Z tego artykułu dowiesz się
Samochody elektryczne podobnie jak modele spalinowe, aby mogły się poruszać po drogach, wymagają tankowania. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że zamiast benzyną czy olejem napędowym zasilane są one prądem. W związku z tym do ich użytkowania niezbędna jest specjalnie przystosowana ładowarka. Obecnie producenci ładowarek do samochodów elektrycznych oferują szeroki wybór modeli tego typu urządzeń przeznaczonych zarówno do użytku komercyjnego, jak i prywatnego. Dlatego też przed wyborem odpowiedniej ładowarki warto wiedzieć, na jakie jej parametry zwrócić uwagę oraz jaka firma oferuje najlepsze rozwiązania do ładowania aut elektrycznych na rynku, co pozwala sprawdzić nasz ranking ładowarek do samochodów elektrycznych.
Czym jest stacja ładowania samochodów elektrycznych?
Stacje ładowania samochodów elektrycznych to nic innego jak specjalnie urządzenia wyposażone w ładowarki pozwalające na podłączenie do nich auta zasilanego za pomocą energii elektrycznej. Działają one za pomocą prądu pobieranego z sieci energetycznej, do której są podłączone i w zależności od ich rodzaju mogą przybierać formę zarówno słupów, montowanych najczęściej na parkingach, jak i urządzeń naściennych w postaci Wallboxów przeznaczonych do zamontowania na ścianach budynków na przykład w garażu.
Jak działają oraz jak są zbudowane ładowarki samochodów elektrycznych?
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w zależności od ich rodzaju mogą wykorzystywać do ładowania pojazdów prąd zmienny AC lub prąd stały DC. W pierwszym przypadku ich moc wynosi maksymalnie 22 kW, natomiast w drugim może dochodzić nawet do 350 kW w przypadku najlepszych na rynku modeli. Od ich mocy zależy natomiast to, w jakim czasie będą one w stanie naładować auto, w związku z tym im jest ona większa, tym czas ładowania samochodu jest krótszy. Każda stacja ładowania samochodów elektrycznych wyposażona jest oprócz elementów pozwalających ładować za jej pomocą pojazdy w zabezpieczenia w postaci wyłączników bezpieczeństwa, elementów antyprzepięciowych oraz oprogramowanie mierzące ilość pobranego prądu. W zależności od modelu montaż ładowarki do elektryków zajmuje zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni w przypadku kiedy konieczne jest wykonanie fundamentów.
Jak wybrać odpowiednią ładowarkę do samochodu elektrycznego?
Bez względu na to, czy chcesz zakupić i zamontować stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm, czy też niewielką domową stację ładowania musisz zwrócić uwagę na pięć kluczowych parametrów tego typu urządzeń. Dzięki temu spełni ona wszelkie wymagania.
Pierwszym z nich jest wobec tego dopasowanie rodzaju ładowarki do mocy instalacji elektrycznej, z której ma ona pobierać prąd. W wielu sytuacjach może się okazać, że będzie koniecznie przerobienie instalacji z jednofazowej na trójfazową nawet w przypadku domowych ładowarek. Kwestia ta jest o tyle istotna, że w dużym stopniu wpływa ona na bezpieczeństwo użytkowania ładowarki. Dodatkowo w przypadku kiedy okaże się, że moc instalacji elektrycznej jest zbyt mała, aby zasilić stacje ładowania, może dochodzić do przeciążeń sieci, co uniemożliwi korzystanie z ładowarki.
Kolejną istotną kwestią przy doborze stacji ładowania jest jej moc, a także oferowana przez nią szybkość ładowania. W przypadku zakupu stacji ładowania na własne potrzeby najlepiej, aby te parametry były dopasowane do możliwości, jakie zapewnia auto. Przykładowo, jeśli więc samochód elektryczny jest wyposażony w pokładową ładowarkę o mocy 7,4 kW, podłączenie jej do stacji ładowania o mocy 11 kW nie sprawi, że akumulator auta zostanie szybciej naładowany. W związku z tym zakup mocniejszej ładowarki jest jedynie zbędnym wydatkiem. Z kolei kupując stacje ładowania przeznaczoną do użytku komercyjnego najlepiej postawić na model DC, który pozwoli w szybki sposób naładować wiele modeli samochodów elektrycznych.
Nie bez znaczenia jest także typ gniazda, w jakie wyposażona jest stacja ładowania. Najbezpieczniejszym wyborem w tym przypadku jest wybór modeli z gniazdem typu 2, do którego można podłączyć zarówno auta z gniazdem typu 1, jak i 2, który obecnie jest montowany już we wszystkich wprowadzanych na europejski rynek samochodach elektrycznych.
Wśród modeli stacji ładowania osoby planujące ich zakup mają do wyboru opcje wyposażone w fabryczny kabel lub wyłącznie gniazdko. Choć zamontowany przy ładowarce kabel wydaje się wygodnym rozwiązaniem, o wiele uniwersalniejszym modelem są ładowarki wyposażone jedynie w gniazdo, do których można podłączyć każdy samochód, posiadając jedynie odpowiedni przewód. Wybierając natomiast modele z kablem, warto zwrócić uwagę, aby jego długość nie była krótsza niż ci najmniej 3 metry, a najlepiej 5 metrów.
Ostatnią istotną kwestią przy zakupie stacji ładowania, od której zależy także bardzo często jej pozycja w rankingu, są dodatkowe funkcje, jakie ona oferuje. W tym przypadku warto, aby domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych umożliwiała podłączenie jej do sieci Wi-Fi i sterowanie nią w sposób zdalny. Z kolei stacje ładowania przeznaczone do użytku komercyjnego najlepiej, aby były wyposażone w czytniki RFID, pozwalające w łatwy sposób pobierać opłaty za ładowanie oraz umożliwiały połączenie jej z platformą pozwalająca na zarządzanie i nadzorowanie jej pracy.