Porównaj oferty

Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Najlepszym punktem wyjścia dla określenia tego, ile prądu będziemy potrzebować z instalacji fotowoltaicznej, którą chcemy zamontować w swoim gospodarstwie domowym czy firmie jest sprawdzenie rachunków za zużywaną energię z najbliższej przeszłości.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Na rachunku za prąd poza zużyciem z ostatniego okresu rozliczeniowego (np. miesiąc, dwa miesiące) zazwyczaj podane jest także całościowe zużycie prądu w minionym roku. Wartość ta może być bazą dla obliczenia zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej. Złą praktyką jest jednak sugerowanie się wyłącznie tym wskaźnikiem. Jeżeli w ubiegłym roku zużyliśmy przykładowo 2400 kWh energii, nie powinniśmy zamawiać instalacji o mocy 2,4 kW, gdyż może okazać się, że nie będzie ona wystarczająca na nasze potrzeby. Z drugiej strony nie warto przesadzać, budując zbyt dużą instalację, generującą spory zapas energii. Wówczas zapłacimy więcej, a przez to znacznie wydłużymy czas zwrotu z inwestycji i prawdopodobnie stracimy bezpowrotnie część energii (z zapasu oddanego do sieci publicznej możemy skorzystać tylko przez rok).

Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim zastanówmy się, czy nasze tegoroczne rachunki za prąd, względem roku poprzedniego utrzymały się na tym samym poziomie, wzrosły czy zmalały? Jeżeli w naszym domu zainstalowaliśmy w ostatnim czasie jakiś dodatkowy odbiornik prądu, np. płytę indukcyjną, klimatyzator itp. musimy koniecznie do sumy zużycia prądu z ubiegłego roku dodać prognozowane roczne zużycie energii przez ten sprzęt. Istotne jest także rozważenie tego, czy w najbliższych latach nie planujemy inwestycji, które spowodują wyższe zużycie prądu (np. zaadaptowanie dotąd nie wykorzystywanego pomieszczenia, strychu czy poddasza). Nie warto jednak snuć tutaj zbyt długoterminowych planów. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbudowywać ją w przyszłości, kiedy wzrośnie nasze zapotrzebowanie na prąd. Wiele osób montuje instalację fotowoltaiczną z myślą o wykorzystaniu darmowego prądu ze słońca tam, gdzie dotychczas wykorzystywane było inne źródło energii (np. ogrzewanie wody prądem zamiast gazem itp.). Wówczas bardzo ważne jest obliczenie szacowanego zużycia energii przez cały rok. W przypadku np. bojlera grzewczego może być to nieco skomplikowane, jednak w Internecie dostępne są kalkulatory, za pomocą których dość dokładnie oszacujemy tę wartość.

U nas na stronie znajdziesz fotowoltaika opłacalność kalkulator - to narzędzie do pokazania w jakim czasie zwróci się inwestycja z fotowoltaiki

jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaike
źródło: pixabay

Fotowoltaika – co z nadmiarem energii?

Przy obliczeniach musimy wziąć pod uwagę także fakt, że energia, której nie wykorzystujemy trafia do sieci publicznej, gdzie jest dla nas „magazynowana”. Nie możemy jednak odebrać całości energii, którą przesyłamy do sieci, a jedynie 80%. Czy zatem możemy założyć, że z mocy instalacji fotowoltaicznej, którą wybierzemy wykorzystamy tylko 80%, czyli np. z instalacji o mocy 3 kW, otrzymamy 2,4 kW? Nie, ponieważ nie oddajemy do sieci całości wyprodukowanego prądu. W ciągu dnia, kiedy panele fotowoltaiczne produkują energię, wykorzystujemy tę produkcję na bieżąco. Jedynie niewykorzystany nadmiar oddawany jest do sieci publicznej. W praktyce z zapasów korzystamy zazwyczaj po zmroku oraz w dni, kiedy produkcja jest najmniejsza. Jak wspomnieliśmy wyżej, zamontowanie instalacji o zbyt dużej mocy jak na nasze potrzeby może spowodować, że z dużej części oddawanych do sieci zapasów nie skorzystamy.

Fotowoltaika – jaka moc dla domu jednorodzinnego?

Ile zatem kW powinna generować instalacja dla standardowego domu jednorodzinnego? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Praktyka pokazuje, że dokonując wyboru warto założyć pewien zapas, zamówić instalację, która wyprodukuje więcej prądu niż wynosiło nasze zużycie w minionym okresie. Zapas ten powinien uwzględniać możliwość straty części energii (20% pobieranych z zapasów przez elektrownię), słabnącą z czasem sprawność paneli (zwykle tracą ok. 1% rocznie) oraz możliwość zwiększenia zapotrzebowania na prąd przez gospodarstwo. Złą praktyką jest jednak przewymiarowanie instalacji bez określonego celu, np. montowanie systemu o mocy 6 kW, kiedy na nasze obecne zużycie wystarczyłoby 3 kW.

Ile kW w instalacji PV? Zależy od warunków…

Moc instalacji jest istotna, ale bardzo ważną kwestią są także warunki, w jakich fotowoltaika będzie pracowała. Zakładaną produkcję energii uzyskamy tylko przy odpowiedniej lokalizacji paneli solarnych – kiedy są one skierowane na południe, pod odpowiednim kątem i nie będą zacieniane podczas dnia. Odpowiednich informacji w tym zakresie powinien udzielić firma fotowoltaiczna i jej doradca wykonujący (zazwyczaj darmowy) pomiar.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić