
Taryfy prądu
Grupa taryfowa jaką posiadamy określa sposób w jaki rozliczamy się ze swoim sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej. Poniżej przestawiamy oznaczenia stosowane w nazewnictwie poszczególnych taryf, tak bay każdy z nas wiedział co oznaczają poszczególne litery alfabetu oraz cyfry opisujące taryfę energii. Zacznijmy od oznaczeń technicznych. Pewnie niejedna osoba spotkała się z zapisem na fakturze za energię C21 czy G11. Co oznaczają te skróty?
Pierwszy znak będący literą alfabetu jest przydzielany w zależności od poziomu napięcia sieci. Gospodarstwa domowe są oznaczone osobną literą alfabetu G.
A - wysokie napięcie (WN)
B - średnie napięcie (SN)
C – niskie napięcie (nN)
G- gospodarstwa domowe
Firmy, które mają bardzo duże zużycie energii i wyposażone są w maszyny o znacznej mocy podłączane są do sieci WN. Mniejsze przedsiębiorstwa podłączane są do SN, a niskie napięcie dotyczy np. pomieszczeń biurowych.
Oznaczenia taryf
Drugi znak będący liczbą oznacza wielkość mocy umownej:
1 – moc nie większa niż 40 kW
2 – moc wyższa od 40 kW
Ta wielkość w praktyce oznacza, że moc urządzeń podłączonych do jednej sieci jednocześnie nie może przekraczać 40 kW jeśli chcemy należeć do grupy 1 lub wynosi więcej niż 40 kW wtedy jesteśmy przydzieleni do grupy 2.
Trzeci znak oznacza w ilu strefach czasowych chcemy się rozliczać:
1 – jedna strefa czasowa
2 - dwie strefy czasowe
3 - trzy strefy czasowe
Co oznacza strefa czasowa? W przypadku kiedy należymy do strefy 1 w ciągu całej doby płacimy tyle samo za energię elektryczną. W strefie 2 mamy podział doby na 2 przedziały, które są zróżnicowane pod względem ceny za kWh. Oznacza to, że w niektórych godzinach doby będziemy płacić mniej za energię. Przedziały czasowe występowania danych stref czasowych określa sprzedawca. Analogicznie, w strefie 3 mamy trzy strefy czasowe w ciągu doby, w których występują trzy różne ceny za kWh.
Jak wybrać taryfę?
Jaką taryfę więc wybrać? Grupy taryfowej sami nie wybierzemy, gdyż nie decydujemy o tym, do jakiego napięcia musimy być przyłączeni. Możemy jednak wybrać taryfę pod względem liczby stref, w których będziemy się rozliczać Jeżeli zdecydujemy się na G11 będziemy mieć komfort stałej ceny przez całą dobę, ale bez możliwości oszczędzania. Takie pole manewru daje nam natomiast taryfa G12 i G13 gdzie stawka za kWh różni się w ciągu doby i są to często różnice bardzo wysokie. Możemy wtedy zaplanować np. pranie w ciągu obowiązywania tańszej stawki. Dzięki temu mamy wpływ na to ile zapłacimy ostatecznie za rachunek.