Porównaj oferty

respect energy reklama

Okres rozliczeniowy na rachunku za prąd

To jak często dokonywane są odczyty liczników mierzących zużytą energię elektryczną, uzależnione jest od wybranego podczas podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu okresu rozliczeniowego. Kwestia ta dodatkowo ma wpływ również na wysokość pojawiających się na fakturach za prąd opłat dodatkowych. Podpowiadamy więc, czym dokładnie wobec tego jest okres rozliczeniowy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, jakie są dostępne opcje do wyboru w jego przypadku w zależności od firmy i jak go można zmienić?

Co to jest okres rozliczeniowy?

Okres rozliczeniowy w przypadku rachunków za prąd to czas pomiędzy dokonywanym przez dystrybutorów energii elektrycznej odczytami zużycia energii w danym punkcie jej poboru. W jego przypadku istotne jest to, że nie zawsze jest on równoznaczny z tym, jak często są przesyłane rachunki za prąd.

Przykładowo w przypadku rozliczeń prognozowanych rachunki za prąd przesyłane są raz na 2 miesiące, a wskazana na nich wartość do zapłaty wynika z prognozowanego zużycia energii elektrycznej. Rzeczywisty jej odczyt dokonywany jest natomiast raz na 6 miesięcy. W związku z tym w takiej sytuacji okres rozliczeniowy to właśnie 6 miesięcy.

Ile może wynosić okres rozliczeniowy za prąd?

Podczas podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i firm mają do wyboru nie tylko różne taryfy prądu, ale także okresy rozliczeniowe. Jego dostępna do wyboru długość uzależniona jest natomiast od dystrybutora energii elektrycznej działającego na danym terenie. W związku z tym:

  • w Tauron okres rozliczeniowy może wynosić 1, 2, 6 lub 12 miesięcy, tak samo, jak w przypadku firmy Enea oraz Innogy (E.ON),
  • w PGE okres rozliczeniowy może wynosić 1, 2 lub 6 miesięcy,
  • w Energa okres rozliczeniowy może trwać wyłącznie 1 lub 2 miesiące.

W przypadku wyboru okresu rozliczeniowego za prąd warto pamiętać, że jest im on częstszy, tym więcej trzeba będzie zapłacić za opłatę abonamentową w ciągu roku.

Fotowoltaika a okres rozliczeniowy

W przypadku osób posiadających instalację fotowoltaiczną najkorzystniejszym wyborem jest roczny lub półroczny okres rozliczeniowy. Dwumiesięczny lub miesięczny okres rozliczeniowy dostępny w Tauron, PGE i u innych dystrybutorów prądu dla użytkowników fotowoltaiki nie sprawi bowiem, że będą w nim uwzględniane nadwyżki energii elektrycznej oddawanej do sieci, które są rozliczane raz na 12 miesięcy. Wygenerują one natomiast wyłącznie wyższe opłaty handlowe związane z częstszym dokonywaniem odczytów licznika.

Jak zmienić okres rozliczeniowy u sprzedawcy prądu?

Wybór każdego okresu rozliczeniowego za prąd ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku miesięcznych okresów zyskuje się pewność, że płacone rachunki dotyczą wyłącznie rzeczywiście zużytego prądu, nie ma więc mowy o niedopłatach czy nadpłatach, jednak trzeba liczyć się z większymi opłatami abonamentowymi w skali roku. Z kolei kilkumiesięczne okresy rozliczeniowe obniżają wysokość dodatkowych opłat na każdym rachunku za prąd, jednak nigdy nie można mieć pewności co do tego, czy wskazana na nich prognoza jest zgodna ze zużyciem rzeczywistym.

Na szczęście każdy może w prosty sposób zmieniać okresy rozliczeniowe. W tym celu wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek związany ze zmianą warunków dotychczasowej umowy i złożyć go u swojego sprzedawcy lub dystrybutora energii elektrycznej. W można tego dokonać w placówce firmy energetycznej lub bez wychodzenia z domu poprzez portale eBOK. Zmiana okresu rozliczeniowego jest całkowicie darmowa.

Aktualności
Słownik pojęć Optimal Energy. Kim jest odbiorca wrażliwy?
4 lut 2015
Słownik pojęć Optimal Energy. Kim jest odbiorca wrażliwy?

Kim jest odbiorca wrażliwy?

Czytaj więcej
Obliczanie zużycia energii elektrycznej
19 gru 2014
Obliczanie zużycia energii elektrycznej

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest proste i szybkie. Wystarczy znać podstawowe jednostki fizyczne i zasady mnożenia. Co do zasady należy pomnożyć moc urządzenia razy liczbę godzin pracy urządzenia.

Czytaj więcej
Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.
31 gru 2013
Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.

Wspaniałe obietnice, zapowiedzi wsparcia dla biedniejszych rodzin i wreszcie realizacja założeń w tradycyjnej postaci, do której zdążyliśmy się wszyscy przyzwyczaić czyli wiele hałasu o nic.

Czytaj więcej
Dziwnie wysoki rachunek za prąd - jakie są tego przyczyny? Jak złożyć reklamację?
11 lut 2025
Dziwnie wysoki rachunek za prąd - jakie są tego przyczyny? Jak złożyć reklamację?

Czy kwota do zapłaty na rachunku za prąd wydaje się być wyższa niż zwykle? Mimo że cena energii elektrycznej wciąż rośnie, wysoka suma do uiszczenia może również wynikać z nieprawidłowości, związanych z rozliczaniem z zakładem energetycznym. Mogą one wynikać m.in. z awarii licznika, zmiany systemu informatycznego do obsługi płatności czy z błędu inkasenta. Wysoki rachunek za prąd warto sprawdzić, by upewnić się, że nie jest wynikiem pomyłki.

Czytaj więcej