Porównaj oferty

31 lip 2020

Gaz - baza wiedzy

Gwarancja ceny w umowie na prąd i gaz

Zmiana ceny prądu lub gazu w trakcie obowiązywania umowy jest możliwa. Wszystko zależy od oferty z jakiej skorzystaliśmy. Dziś wyjaśniamy, kiedy sprzedawca może nam naliczyć inną stawkę za 1 kWh niż ta, która wynika z umowy jaką zawarliśmy.

Wróć do: Aktualności Gwarancja ceny w umowie na prąd i gaz

Zmiana sprzedawcy gazu lub prądu ma nieść za sobą wymierne korzyści. Chodzi oczywiście o to, żeby podpisując nową umowę płacić mniej niż obecnie lub zabezpieczyć się kilka lat do przodu w sytuacji, kiedy ceny energii - prądu i gazu systematycznie rosną. To czy tak faktycznie będzie zależy od kilku zapisów w umowie. Dziś wyjaśniamy kiedy spółka obrotu od której gaz lub prąd kupujemy ma prawo do zmiany ceny za 1 kWh.

Oferty z gwarancja ceny nie muszą oznaczać, że cały czas będziemy płacić tyle samo

Duża część sprzedawców sprzedaje prąd i gaz dla firm i klientów indywidualnych w ofertach, które w nazwie zawierają słowa „Gwarancja ceny”. Zdecydowana większość z nas uważa, że cena po jakiej nastąpi pierwsze rozliczenie, będzie obowiązywała przez cały okres umowy. Niestety, ale gwarancja ceny nie musi wcale oznaczać, że tak będzie. Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z cennikiem przed podpisaniem umowy. Okazuje się, że w wielu ofertach cena faktycznie jest gwarantowana, ale według określonego harmonogramu. Przykład poniżej:

gwarancja ceny prądu

Przykład zapisu w umowie firmy Fortum

Taka tabelka w nasze umowie, oznacza, że będziemy mieli gwarancję ceny w trakcie obowiązywania umowy, ale ta cena po upływie 12 miesięcy się zmieni! Pamiętajmy, że gwarancja ceny to nie to samo co stała cena w trakcie obowiązywania umowy.

Reguła indeksacyjna do określania cen prądu lub gazu

Kolejnym przykładem na zmienność ceny w trakcie obowiązywania umowy jest tzw. zapis opisujący regułę indeksowania ceny. W praktyce oznacza on, że w nasza cena prądu lub gazu zależeć będzie od tego po jakiej cenie jest ona zakupiona na giełdzie przez sprzedawcę. W takiej sytuacji sprzedawca przerzuca dużą cześć ryzyka cenowego na klienta. Jeśli cena rynkowa rośnie - stawki są podnoszone, jeśli natomiast spada, nasze stawki również ulegną obniżeniu. Poniżej przykład takiego zapisu, jaki znajduje się w regulaminie oferty firmy Orange:

reguła indeksacyjna orange ceny prądu

Widzimy wyraźnie, że podpisując umowę wiemy ile zapłacimy do końca roku, a stawki na kolejne lata będą określane na podstawie reguły indeksacyjnej.

Czy sprzedawca prądu może ponieść cenę prądu lub gazu w trakcie umowy?

Tak jak pokazaliśmy wyżej: dostawcy gazu w Polsce lub prądu mogą podnieść, a właściwie zmienić cenę prądu lub gazu. Wszystko zależy od oferty jaką wybraliśmy. Dlatego raz jeszcze chcemy podkreślić jak ważne jest czytanie umów przed ich podpisaniem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy cena w trakcie umowy ulegnie zmianie, sprawdźmy to dodatkowo w naszej porównywarce cen prądu i gazu, która tego typu zmiany w cenie dokładnie pokazuje.

Na jakie zapisy w umowie zwrócić szczególną uwagę?

Dokumenty jakie dostajemy do podpisania przy zawieraniu umowy na zakup prądu lub gazu często mają kilkanaście stron. Niestety, ale zdecydowana większość z nas ich nie czyta. Warto jednak poświęcić kilka minut i dokładnie zapoznać się z tymi, które określają sposób naliczania opłat, a także ew. możliwość rozwiązania umowy, w szczególności:

  1. W jakich sytuacjach sprzedawca może zmienić ceny
  2. W jaki sposób będziemy informowani o zmianie cen
  3. Czy jeśli ceny ulegną zmianie możemy wypowiedzieć umowę
  4. Czy wcześniejsze wypowiedzenie umowy będzie skutkowało naliczaniem kar umownych

Inne przypadki, kiedy zmiana ceny za 1kWh jest możliwa

Zmiana ceny może zostać wprowadzona także w sytuacji, kiedy nasza umowa dobiegła końca i na podstawie odpowiednich zapisów z umowy została ona automatycznie przedłużona na czas nieokreślony np. z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Najczęściej praktykowanym sposobem określenia naszej obecnej stawki będzie zapis mówiący o tym, że w przypadku przejścia na umowę na czas nieokreślony wysokość cen za 1 kWh jest określana na podstawie bazowego cennika sprzedawcy dostępnego na jego stronie lub na podstawie aktualnie zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki stawek taryfowych. W takiej sytuacji warto sprawdzić dostępne na rynku oferty. Najczęściej cenniki bazowe posiadają dużo wyższe ceny od tych dostępnych w dedykowanych ofertach.

Czy możemy rozwiązać umowę, jeśli nie zgadzamy się ze zmianą cen?

Umowę możemy zawsze rozwiązać. Problem pojawia się wtedy, jeśli w umowie jest zapis o karach umownych. Takie sytuacje przewiduje regulamin, umowa lub ogólne warunki umowy. Zapoznajmy się z tymi dokumentami i zapytajmy handlowca przed podpisaniem umowy jak w takiej sytuacji będzie wyglądało np. przejście do innego sprzedawcy.

W praktyce firmy niestety, ale często stosują kary umowne za wcześniejsze zerwanie umowy. Przykład zapisu z cennika firmy Tauron:

tauron kara za rozwiązanie umowy

Tego typu zapisy oznaczają, że wysokość kary za wcześniejsze wypowiedzenie umowy jest uzależniona od okresu jaki pozostał do zakończenia umowy, a także np. szacowanej ilości gazu ziemnego jaka miałaby zostać dostarczona w tym czasie.

Są jednak firmy, które w przypadku zmiany cen dają taką możliwość klientowi. Poniżej przykład zapisu z umowy firmy Po Prostu Energia:

po prostu energia umowa

Powyższe 2 przykłady dotyczą oczywiście innych okoliczności rozwiązania umowy. Chcemy jednak pokazać po raz kolejny, że w zależności od okoliczności w jakich ew. rozwiązanie umowy miałoby nastąpić musimy się liczyć z występowaniem kar umownych.

Gwarancja ceny w umowie na prąd i gaz to bardzo korzystny zapis dla klienta. Musimy jednak być pewni czy wybrana przez nas oferta faktycznie taki zapis posiada.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić