Porównaj oferty

respect energy reklama

E-ON taryfy - opinie i cennik

Z tego artykułu dowiesz się

E-ON dawniej E-ON, a jeszcze wcześniej RWE to niemiecka spółka, która działa na terenie naszego kraju od kilku lat. Jest ona zarówno dystrybutorem energii elektrycznej na terenie Warszawy, jak i okolicznych miejscowości, a także sprzedawcą prądu obsługującym klientów na zasadach TPA. Obecnie E-ON obsługuje w Polsce ponad milion klientów zarówno biznesowych, jak i w postaci gospodarstw domowych. Poniżej skupiamy się wobec tego na taryfach prądu dla domu, jakie oferuje swoim klientom ta niemiecka firma.

E-ON taryfy dla domu

W przypadku klientów indywidualnych w E-ON mają oni do wyboru cztery taryfy z grupy G, przeznaczone dla gospodarstw domowych. Dzięki temu mogą je oni w pełni dopasować do sposobu, w jaki wykorzystują energię elektryczną, zmniejszając tym samym swoje rachunki za prąd. Podobnie jak w przypadku innych sprzedawców prądu zmiana grupy taryfowej w tej firmie jest możliwa raz na 12 miesięcy. Aby móc jednak wybrać odpowiednią z nich warto wiedzieć, czym się one charakteryzują, dlatego opisujemy je szczegółowo poniżej.

E.ON taryfa G11 dla domu - cennik

Sprzedawca
Nazwa oferty
Cena energii czynnej [zł/kWh]
Opłata handlowa [zł/mies.]
Czas trwania [mies.]
Kontakt
Fortum Power Smart
Cena energii czynnej [zł/kWh]: 0,479
Opłata handlowa [zł/mies.]: 4,30
Czas trwania [mies.]: 36
Taryfa sprzedawcy
Cena energii czynnej [zł/kWh]: 0,505
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: Nieokreślony

Klasyczna taryfa G11

Pierwszą z taryf dostępnych dla klientów E-ON jest taryfa G11, która jest najprostszym rozwiązaniem, gdyż obowiązująca w niej stawka za 1 kWh energii elektrycznej jest stała i nie zmienia się w zarówno w ciągu doby, jak i w trakcie tygodnia. Taryfa ta jest przede wszystkim polecana dla osób, które nie chcą zastanawiać się, kiedy bardziej opłaca się korzystać z urządzeń elektronicznych lub które generują zużycie prądu utrzymujące się na podobnym poziomie przez całą dobę.

Taryfa klasyczna dwustrefowa G12

Taryfa dwustrefowa G12, określana w E-ON jako dzień i noc to natomiast opcja, w której ceny prądu są uzależnione od pory dnia. Doba jest w niej podzielona więc na dwie strefy dzienną — w której ceny prądu są wyższe oraz nocną — w której prąd jest tańszy. Niższa stawka za 1 kWh energii w przypadku taryfy G12 obowiązuje w E-ON między 13:00 a 15:00 oraz 22:00 a 6:00.

Taryfa G12 w E-ON polecana jest dla gospodarstw domowych, w których większość czynności generujących pobór energii elektrycznych wykonywanych jest wieczorową porą lub w nocy. Jest to więc świetna opcja dla osób zapracowanych, spędzających w domu tylko wieczory.

Taryfa weekendowa, dwustrefowa G12w

Dla osób zużywających najwięcej energii elektrycznej nocą oraz podczas weekendów niemiecki sprzedawca prądu oferuje natomiast taryfę G12w, określaną potocznie jako weekendową. W jej przypadku doba jest podzielona również na dwie strefy, w zależności od których cena energii elektrycznej jest niższa lub wyższa. Dodatkowo prąd w taryfie G12w jest również tańszy przez cały weekend oraz w dni ustawowo wolne od pracy.

Niższe stawki za 1 kWh energii elektrycznej w tej taryfie obowiązują wobec tego od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast w sobotę i niedzielę przez 24 godziny.

Taryfa antysmogowa, dwustrefowa G12as

Ostatnią z taryf należących do grupy G, które oferuje E-ON, jest taryfa G12as określana przez wiele osób jako antysmogowa, a w przypadku tego sprzedawcy prądu jako Bezpieczne ogrzewania. Ceny prądu w niej podobnie jak w przypadku dwóch powyższych taryf są zależne od pory dnia, który podzielony jest na dwie równe 12-godzinne części. Wobec tego mniej za prąd w taryfie G12as trzeba zapłacić w godzinach od 22:00 do 6:00, w pozostałej części doby jest on natomiast droższy.

