Otrzymujemy więc 4054 kWh i jest to wartość określająca, ile pompa ciepła pobiera prądu rocznie, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną jej użytkowników. Należy jednak przy tym pamiętać, że wartość ta jest wyłącznie orientacyjna, a jej wahania zależą między innymi od wymienionych artykule czynników. Ważna jest także to jacy producenci pomp ciepła są brani pod uwagę przy testach. Jakość wykonania takiego urządzenia jest kluczowa.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.8 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić