Porównaj oferty

Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych

Rozwój infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych ma ogromny wpływ na stan elektromobilności w naszym kraju. Obecnie w Polsce działa niemal 2000 publicznych stacji ładowania. Pomimo to liczba ta jest wciąż zbyt mała, aby w pełni zaspokajać potrzeby kierowców samochodów elektrycznych. Dlatego też coraz częściej decydują się oni na rozwiązania, jakimi są domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które pozwalają naładować baterię w autach bez konieczności odwiedzania publicznych stacji ładowania. Jak jest w związku z tym koszt takich urządzeń, a także ile kosztuje wybudowanie publicznej stacji ładowania?

Ile kosztuje domowa stacja ładowania?

Zyskujące na coraz większej popularności domowe stacje ładowania w zależności od modelu mogą przybierać, postać ładowarek naściennych, tak zwanych Wallboxów lub ładowarek w formie stojaków montowanych na przykład przed domem. Cena tego typu rozwiązania zależy natomiast od wielu czynników.

Pierwszym z nich jest moc ładowarki. Producenci stacji ładowania przeznaczonych do użytkowania w domu oferują bowiem urządzenia AC, które mogą mieć moc od 3,4 kW do nawet 22 kW. W związku z tym im większa jest ich moc, tym cena ładowarki staje się również wyższa. Oprócz tego na koszty związane z jej zakupem wpływ ma także to, czy jest to model wyposażony wyłącznie w jeden wtyk, czy też kilka. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostają także dodatkowe funkcje, w jakie wyposażona jest domowa ładowarka, takie jak możliwość zdalnego sterowania i nadzorowania jej pracy, czy też jakość jej wykonania.

W związku z tym za domowe stacje ładowania średniej jakości wyposażone w jedno złącze należy obecnie zapłacić około od 2 000 do 4 000 złotych. Najdroższe domowe stacje ładowania mogą jednak kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Zwłaszcza w przypadku modeli z dwoma ładowarkami czy wyposażonych w nowoczesne technologie. Sam koszt zakupu takiego urządzenia to jednak nie koniec wydatków.

Jakie są dodatkowe koszty związane z montażem domowej stacji ładowania?

Oprócz ceny, jaką należy zapłacić za samą domową stację ładowania pojazdów elektrycznych, dodatkowo do kosztów związanych z możliwością jej użytkowania należy także doliczyć montaż. Z nim z kolei bardzo często wiąże się konieczność przeprowadzenia remontów w instalacji elektrycznej, która musi być przystosowana do przesyłania określonej mocy przez dłuższy czas, a także gwarantować możliwość swobodnego korzystania z innych urządzeń elektrycznych w momencie, kiedy samochód pozostaje podłączony pod ładowarkę.

Ile kosztuje publiczna stacja ładowania?

W przypadku publicznych stacji ładowania podobnie jak w przy domowych modelach trudno jednoznacznie określić koszt jej zakupu. To ile kosztują tego typu stacje ładowania samochodów elektrycznych, zależy natomiast nie tylko od ich mocy, ale także oferowanego sposobu ładowania. Na rynku dostępne są bowiem modele:

  • AC wykorzystujące prąd przemienny, w związku z tym ich moc wynosi maksymalnie 22 kW, określane są one więc jako wolne stacje ładowania,
  • DC wykorzystujące prąd stały, dzięki temu ich moc może wynosić maksymalnie do 350 kW, choć zazwyczaj waha się w granicach od 50 kW do 150 kW, określane jako szybkie stacje ładowania.

Oprócz tego publiczne stacje zarówno szybkiego ładowania, jak i wolnego najczęściej wyposażone są w co najmniej dwie ładowarki, pozwalające jednocześnie ładować dwa samochody elektryczne. To z kolei ma także znaczący wpływ na ich cenę. Nie bez znaczenia na koszt zakupy takiego urządzenia pozostaje również to, że będzie ono z pewnością o wiele bardziej eksploatowane niż modele domowe, w związku z tym musi być wyposażone w lepsze technologie oraz podzespoły, a także elementy zabezpieczające.

Wszystkie te czynniki składają się wobec tego na to, że ceny publicznych stacji ładowania wahają się w zakresie od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Najtańszymi modelami są oczywiście te wyposażone wyłącznie w jedną ładowarkę typu AC, które bardzo często montowane są jako stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm. Najwięcej należy natomiast zapłacić za modele 2 punktowe, które jednocześnie zapewniają możliwość ładowania zarówno prądem przemiennym, jak i stałym.

Jakie są dodatkowe koszty związane z montażem publicznej stacji ładowania?

Sam zakup publicznej stacji ładowania to jednak oczywiście nie koniec związanych z jej montażem wydatków. Operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych, którzy chcą je udostępniać publicznie, muszą bowiem liczyć się także z kosztami związanymi z dostosowaniem miejsca montażu stacji do wymogów określonych w przepisach, a także przystosować sieć energetyczną w danym miejscu, tak aby była ona w stanie bez problemu dostarczać odpowiednią ilość prądu do ładowarki. W związku z tym do ceny urządzenia muszą oni jeszcze doliczyć co najmniej kilka tysięcy złotych, aby móc uruchomić publiczną stację ładowania samochodów elektrycznych zgodnie z prawem, a jej działanie było stabilne oraz w pełni bezpieczne.

Aktualności
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
9 maj 2022
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wraz z nim powstają nowe potrzeby związane z infrastrukturą przeznaczoną do ich ładowania, która z kolei staje się jednym nowych pomysłów na biznes dla przedsiębiorców. Otworzenie własnej stacji ładowania może bowiem zapewnić w najbliższym czasie niemały dochód, którego uzyskanie będzie wymagało niewielkiego zaangażowania, poza początkowym etapem inwestycji. W związku z tym, jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Czytaj więcej
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?
4 maj 2022
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Jedną z największych obaw zaraz po niewielkim zasięgu oraz wysokich składkach, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jest ilość czasu, jaki jest potrzebny na jego naładowanie. W przypadku modeli spalinowych, kiedy kończy się nam paliwo, po prostu zajeżdżamy na najbliższą stację paliw, tankujemy i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeśli chodzi natomiast o samochody elektryczne, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż naładowanie ich akumulatora zajmuje więcej czasu. 

Czytaj więcej
Gdzie naładować samochód elektryczny?
22 wrz 2021
Gdzie naładować samochód elektryczny?

O ile w przypadku klasycznych samochodów spalinowych ich tankowanie nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ stacje paliw znaleźć można niemal na każdym rogu, o tyle kwestia związana z ładowaniem aut elektrycznych wciąż dla wielu osób rozważających zakup takiego samochodu w Polsce pozostaje problematyczna. Dlatego też podpowiadamy, gdzie wobec tego można naładować samochód elektryczny oraz które z rozwiązań jest najlepsze.

Czytaj więcej
Ładowanie auta elektrycznego. Gdzie to można robić?
8 cze 2021
Ładowanie auta elektrycznego. Gdzie to można robić?

Zakup nowoczesnego auta z napędem elektrycznym to duży wydatek i stosunkowo niskie koszty użytkowania. Akumulatory, w które zaopatrzone są takie samochody trzeba dosyć często ładować. Ten proces jest wciąż udoskonalany, jednak w warunkach domowych nawet 10 godzin może nie wystarczyć na to, żeby móc cieszyć się w 100% „zatankowanym” pojazdem.

Czytaj więcej