Porównaj oferty

respect energy reklama

Co to jest opłata przejściowa za prąd

Cena prądu to tylko jeden z licznych elementów, które składają się na finalną wysokość rachunku za prąd, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Oprócz niej wyróżnić można bowiem także dodatkowe opłaty zmienne oraz stałe, a jedną z nich jest opłata przejściowa za prąd. Czego w takim razie ona dotyczy i ile wynosi jej stawka w zależności od rodzaju odbiorcy energii elektrycznej?

Czym jest opłata przejściowa w rachunku za prąd?

Opłata przejściowa w rachunku za prąd jest jedną z opłat stałych, których wysokość nie jest zależna od zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to więc, że sprzedawcy prądu zaliczają ją do każdego rachunku, podobnie jak w przypadku opłaty OZE, kogeneracyjnej oraz mocowej.

Opłata przejściowa w rachunku za prąd ma za zadanie pokrywać koszty, które ponoszą wytwórcy energii elektrycznej związanych z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych. Naliczana jest ona za każdy rozpoczęty miesiąc trwania umowy ze sprzedawcą prądu, z wyjątkiem ostatniego i pierwszego miesiąca jej okresu, kiedy to jej wysokość wyliczana jest proporcjonalnie. Stała opłata przejściowa za prąd różni się pod względem swojej wysokości w zależności od rodzaju odbiorcy energii.

Ile wynosi opłata przejściowa dla gospodarstw domowych?

W przypadku gospodarstw domowych, których taryfy prądowe określane są symbolem G, opłata przejściowa za prąd naliczana jest według trzech stawek. Ich wysokość uzależniona jest natomiast od zużycia energii elektrycznej w danym punkcie jej poboru w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlatego też pod względem wysokości opłaty przejściowej za prąd gospodarstwa domowe podzielone są na:

  • zużywające mniej niż 500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające powyżej 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

W związku z tym opłata może zmieniać swoją wysokość podczas trwania umowy ze sprzedawcą prądu, jeśli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wzrośnie lub zmaleje w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

Ile wynosi opłata przejściowa dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy rozliczający zużycie energii elektrycznej za pomocą taryf prądowych z grupy C płacą z kolei stawki opłaty przejściowej, które są uzależnione od ich mocy umownej ustalonej podczas zawierania umowy ze sprzedawcą i dystrybutorem prądu. Im jest ona wyższa, tym opłata ta stanowi także większy koszt finalnego rachunku za prąd.

Aktualności
Obliczanie zużycia energii elektrycznej
19 gru 2014
Obliczanie zużycia energii elektrycznej

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest proste i szybkie. Wystarczy znać podstawowe jednostki fizyczne i zasady mnożenia. Co do zasady należy pomnożyć moc urządzenia razy liczbę godzin pracy urządzenia.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny
3 sie 2023
Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne mające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z wielu przywilejów w postaci rabatów i zniżek. Dotyczą one między innymi z atrakcji kulturalnych oraz zakupów w sklepach. Czy jednak Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na prąd w czasach, gdy jego ceny z roku na rok drastycznie rosną? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w tym artykule.

Czytaj więcej
Na jakie dopłaty do prądu możemy liczyć w 2025?
5 maj 2025
Na jakie dopłaty do prądu możemy liczyć w 2025?

Rosnące ceny energii elektrycznej to wyzwanie dla wielu domowych budżetów, a jednocześnie realny problem, zarówno dla osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Czy w roku 2025 rządowe dopłaty do prądu wejdą w życie? Na jaką pomoc od państwa można liczyć? Kto ją otrzyma? Co z bonami energetycznymi, które stanowiły wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych w roku 2024?

Czytaj więcej