Porównaj oferty

respect energy reklama

Taryfa G12 - tańszy prąd dla domu

Lubisz mieć wpływ na wydatki, pochłaniające domowy budżet? W takim razie powinieneś bliżej zapoznać się z taryfą G12, określaną również jako taryfa nocna, która daje możliwość dostosowania swojego planu dnia do niższych cen energii. Zyskuje ona coraz więcej użytkowników, którzy są w stanie w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 użytkować urządzenia, które znacznie zwiększają zużycie prądu. Wzrost popularności tej taryfy nie bierze się znikąd.

Świadomość ludzi odnośnie możliwości zmiany swojego sprzedawcy energii i wyboru nowej taryfy sprawia, że chętnie angażują się w zmianę nawyków dotyczących konsumpcji prądu. Sprzedawcy przedstawiają także możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb. Co tylko przyciąga nowych klientów, a ogólne ożywienie branży oddziałuje pozytywnie na cały segment gospodarki.



Cennik ofert dla taryfy G12

LP.
Sprzedawca
Nazwa oferty
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]
Opłata handlowa [zł/mies.]
Czas trwania [mies.]
Kontakt
1
1 Fortum Power Smart
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 0,505
Opłata handlowa [zł/mies.]: 4,30
Czas trwania [mies.]: 36
2
2 Taryfa
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 0,505
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 12
3
3 Taryfa
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 0,505
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 12
4
4 Cennik standardowy
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 0,70507
Opłata handlowa [zł/mies.]: 32
Czas trwania [mies.]: 12
5
5 Energia bez prognoz
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 1,05
Opłata handlowa [zł/mies.]: 12,19
Czas trwania [mies.]: 12
6
6 Cennik standardowy
Cena energii czynnej dzienna [zł/kWh]: 1,05
Opłata handlowa [zł/mies.]: 9,99
Czas trwania [mies.]: 12

Co oznacza i jak działa taryfa G12?

G12 to taryfa nocna dla gospodarstw domowych o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW i z podziałem na dwie strefy (tzw. dzienną i nocną). Litera ‘G’ bardzo prosta do rozszyfrowania od ‘Gospodarstwo domowe’. ‘1’ oznacza minimalną wartość mocy umownej, w tym przypadku jest to 40 kW. I ostatnia cyfra, czyli ‘2’ oznacza dwie strefy, w których będziemy rozliczani — dzienną i nocną. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby, obowiązują nas różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii w zależności od pory dnia. Przypomnijmy, że taryfa G11 ma jedną stawkę kWh w ciągu całej doby.

Dla kogo taryfa G12?

Jeśli wykorzystujesz energię elektryczną do celów grzewczych to, ta taryfa umożliwia ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem ogrzewania. Do tego dopasowując swój tryb życia do godzin, kiedy mamy niższą cenę za energię (13:00-15:00 i 22:00-6:00), masz możliwość tańszego prania, pieczenia, oglądania telewizji czy ciepłej kąpieli. Taryfa nocna G12 jest przeznaczona dla osób, których zużycie prądu w nocy jest znaczne lub zauważalny jest wzrost tego zużycia w określonych godzinach doby. Cena w strefie dziennej (droższej) to około 34 gr, a w nocnej (tańszej) to mniej więcej 25 gr. Jednak każdy sprzedawca udostępnia różne stawki i do nich oferuje ciekawe dodatki, upusty, promocje i rabaty. Wybór jest naprawdę duży i tylko od naszej opinii zależy to, na kogo się ostatecznie zdecydujemy.

Grupa taryfowa G12. Czy warto skorzystać z taryfy nocnej?

Pamiętajmy, że pozostając u swojego sprzedawcy z urzędu, tracimy około 15-20% na rachunkach za prąd. Przy odpowiedniej optymalizacji i przystosowaniu do taryfy G12 możemy zaoszczędzić w skrajnych przypadkach nawet 40%, nie zmniejszając przy tym konsumpcji kWh. Szansa jest na wyciągnięcie ręki, jednak bez odpowiednich działań z naszej strony – odbiorców – nie przyniesie to żadnych efektów, a nawet może pogorszyć sytuację z powodu wyższych rachunków. Ponieważ trzeba w większym stopniu korzystać z energii w taryfie nocnej niż dziennej. Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu dnia:

  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

U części sprzedawców strefy czasowe są przesunięte – jest to zależne od dystrybutorów, którzy je określają. Jednak proporcje 14:10 pozostają niezmienne, ze względu na regulacje URE.

taryfa g12 godziny

Taryfa G12 cennik

Jesteśmy zobowiązani płacić za odbieraną energię naszemu sprzedawcy i dystrybutorowi, dlatego na rachunku często zauważymy, że tak naprawdę płacimy około 55 gr za 1 kWh. Najprostszym sposobem na obniżenie ceny jest zmiana swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki optymalizacji kosztów niektórzy sprzedawcy proponują oferty lepsze o 10-15%. Okres rozliczeniowy i gwarancja stałej ceny to także istotne wskaźniki. Gdy chcemy sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda współpraca z jakąś firmą energetyczną, to możemy podpisać z nią umowę na rok. Nie narażamy się wtedy na ewentualne straty, a po zakończeniu umowy decydujemy czy zostajemy z tym sprzedawcą, czy poszukujemy nowego.

Z czym wiąże się zmiana taryfy G11 na taryfę nocną G12?

Zmieniając u sprzedawcy prądu taryfę G12, określaną potocznie jako taryfa nocna z taryfy G11, na podstawie której rozlicza się najwięcej gospodarstw domowych w Polsce, konieczna jest wymiana licznika z jednostrefowego na dwustrefowy. Taryfa nocna opiera się bowiem na rozliczaniu energii elektrycznej według dwóch stawek — dziennych oraz nocnych. Dlatego też energia elektryczna musi być oddzielnie zliczana w zależności od pory dnia, w której jest pobierana. Przy czym tak samo, jak zmiana taryfy G11 na taryfę nocną G12 również wymiana licznika w ramach tego procesu jest całkowicie bezpłatna i wykonywana przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Dodatkowo warto pamiętać, że wybrana taryfa nocna może być zmieniona na inną dopiero po 12 miesiącach, dlatego też decyzje związaną z jej zmianą należy dokładnie przemyśleć.

Taryfa G12, czyli taryfa nocna

Podział na strefy czasowe nie jest bezpodstawny, podobnie jak jego delikatne przesunięcia w niektórych rejonach. Wszystko ze względu na stałą produkcję energii, która i tak musi zostać utrzymana. Zobrazujemy to na prostym przykładzie. W godzinach 6-7 rano w każdym domu trwają przygotowania do nowego dnia. Dlatego zapotrzebowanie na energię jest zdecydowanie wysokie i utrzymuje się do południa. Później następuje delikatny spadek, ale elektrownia nie może tak po prostu ograniczyć wytwarzanie energii, musi ona zostać zużyta. Dlatego w tym czasie zachęca odbiorców do korzystania z urządzeń, ponieważ w innym wypadku wymagane będzie zmniejszanie mocy elektrowni, co prowadzi do obniżenia jej sprawności działania.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej