Porównaj oferty

Licznik dwukierunkowy fotowoltaika. Schemat i działanie

Po montażu instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym czy firmie zazwyczaj nie można jeszcze rozpocząć korzystania z niej. Konieczna jest wymiana licznika prądu na dwukierunkowy, rejestrujący zarówno ilość energii pobieranej z sieci, jak i dostarczanej do sieci publicznej

Wróć do: Aktualności Licznik dwukierunkowy fotowoltaika. Schemat i działanie

Licznik dwukierunkowy – jak działa?

Dostawca energii ma 30 dni po otrzymaniu zgłoszenia na dokonanie bezpłatnej wymiany licznika na właściwy. Tylko licznik dwukierunkowy jest w stanie poprawnie obliczyć zużycie prądu oraz ilość prądu oddanego do sieci przez gospodarstwo posiadające instalację fotowoltaiczną. Warto pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną nie jest na bieżąco zużywany w całości przez gospodarstwo domowe czy firmę. Zgłoszenie wymiany licznika należy przesłać do operatora sieci, istnieje dedykowany tej czynności formularz. Większość firm wykonujących montaż instalacji fotowoltaicznych dokonuje zgłoszenia w imieniu klienta, przez co nie musi on załatwiać żadnych formalności związanych z wymianą licznika.

licznik dwukierunkowy

Czy można korzystać z instalacji PV bez licznika dwukierunkowego?

Instalacja fotowoltaiczna po zakończeniu jej montażu jest już sprawna i gotowa do produkcji energii. Uruchomienie jej przed wymianą licznika prądu na dwukierunkowy nie jest jednak zalecane. Większość jednokierunkowych liczników prądu w takiej sytuacji będzie zaliczać energię oddawaną do sieci publicznej przez instalację PV jako energię zużytą przez gospodarstwo domowe. Będzie się to wiązać z wyższym rachunkiem za energię.

Schemat działania licznika dwukierunkowego

Zasada działania licznika dwukierunkowego jest bardzo prosta. Korzystając z energii elektrycznej w gospodarstwie posiadającym instalację fotowoltaiczną możemy w danym okresie rozliczeniowym osiągnąć jeden z trzech możliwych scenariuszy zużycia.

  1. Jeżeli nasza instalacja nie wyprodukowała wystarczająco dużo prądu, by pokryć całe zużycie, licznik rejestruje ile energii zostało przekazane gospodarstwu z sieci publicznej. Będziemy musieli zapłacić dostawcy energii za tę ilość.
  2. Jeżeli po zakończeniu okresu rozrachunkowego bilans energii wyprodukowanej i zużytej jest równy 0, nie dopłacamy za energię, a ponosimy jedynie koszty obsługi sieci, czyli płacimy tzw. „opłatę za licznik”.
  3. Jeżeli nasza instalacja produkuje więcej prądu niż wynosi zużycie gospodarstwa w danym cyklu rozrachunkowym, nadmiar energii zostaje oddany do sieci publicznej a licznik dwukierunkowy rejestruje, jaka ilość kWh została przekazana. W takiej sytuacji nie ponosimy oczywiście opłat za energię, ale nadal musimy uiścić stałą opłatę za obsługę sieci. Nasza nadprodukcja energii jednak nie przepada, w przyszłości – kiedy nasze zużycie prądu przekroczy ilość produkowaną przez instalację PV - będziemy mogli odzyskać 80% z niej. Z nadprodukowanej energii możemy skorzystać w ciągu jednego roku, później nasze zapasy przepadają.

Powyżej opisany schemat dotyczy gospodarstw domowych. Dane procentowe mogą różnić się w przypadku firm oraz instalacji przyłączanych do sieci na indywidualnych warunkach. Firmy posiadające mikroinstalacje fotowoltaiczne mogą, na podstawie umowy z operatorem sieci, otrzymywać wynagrodzenie pieniężne za nadprodukcję energii.

Jak czytać licznik dwukierunkowy

Odczytanie danych zużycia z licznika dwukierunkowego jest bardzo proste, zwłaszcza w przypadku korzystania z taryf jednostrefowych (np. G11). Wówczas:

  • całkowite zużycie energii wyświetla się na ekranie licznika wraz z kodem OBIS 1.8.0. Kod OBIS widoczny jest w lewym górnym rogu ekranu licznika.
  • Kiedy wyświetla się tam kod 2.8.0, wartość wyświetlana na liczniku dotyczy energii przesłanej do sieci publicznej. Wartości w obu przypadkach są podawane w kWh.

Jeżeli korzystamy z taryf wielostrefowych, możemy sprawdzić dokładne zużycie prądu w każdej ze stref.

  • Nadal przy kodzie OBIS 1.8.0 wyświetli się nam całkowite zużycie w kWh. Pod kolejnymi kodami (np. 1.8.1, 1.8.2) zobaczymy zużycie w konkretnych strefach.
  • Także tu, pod kodem 2.8.0 wyświetli się nam całkowita ilość energii, którą oddaliśmy do sieci publicznej. Kolejne kody zaczynające się od 2. (np. 2.8.1, 2.8.2) pokażą nam ile energii w kWh oddaliśmy do sieci z każdej ze stref.

Istnieją dwie metody rozliczeń z dostawcą energii – rzeczywiste i prognozowane. W przypadku rzeczywistego, płacimy dokładnie za ilość energii zużytej w przyjętym okresie rozliczeniowym. W przypadku prognozowanego rozliczenia, płacimy z góry za energię, a kwota jest obliczana na podstawie naszego zużycia z poprzedzających miesięcy. Na koniec okresu rozliczenia możemy zatem wygenerować nadpłatę lub niedopłatę. Rozwój rynku energii wprowadza też inne oferty. Sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych 2021 i zobacz jakie oferty przygotowały firmy także dla tych z nas, którzy już fotowoltaikę mają u siebie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.4 (5 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Jerzy Spruch

12 mar 2024

Nasuwa się pytanie jak wygląda to przy pomiarze pośrednim tzn przez przekładniki

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić