Z tego artykułu dowiesz się
Rynek samochodów elektrycznych niezmiennie od kilku lat rośnie w naszym kraju, a wraz z nim zapotrzebowanie na stacje ładowania, które pozwalają je naładować. Dlatego też w ostatnim czasie pojawiło się wielu sprzedawców tego typu urządzeń. W związku z tym w momencie zakupu stacji ładowania osoby, dla których niewystarczające są rozwiązania, jakie oferują fabrycznie w postaci mobilnej ładowarki producenci samochodów elektrycznych, a także duzi inwestorzy mają niemały problem z wyborem odpowiedniej firmy, która dostarczy im właściwą pod względem jakości, ale także ceny stacje ładowania. Pomocny w tym przypadku może się jednak okazać nasz ranking największych sprzedawców stacji ładowania w Polsce.
Sprzedaż stacji ładowania kierowana jest do dwóch grup klientów
Obecnie sprzedawcy stacji ładowania kierują swoją ofertę do dwóch grup klientów docelowych. Pierwszą z nich są właściciele elektryków, którzy chcą zainwestować w domowe stacje do samochodu elektrycznego. W tym przypadku najczęściej zainteresowani są oni modelami typu Wallbox, montowanymi na ścianach budynków czy w garażach oraz niekiedy stojącymi stacjami ładowania AC, których moc wynosi maksymalnie 22 kW. Rzadko kiedy zdarza się bowiem, że kierowcy samochodów elektrycznych chcą przed swoim domem montować szybkie ładowarki wyłącznie na własny użytek. Dlatego też ich oferta w tym przypadku najczęściej obejmuje modele właśnie typu naściennego, a także przenośne ładowarki do samochodów elektrycznych.
Drugą grupą klientów są natomiast inwestorzy, którzy chcą zamontować stacje ładowania samochodów elektrycznych w miejscach publicznych. Zaliczyć do nich można zarówno sieci ładowarek, jak i także prywatne firmy oraz samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe czy administratorów budynków. W tym przypadku zainteresowani są oni nie tylko stacjami ładowania o dużej mocy, ale także w zależności od swoich potrzeb Wallboxami czy mniejszymi modelami jednostanowiskowymi.
Ile stacji ładowania sprzedawanych jest w naszym kraju?
Choć mogłoby się wydawać, że liczba sprzedawanych stacji ładowania samochodów elektrycznych nie jest zbyt duża, należy pamiętać o tym, że wliczają się w nią nie tylko modele, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej, ale także te przeznaczone do użytku domowego. W związku z tym najwięksi sprzedawcy stacji ładowania w ciągu roku sprzedają ich nawet 4000 sztuk, przy czym w większości są to właśnie modele typu AC, kupowane na użytek własny.
Tak duża ich sprzedaż wynika natomiast ze wciąż słabo rozwiniętej infrastruktury pozwalającej naładować samochód elektryczny w przestrzeni publicznej. Obecnie działa w Polsce nieco mniej niż 2000 stacji ładowania dających łącznie dokładnie 3893 punkty ładowania co przy liczbie zarejestrowanych niemal 20 000 sztuk w pełni elektrycznych samochodów sprawia, że na jedno tego typu auto przypadają prawie 2 punkty ładowania. Mogłoby się więc wydawać, że to dostateczna liczba. Problemem jest jednak rozlokowanie stacji ładowania. Jak obrazuje to mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, największą ich liczbę można bowiem znaleźć w okolicach dużych miast. Mieszkańcy mniejszych miejscowości potrzebują jednak także ładować swoje pojazdy elektryczne. Stąd tak duża sprzedaż ładowarek domowych.
Sprzedawcy stacji ładowania to nie zawsze ich producenci
Planując zakup stacji ładowania do samochodów elektrycznych, należy pamiętać przede wszystkim, że nie każdy sprzedawca tego typu urządzeń jest jego producentem. Oczywiście zdarza się tak, że producent samodzielnie sprzedaje swoje stacje ładowania, w wielu przypadkach zajmują się tym jednak dystrybutorzy stacji ładowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o modele produkowane na rynkach zagranicznych. Dlatego też przy tego typu zakupach należy zachować dużą ostrożność.
Jak wybrać odpowiedniego sprzedawcę stacji ładowania?
Przy zakupie stacji ładowania samochodów elektrycznych bez względu na to, czy ma być to model przeznaczony do użytku we własnym domu, czy też zamontowany jako publiczny punkt ładowania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na marki oferowanego asortymentu przez sprzedawcę. Kupowanie tego typu produktów, produkowanych przez firmy z Azji jest bowiem nie tylko ryzykowne, ale także niebezpieczne, gdyż mogą one nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych lub być wykonane ze słabej jakości materiału, nieodpornej na długotrwałe przesyłanie energii elektrycznej.
Oprócz tego sygnałem ostrzegawczym powinny być także zbyt niskie ceny stacji ładowania w porównaniu do tych, jakie oferują inni sprzedawcy. Dlatego też warto je porównywać między sobą co najmniej u kilku dystrybutorów stacji ładowania.
Chcąc jednak mieć pewność, że wybrany sprzedawca oferuje w pełni bezpieczne oraz wysokiej jakości stacje ładowania samochodów elektrycznych najlepiej wybrać go z naszej listy największych sprzedawców tego typu produktów, w której znajdują się wyłącznie firmy godne zaufania, zapewniające także bezproblemowy proces gwarancyjny w razie awarii ładowarki.