Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Zużycie prądu w domu - oszczędzanie energii

Zużycie prądu w domu - oszczędzanie energii

Pierwszym krokiem do obniżenia swoich rachunków za energię elektryczną jest wybór sprzedawcy, który zaproponuje nam najbardziej korzystne ceny taryf. Wyboru takiego możesz dokonać korzystając z naszego kalkulatora taryfowego i zamawiając odpowiednią ofertę.

Nie można jednak zapominać o tym co wpływa na wielkość zużycia energii elektrycznej, a w konsekwencji także na wysokość naszego rachunku. Działające urządzenia czy oświetlenie pobierają z sieci energię za którą musisz zapłacić. Odpowiednie użytkowanie sprzętu gospodarstwa domowego również pomoże Tobie zaoszczędzić na rachunku z prąd. Przedstawimy Tobie kilka cennych wskazówek jak racjonalizować zużycie prądu w Twoim mieszkaniu lub firmie.

Oszczędzanie prądu - KUCHNIA:

- CZAJNIK gotuj tyle wody ile będziesz za chwilę potrzebował do wykorzystania

- PIEKARNIK ELEKTRYCZNY – nie otwieraj drzwi piekarnika podczas pracy

- kiedy widzisz, że przygotowywana potrawa jest już prawie gotowa wyłącz piekarnik, w środku stała temperatura utrzymuje się jeszcze przez 5-7 minut

- jak najczęściej staraj się używać funkcji „termoobieg” dzięki której jesteś w stanie szybciej przygotować swoją potrawę

- PŁYTY ELEKTRYCZNE- pamiętaj aby zawsze dopasowywać średnicę płyty do średnicy garnka

- gotuj zawsze z zakrytą pokrywką garnka czy patelni

- przy zakupie pamiętaj także o sprawności urządzeń: najwydajniejszą jest płyta indukcyjna (sprawność do 90%) potem ceramiczna (do 60 %), a najmniej wydajna płyta żeliwna (do 55%)

LODÓWKA – przy zakupie zwróć uwagę na klasę energetyczną

- ustaw lodówkę z dala od grzejnika, piekarnika a także zwróć uwagę na to żeby słońce przedostające się przez okno nie padało bezpośrednio na lodówkę

- ustaw odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki i zamrażarki

- OKAP – korzystaj  z tego urządzenia tylko wtedy kiedy jest Ci ono niezbędnie potrzebne i unikaj używania bardzo energochłonnych żarówek zamontowanych przy tych urządzaniach, które są bardzo słabo wydajne

ZMYWARKA – włączając zmywarkę upewnij się, że jest załadowana do pełna, mniejsza ilość cykli pracy powoduje mniejsze zużycie prądu

RADIO – często kiedy przygotowujemy posiłki lubimy jak w tle gra muzyka. Wyłączaj radio wtedy kiedy wychodzisz z kuchni, a przy zakupie zwracaj uwagę czy odbiornik nie jest wyposażony w zbyteczne funkcje, które zużywają dużo energii, a z których tak naprawdę w ogóle nie będziesz korzystał.

ŻARÓWKA- w kuchni spędzamy bardzo dużo czasu dlatego używaj żarówek energooszczędnych

Oszczędzanie prądu - ŁAZIENKA:

- BOILER – ustaw temperaturę ciepłej wody na takim poziomie, który będzie odpowiedni zarówno do kąpieli jak i codziennych potrzeb. Nawet niewielki wzrost temperatury grzania wody powoduje duże większe zużycie energii elektrycznej

- PRALKA – uruchamiaj pralkę tylko wtedy kiedy jest pełna

- jeśli to możliwe wykorzystaj dodatkowe funkcję pralki (np ważenie wsadu dostosowane do zużycia wody i czasu pracy pralki)

OGRZEWANIE PODŁOGOWE -  w sytuacji kiedy masz zainstalowane ogrzewanie podłogowe, pamiętaj żeby nie przykrywać podłogi dywanikami. Tracisz wtedy ogromne ilości ciepła, które nie są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia, tylko zostają zatrzymane w materiale z którego jest wykonany dywan.

SUSZARKA – przy zakupie suszarki pamiętaj o tym żeby zwrócić uwagę na jej klasę energooszczędności. W trakcie używania ustaw obroty na maksymalne, żeby w jak najkrótszym czasie wysuszyć mokre włosy.

OŚWIETLENIE – staraj się korzystać z żarówek energooszczędnych, zawsze gaś światło w łazience wtedy kiedy nikogo w niej nie ma. Pamiętaj także o unikaniu używania dodatkowego oświetlenia np. przy lustrze.

Oszczędzanie prądu - POKOJE:

KOMPUTER – staraj się w ogóle nie korzystać z trybu stand-by. W sytuacji kiedy nie korzystasz z urządzenia więcej niż kilkadziesiąt minut wyłącz komputer, pamiętając o wyłączeniu także listwy zasilającej.

TELEWIZOR – włączaj telewizor wtedy, kiedy z niego faktycznie korzystasz. Odchodząc od niego wyłączaj telewizor z prądu, unikając trybu czuwania, a przy zakupie zwróć uwagę na to w jakiej technologii został wykonany (LCD, LED itp.) Wybierz ten najbardziej energooszczędny.

SPRZĘT KINA DOMOWEGO – unikaj sytuacji kiedy oglądając np. serwisy informacyjne masz włączony cały zestaw kina domowego z odtwarzaczem DVD na czele. Jeśli nie używasz danego urządzenia to odłącz je od prądu, pomimo tego, że są one podłączone do tej samej listwy zasilającej.

ODKURZACZ – regularnie wymieniaj zapełnione wkłady, sprawdzaj czystość urządzenia oraz przed rozpoczęciem odkurzania staraj się ręcznie usunąć większe odpady znajdujące się na podłodze.

ŻELAZKO – zastanów się czy prasując ubrania musisz wykorzystywać maksymalną moc żelazka. Jeśli nie skręć tę moc do niższego poziomu, oszczędzając w ten sposób dużo energii. Rzeczą oczywistą jest wyłączanie żelazka od razu po skończeniu pracy, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o oszczędności, ale także o Twoje bezpieczeństwo.

OŚWIETLENIE – wymień żarówki na energooszczędne. Nie tracąc komfortu przebywania w jasnych pomieszczeniach, będziesz w stanie zaoszczędzić w ciągu roku nawet do 60 zł!

Oszczędzanie prądu - ogólne zasady:

- wymień żarówki na energooszczędne

- gaś światło w pomieszczeniach w których aktualnie nie przebywasz

- do malowania ścian używaj jasnych kolorów, dzięki czemu naturalne światło z zewnątrz będzie się lepiej odbijać i dawać dłużej poczucie jasności

- wyłączaj urządzenia z prądu, unikaj używania jakiegokolwiek sprzętu w trybie czuwania

- przy zakupie nowego sprzętu gospodarstwa domowego zwracaj uwagę na klasę energooszczędności

- nie pozostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania

- nie susz prania na grzejnikach

- zamontuj ekrany zagrzejnikowe