Porównaj oferty

respect energy reklama

Co to jest opłata przejściowa za prąd

Cena prądu to tylko jeden z licznych elementów, które składają się na finalną wysokość rachunku za prąd, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Oprócz niej wyróżnić można bowiem także dodatkowe opłaty zmienne oraz stałe, a jedną z nich jest opłata przejściowa za prąd. Czego w takim razie ona dotyczy i ile wynosi jej stawka w zależności od rodzaju odbiorcy energii elektrycznej?

Czym jest opłata przejściowa w rachunku za prąd?

Opłata przejściowa w rachunku za prąd jest jedną z opłat stałych, których wysokość nie jest zależna od zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to więc, że sprzedawcy prądu zaliczają ją do każdego rachunku, podobnie jak w przypadku opłaty OZE, kogeneracyjnej oraz mocowej.

Opłata przejściowa w rachunku za prąd ma za zadanie pokrywać koszty, które ponoszą wytwórcy energii elektrycznej związanych z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych. Naliczana jest ona za każdy rozpoczęty miesiąc trwania umowy ze sprzedawcą prądu, z wyjątkiem ostatniego i pierwszego miesiąca jej okresu, kiedy to jej wysokość wyliczana jest proporcjonalnie. Stała opłata przejściowa za prąd różni się pod względem swojej wysokości w zależności od rodzaju odbiorcy energii.

Ile wynosi opłata przejściowa dla gospodarstw domowych?

W przypadku gospodarstw domowych, których taryfy prądowe określane są symbolem G, opłata przejściowa za prąd naliczana jest według trzech stawek. Ich wysokość uzależniona jest natomiast od zużycia energii elektrycznej w danym punkcie jej poboru w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlatego też pod względem wysokości opłaty przejściowej za prąd gospodarstwa domowe podzielone są na:

  • zużywające mniej niż 500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające powyżej 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

W związku z tym opłata może zmieniać swoją wysokość podczas trwania umowy ze sprzedawcą prądu, jeśli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wzrośnie lub zmaleje w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

Ile wynosi opłata przejściowa dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy rozliczający zużycie energii elektrycznej za pomocą taryf prądowych z grupy C płacą z kolei stawki opłaty przejściowej, które są uzależnione od ich mocy umownej ustalonej podczas zawierania umowy ze sprzedawcą i dystrybutorem prądu. Im jest ona wyższa, tym opłata ta stanowi także większy koszt finalnego rachunku za prąd.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej