Z tego artykułu dowiesz się
Czym są odnawialne źródła energii?
Naszym niekończącym się surowcem może być wiatr, światło, woda płynąca w rzece. Jednak bez dodatkowych sprzętów nie jesteśmy w stanie z nich korzystać. Budowa 200 metrowego wiatraka, który wchodzi w skład elektrowni wiatrowej to duże koszty, przede wszystkim produkcyjne. Po pewnym czasie zwracają się w pełni i zaczynają przynosić wymierne zyski. Żeby zwiększać korzyści, trzeba budować coraz więcej takich stalowych konstrukcji. Odnawialne źródła energii nie oznaczają pełnego odstąpienia od metod ingerujących w środowisko. W znacznym stopniu je ograniczają, ale nie eliminują. Poza budową, trzeba pamiętać o konieczności konserwacji i o tym, że wiatraki, panele słoneczne, elektrownie(wszelkiego rodzaju) starzeją się i trzeba zadbać o to, żeby nie stały się odpadami, przeciwko którym walczymy.
Źródło: pixabay.com
Ochrona środowiska a OZE
Do tej dziedziny zaliczamy wszystkie działania, które są podejmowane na rzecz zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. To, czy dane działanie uznaje się za ochronę środowiska jest zawarte w ustawie z 2001 roku o Prawie ochrony środowiska. W artykule 3 czytamy, że celem tych działań jest zachowanie i przywracanie równowagi przyrodniczej. Wyszczególnione jest także na czym ochrona środowiska polega przede wszystkim:
- racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju,
- przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom,
- przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.
Warunki klimatyczne wyznacznikiem inwestycji w OZE
Elektrownia wodna na Noteci koło Drezdenka, pola wiatrakowe na Lubelszczyźnie i pola paneli słonecznych w Szczecinie. Te OZE nie powinny w tych miejscach powstać. Dlaczego? Noteć jest stosunkowo dużą rzeką, na której budowa elektrowni miałaby sens, to pewne, ale na pewno nie w miejscu, w którym rzeka ma bardzo słaby prąd. Inwestycja w takim miejscu mogłaby okazać się utopieniem pieniędzy. Lubelszczyzna jest stosunkowo daleko od morza i gór, a jak wiadomo to w tych regionach są największe podmuchy wiatru. Dlatego też budowa wiatraków jest tam raczej nieopłacalną inwestycją, ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne. Fotowoltaika nad zatoką Szczecińską? To również nie jest dobry pomysł, ponieważ jest to teren Polski na którym nasłonecznienie jest najmniejsze. Nawet instalacja fotowoltaiczna cena, która jest spadająca nie wpłynie na skokowy wzrost opłacalności takiej inwestycji.Te kilka prostych przykładów ma zobrazować jak ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca do potrzeb danej technologii. Optymalizacja wydatków i maksymalizacja zysków w dziedzinie energetyki jest niezwykle istotna, ponieważ złe umiejscowienie np. paneli słonecznych może powodować koszty, które znacznie wydłużają czas po którym inwestycja mogłaby okazać się opłacalna i w ostateczności przynieść konsekwencje niekorzystne dla środowiska.