Porównaj oferty

Przenośne ładowarki do samochodów elektrycznych

Liczba samochodów elektrycznych rejestrowanych w naszym kraju wzrasta z miesiąca na miesiąc. Pod koniec stycznia po polskich drogach jeździło już niemal 40 000 samochodów zarówno w pełni elektrycznych, jak i hybrydowych. Pomimo to wzrost liczby publicznych stacji ładowania nie jest tak dynamiczny. W związku z tym wielu kierowców poszukuje alternatywnych rozwiązań pozwalających na wygodne ładowanie ich samochodów elektrycznych. Jednym z nich zaraz obok domowych stacji ładowania są mobilne ładowarki do elektryków.

Czym są przenośne ładowarki do samochodów elektrycznych i jakie są ich zalety?

Przenośne stacje ładowania samochodów elektrycznych nie są tym samym co Wallbox, są one jednak dla nich pewnego rodzaju alternatywą, którą można zabrać ze sobą niemal wszędzie. Mobilne ładowarki do samochodów elektrycznych pozwalają na ich podłączenie do każdego klasycznego gniazdka 230 V. Cechują się one niewielkimi wymiarami oraz wagą, gdyż zbudowane są z przewodu zakończonego po jednej stronie gniazdem, a po drugiej wtykiem, na którego środku najczęściej umieszczony jest panel elektroniczny pozwalający nadzorować pracę ładowarki, a niekiedy zmieniać także jej ustawienia.

Do zalet ładowarek mobilnych przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych zaliczyć można to, że dostępne są one w różnorodnych wariantach, w tym także tych o mocy 22 kW, choć najczęściej ich moc wynosi 3,4 kW lub 7,4 kW. Dzięki temu nie różnią się one pod względem prędkości ładowania od urządzeń stacjonarnych.

Dodatkowo tego typu rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych wyróżniają się również atrakcyjną ceną oraz zapewniają niezaprzeczalnie dużą wygodę dla kierowców, którzy dzięki nim nie muszą się już martwić o zasięg w swoich autach. Warto także wspomnieć, że obecnie niektórzy producenci samochodów elektrycznych dołączają tego typu ładowarki do swoich pojazdów, choć ich moc jest zwykle bardzo niska.

W jakich sytuacjach sprawdza się mobilna ładowarka do samochodów elektrycznych?

Rosnąca popularność mobilnych stacji ładowania wśród właścicieli samochodów elektrycznych wynika przede wszystkim z ich uniwersalności. Tego typu urządzenie doskonale sprawdza się bowiem głównie w podróży. Pozwala ono naładować samochód w niemal dowolnym miejscu z dostępem do energii elektrycznej, dzięki temu nie trzeba już planować trasy tak, aby przebiegała ona w pobliżu stacji ładowania.

Oprócz tego taka ładowarka jest również doskonałą alternatywą dla klasycznych Wallboxów i do tego tańszą. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku kierowców, którzy zazwyczaj odwiedzają stacje ładowania samochodów elektrycznych, aby uzupełnić stan baterii w swoim aucie, jednak czasem chcą to także zrobić w swoim domu. Tego rodzaju urządzenie idealnie sprawdzi się również w sytuacjach awaryjnych. Wystarczy posiadać je w bagażniku samochodu, aby brak energii w baterii już nigdy nie był problemem oraz zaskoczeniem.

Na co zwrócić uwagę kupując przenośną ładowarkę do samochodu?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnorodnych modeli przenośnych ładowarek przeznaczonych do samochodów elektrycznych. Wybierając odpowiedni jej rodzaj dla siebie, należy przede wszystkim sprawdzić, czy złącze, w jakie jest ona wyposażona, jest w pełni kompatybilne z posiadanym modelem samochodu elektrycznego. Choć większość z nich to modele uniwersalne, wyposażone w najpopularniejsze złącze Type 2.

Dodatkowo dobra mobilna ładowarka do elektryka powinna także być wyposażona w odpowiednio długi przewód, najlepiej o długości około 6 metrów, który pozwoli wygodnie podłączyć auto za jego pomocą do źródła zasilania. Jeśli chodzi natomiast o ich funkcjonalność, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana ładowarka wyposażona jest w panel, który umożliwia kontrolowanie parametrów ładowania pojazdu oraz zmianę mocy ładowania. Pod względem parametrów związanych z bezpieczeństwem użytkowania mobilna ładowarka powinna być natomiast wyposażona w:

  • zabezpieczenia przed zwarciem.
  • zabezpieczenia przed przegrzaniem,
  • zabezpieczenia przeciwprzepięciowe,
  • posiadać klasę szczelności najlepiej IP66.

Ile kosztuje mobilna ładowarka do samochodów elektrycznych?

Przenośna ładowarka do elektryka jest z pewnością mniejszym wydatkiem niż domowe stacje ładowania w postaci Wallboxów. Ich cena zależy natomiast głównie od mocy urządzenia, która może wynosić 3,6 kW, 7,4 kW, a nawet 22 kW w przypadku najlepszych modeli. Dodatkowo wpływ na nią ma także ilość dostępnych dodatkowych funkcji, jakie zapewnia ładowarka w postaci, chociażby panelu sterującego.

W związku z tym średnia cena mobilnej ładowarki waha się w granicach od około 800 złotych do nawet ponad 3000 złotych. Warto także wspomnieć, że na rynku znaleźć można obecnie także uniwersalne modele, które wyposażone są w różne gniazda pozwalające ładować nimi niemal każdy samochód elektryczny. Tego typu rozwiązanie jest jednak o wiele droższe od standardowych urządzeń, które w większości przypadków będą zapewniały dostateczną funkcjonalność dla korzystających z nich kierowców.