Porównaj oferty

Magazyn energii 10kw - ile kosztuje

Magazyny energii stosowane w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to rozwiązanie, które zaczyna cieszyć się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wynika ona przede wszystkim ze zmian związanych z przepisami dotyczącymi rozliczeń prosumentów, które od 1 lipca 2022 roku nie są już tak korzystne, jak wcześniej, a także tego, że po raz pierwszy na ich montaż można uzyskać dotacje w ramach 4 edycji programu Mój Prąd. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jaka jest cena magazynów energii 10 kW.

Wróć do: Aktualności Magazyn energii 10kw - ile kosztuje

W jakich instalacjach sprawdzi się magazyn energii 10 kWh?

Aby zastosowanie magazynu energii było opłacalne, jego pojemność musi być odpowiednio dostosowana do mocy instalacji fotowoltaicznej, a także zużycia prądu generowanego w budynku w którym zostanie zastosowanie połączenie tych dwóch rozwiązań. W związku z tym magazyny energii o pojemności 10 kW najczęściej dobierane są do instalacji, których moc oscyluje w granicach około 6-7 kWp, a zużycie energii przed domowników nie jest większe niż 20 kWh dziennie. Dzięki temu ich możliwości są wykorzystywane w maksymalny sposób, zapewniając tym samym oszczędności osobom decydującym się na ich montaż.

Magazyn energii 10 kW cena

Cena magazynu energii 10 kW wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wynika to przede wszystkim z tego, że rynek tego typu urządzeń dopiero raczkuje w naszym kraju. Można się jednak spodziewać, że wraz ze wzrostem popularności magazynów energii koszt ich zakupu zacznie stopniowo spadać, chociażby jak miało to miejsce w przypadku pomp ciepła.

W związku z tym chcąc obecnie kupić magazyn energii 10 kWh, cena tego urządzenia w przypadku niemal wszystkich producentów oferujących je na naszym rynku oscyluje w granicach od około 20 000 do mniej więcej 50 000 złotych. Warto jednak przy tym pamiętać, że decydując się na zakup i montaż magazyny energii o tej pojemności, można aktualnie skorzystać z dofinansowania obniżającego jego cenę, dostępnego w ramach 4 edycji programu Mój Prąd.

Od czego zależy cena magazynu energii?

Duża rozpiętość cenowa, jeśli chodzi o magazyn energii 10kw wynika przede wszystkim z tego, że wpływ na nią ma wiele czynników. Najważniejszym jest natomiast rodzaj zastosowanej technologii akumulatorów, które są głównym elementem tych urządzeń. Najlepsze magazyny energii wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe. Cena magazynów energii zależy dodatkowo także od:

  • konstrukcji urządzenia, która wpływa na to w jakich miejscach może być on zamontowany, a także czy jego pojemność będzie mogła być zwiększana wraz z czasem przez dołożenie kolejnych modułów,
  • marka, od której zależy bardzo często także jakość i nowoczesność stosowanych przy produkcji magazynów energii podzespołów czy innych elementów,
  • dodatkowe funkcje, wśród których wyróżnić można między innymi wbudowany inwerter, systemy monitorujące pracę urządzenia czy pozwalające na zdalne zarządzanie jego pracą.

Co wziąć pod uwagę kupując magazyn energii o pojemności 10 kWh?

Kupując magazyn energii 10 kWh, cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, jeśli chodzi o jego model. Należy bowiem pamiętać, że jest to urządzenie, które będzie wykorzystywane przez lata. Dlatego zainwestowanie w droższy, ale lepszy i trwalszy model może wbrew pozorom okazać się w dłuższej perspektywie czasu bardziej opłacalne. Kluczowymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę kupując magazyn energii 10 kW są wobec tego:

  • moc znamionowa urządzenia, która wyrażona jest w kilowatach i wpływa na to, ile urządzeń jednocześnie może być zasilanych przez magazyn energii,
  • sprawność baterii, która informuje o tym, ile energii skumulowanej w akumulatorach magazynu będzie można faktycznie pobrać, najlepsze modele dostępne na rynku cechują się sprawnością na poziomie około 95%,
  • głębokość rozładowywania, która określa do jakiego poziomu mogą być rozładowywane akumulatory zastosowane w magazynie energii, bez wpływu na ich późniejszą pojemność,
  • żywotność zastosowanych akumulatorów, która jest podawana najczęściej w cyklach i powinna być ona jak największa.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Jacek

20 gru 2022

Mam magazyn 10 kWh i bardzo sobie go cenię

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić