optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Energia News
Forbes
Wnp.pl
Strona główna > Aktualności > Dystrybucja prądu > Smart metering w Polsce dalej się rozwija

Smart metering w Polsce dalej się rozwija

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Smart metering w Polsce dalej się rozwija
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (2012/27/UE) w sprawie efektywności energetycznej uznaje rozwój sieci elektroenergetycznej wyposażonej w inteligentne opomiarowanie za jeden ze sposobów zwiększenia efektywności energetycznej państwa. W roku 2012 krajach UE oraz w Szwajcarii i Norwegii prowadzonych było prawie 280 projektów – badawczych, demonstracyjnych i wdrożeniowych – związanych z inteligentnymi sieciami oraz około 90 związanych z inteligentnym opomiarowaniem. Łączny koszt inwestycji projektów szacowany jest na około 1,8 miliarda. Europa nie oszczędza zatem na tym rozwiązaniu.

Liderzy innowacji

Krajem najbardziej zaawansowanym pod względem wdrożenia ISE są w Europie Włochy. Proces instalacji inteligentnych liczników rozpoczęto tam już w 2001 roku. Dotychczas we włoskich gospodarstwach domowych zainstalowano już ponad 30 milionów liczników zdalnego odczytu. Do pionierów wdrożenia można również zaliczyć Szwecję, gdzie do 2009 roku w inteligentne liczniki wyposażona została większość konsumentów energii. Raport przedstawiony na zlecenie Wspólnego Centrum Badawczego wskazuje, że pod względem inwestycji związanych z ISE i inteligentnym opomiarowaniem, kraje zachodnie znacznie wyprzedzają państwa położone w środkowej i wschodniej części Europy. W Polsce z nowych liczników korzystają niestety mieszkańcy zaledwie kilku miast, m.in. Kalisza czy Władysławowa. Wdrożenie stopniowo, lecz dosyć wolni obejmuje kolejne obszary. W inteligentne liczniki w najbliższych latach mają zostać wyposażeni m.in. mieszkańcy Wrocławia, Torunia czy warszawskich dzielnic. Ogółem do tej pory w Polsce zainstalowano zaledwie ok. 450 tys. takich urządzeń.

Opinie - smart metering

Eksperci podkreślają, że tak powolne wdrażanie inteligentnych sieci w kraju jest spowodowane tym, że cały proces rozpoczął się stosunkowo niedawno, ale wbrew pozorom nie odbiega on znacząco od przebiegu wdrażania ISE w innych krajach Unii Europejskiej. Przekonują, że w wielu innych krajach, podobnie jak w Polsce, za wdrożenie odpowiedzialni byli dystrybutorzy energii, a sam proces w pierwszej kolejności dotyczył jedynie większych odbiorców, a dopiero później gospodarstwa domowe. Podobno też, Polska postawiła na technologię, czyli na interoperacyjność urządzeń, dzięki czemu docelowo łatwo będzie można zapewnić wymienność elementów systemu. Dyrektywy unijne nakładają na nasz kraj oraz na wszystkie kraje członkowskie obowiązek wyposażenia w inteligentne liczniki co najmniej 80 proc. konsumentów energii do 2020 roku. Aktualnie liczba zainstalowanych liczników jest różna w poszczególnych regionach Polski. Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD), którzy odpowiadają za proces wdrożenia, deklarują, że dotrzymają ww. terminu. Na razie operatorzy z wszystkich grup energetycznych zbierają doświadczenia, ale zapewniają, że na chwilę obecną nie ma podstaw, by obawiać się, że Polsce nie uda się zrealizować unijnego wymogu instalacji liczników zdalnego odczytu u 80 proc. odbiorców do 2020 r.
żródło: Gramwzielone.pl
Powrót