Z tego artykułu dowiesz się
Czy można zamontować magazyn energii na zewnątrz budynku?
Teoretycznie magazyn energii może zostać zamontowany na zewnątrz budynku. Wskazują na to, chociażby parametry tego typu urządzeń związane z ich stopniem szczelności na poziomie IP44 i wyższym. Przy czym jednocześnie producenci magazynów energii zaznaczają, że ich urządzenia są w stanie prawidłowo pracować do temperatury wynoszącej -10 stopni Celsjusza. Biorąc więc pod uwagę warunki klimatyczne występujące w naszym kraju, zimą bardzo często temperatura za oknami spada do poziomu o wiele niższego, co oznacza, że montaż magazynu energii na zewnątrz budynku nie gwarantuje jego poprawnego działania w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi.
Jak niskie temperatury wpływają na działanie magazynu na zewnątrz budynku?
Magazyny energii zbudowane są z akumulatorów o określonej pojemności i wydajności, która powinna być odpowiednio dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej z jaką mają one współpracować. Działanie niskich temperatur sprawia natomiast, że ogniwa akumulatorowe ulegają skurczeniu, a rezystancja występujących w nich procesów rośnie. W efekcie urządzenie nie jest w stanie pracować tak sprawnie, jak było to zakładane podczas jego dobierania.
Magazyn energii na zewnątrz budynku a szybkość ładowania
Niskie temperatury oddziałujące na magazyn energii wpływają na jego szybkość ładowania, która wraz z jej spadkiem o każdy kolejny stopień znacząco się obniża. Dodatkowo pomimo tego, że producenci magazynów energii wskazują, że ich urządzenia są w stanie pracować w zakresie temperatur wynoszących do -10 stopni Celsjusza, trzeba pamiętać, że ujemne temperatury wymuszają konieczność podnoszenia temperatury samych ogniw, na co zużywana jest również część energii znajdująca się w urządzeniu.
Magazyn energii na zewnątrz budynku a pojemność baterii
Działanie niskich temperatur jak już wspomniano wcześniej, doprowadza do kurczenia się ich ogniw. W efekcie są one więc w stanie skumulować mniejszą ilość energii. W skrajnych przypadkach pojemność magazynu może zostać obniżona natomiast nawet o połowę. Dlatego też zastosowanie tego typu urządzenia na zewnątrz może przyczyniać się do obniżenia opłacalności inwestycji związanej z jego zakupem i montażem.
W jakich warunkach najlepiej pracują magazyny energii?
Analizując wszelkie porównania magazynów energii pod względem szybkości ich ładowania, pojemności i żywotności trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że parametry tego typu urządzeń podawane są dla ich pracy w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Dlatego też optymalnym miejscem montażu dla magazynu energii jest pomieszczenie, w którym utrzymywana jest stała temperatura na poziomie 23 - 25 stopni Celsjusza.
Jeśli nie ma jednak możliwości umieszczenia baterii kumulującej prąd z fotowoltaiki w takim pomieszczeniu, problem związany z obniżeniem jej pojemności w niskich temperaturach można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykonanie izolacji magazynu energii, która zapobiegnie drastycznemu spadkowi temperatury jego ogniw. Przy czym musi być ona zamontowana tak, aby jednocześnie chronić urządzenie przed chłodem oraz zapewnić mu odpowiednia wentylacje. Drugie rozwiązanie to natomiast dobranie baterii o większej pojemności, co będzie się jednak wiązało z tym, że cena magazynu energii będzie także wyższa.
Podsumowując, choć zgodnie z tym, co podają producenci, można zastosować magazyn energii na zewnątrz budynku, należy w takim przypadku pamiętać, że oddziałujące na niego niskie temperatury zwłaszcza w okresie zimowym będą miały wpływ zarówno na jego pojemność, jak i szybkość ładowania się i rozładowywania. Dlatego też najlepiej, o ile jest to możliwe magazyny energii montować w ogrzewanych pomieszczeniach, które zapewnią im optymalne warunki do pracy.