Taryfa Bezpieczne ogrzewanie od E-ON skierowana jest głównie do odbiorców energii elektrycznej, którzy wykorzystują ją do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz którzy większość dnia spędzają poza domem, przez co korzystają oni z urządzeń elektronicznych przede wszystkim nocą.

E-ON taryfa C11 - budowlana

Oprócz taryf przystosowanych specjalnie dla gospodarstw domowych określanych za pomocą litery G odbiorcy indywidualni mogą w wyjątkowych przypadkach skorzystać także z taryfy C11. Taryfa ta z założenia jest przeznaczona jednak dla małych firm, mających podpisane umowy na sprzedaż energii o mocy przyłączeniowej poniżej 40 kW, przesyłanej za pomocą sieci niskiego napięcia.

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą, a nawet muszą z niej skorzystać w przypadku realizacji inwestycji budowlanej, do której niezbędny jest prąd. Za pomocą taryfy C11 w E-ON jest bowiem rozliczany również tak zwany prąd budowlany. Korzystając z tej taryfy, należy jednak pamiętać o jej zmianie po zakończeniu budowy, chociażby ze względu na to, że ceny energii elektrycznej są w niej nawet 2 razy wyższe niż w przypadku klasycznej taryfy dla domu, jaką jest G11.

E-ON taryfy dla firm

E-ON oferuje również sprzedaż energii elektrycznej dla klientów biznesowych. W ich przypadku mają oni do wyboru trzy główne grupy taryfowe — A, B oraz C. Dodatkowo w ofercie tej firmy wyróżnić można również taryfę R, która stosowana jest w przypadku firm pobierających prąd w tymczasowych punktach poboru energii elektrycznej, takich jak na przykład koncerty, festiwale czy plany filmowe.



E.ON taryfa C11 dla firm - cennik

Sprzedawca
Nazwa oferty
Cena energii czynnej [zł/MWh]
Opłata handlowa [zł/mies.]
Czas trwania [mies.]
Kontakt
Taryfa gwarantowana
Cena energii czynnej [zł/MWh]: 495
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 24
Gwarancja stałej ceny 12miesięcy
Cena energii czynnej [zł/MWh]: 475
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 12
Zielona na start
Cena energii czynnej [zł/MWh]: 539
Opłata handlowa [zł/mies.]: 20
Czas trwania [mies.]: 12
Cennik standardowy
Cena energii czynnej [zł/MWh]: 698
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: Nieokreślony

E-ON dla firm taryfa C

Taryfa C przeznaczone jest w E-ON dla małych firm, do których energia elektryczna dostarczana jest za pomocą sieci niskiego napięcia. W jej przypadku dla firm o umownej mocy nie wyższej niż 40 kW wyróżnić można:

  • taryfę C11, będącą klasyczną taryfą jednostrefową,
  • taryfę C12a, która jest taryfą dwustrefową — występuje w niej strefa szczytowa w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 20:00 do 21:00 i pozaszczytowa obowiązująca w pozostałych godzinach doby,
  • taryfę C12b, która jest taryfą dwustrefową — występuje w niej strefa dzienna od godziny 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, a także nocna obowiązująca w pozostałych godzinach doby,

Z kolei w przypadku firm korzystających z mocy umownej wyższej niż 40 kW wyróżnić można taryfa C22a oraz C22b, które opierają się na takim samym podziale doby jak taryfy C12a i C12b.

E-ON dla firm taryfy B

Przedsiębiorcy, do których energia elektryczna jest przesyłana za pomocą sieci średniego napięcia mają w E-ON do wyboru trzy różne taryfy:

  • B21, która jest taryfą jednostrefową,
  • B22, która jest taryfą dwustrefową, dzielącą dobę na strefę szczytową i pozaszczytową,
  • B23, będąca taryfą trzystrefową, dzielącą dobę na strefę przedpołudniową, popołudniową oraz pozostałą część dnia.

E-ON dla firm taryfy A

Taryfy A przeznaczone są w E-ON dla największych odbiorców energii elektrycznej. W ich przypadku przedsiębiorcy zyskują wyłącznie dwie opcje do wyboru - taryfę dwustrefową A21 oraz taryfę trzystrefowa A23.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej