Z tego artykułu dowiesz się
Zastanawiasz się, ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego? Ładowanie tego typu pojazdów w domach jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga zastosowania specjalistycznych ładowarek do aut elektrycznych. Wystarczy, że w gniazdku płynie prąd o napięciu 230 V, a ładowanie pojazdu przy jego pomocy będzie jak najbardziej możliwe. Ogólnie rzecz biorąc, auta elektryczne można ładować niemalże wszędzie, choć nie zawsze z maksymalną mocą.
Ile energii potrzeba do ładowania samochodu elektrycznego?
Na tę chwilę producenci aut elektrycznych oferuję wiele form pomocy dla właścicieli tego typu pojazdów w zakresie ich ładowania. Można zdecydować się na zamówienie urządzenia, jakim jest Wallbox, który pozwala na ładowanie elektryków z naprawdę sporą mocą. Kupując np. Wallbox 22 kWh, można bezpiecznie ładować ogniwa bateryjne pojazdu nawet w kilka godzin do pełna.
Popularne baterie samochodowe najczęściej mają pojemność od około 30 do 80 kWh. Średnia cena energii elektrycznej w Polsce pobieranej z sieci energetycznej to obecnie około 0,77 złotych za 1 kWh. To średnia kwota, która uwzględnia okresowe podwyżki cen za energię elektryczną. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie auta są najlepsze pod względem pojemności baterii, koniecznie sprawdź porównanie samochodów elektrycznych.
W takim razie ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego i ile to kosztuje? Naładowanie akumulatora o pojemności, załóżmy 50 kWh będzie więc kosztować około 38-39 złotych. To stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę fakt, że w pełni naładowane auto elektryczne nawet w trybie miejskim jest w stanie przejechać nawet ponad 250 kilometrów. To wynik, który wystarcza na dzień lub dwa mocno intensywnego podróżowania.
Czy warto ładować auto elektryczne w domu? Jak wyglądają koszty?
Zdecydowanie warto podjąć decyzję o ładowaniu auta elektrycznego bezpośrednio w swoim domu, szczególnie przy zastosowaniu odpowiedniej ładowarki. Najpopularniejsze Wallboxy o mocy około 11 kWh pozwalają na naładowanie baterii elektryka z pojemnością do 70 kWh średnio w 10-11 godzin. Dzięki temu nocą możesz uzupełnić ogniwa bateryjne do 100% i cieszyć się przyjemnością z jazdy autem elektrycznym w ciągu dnia.
Wykorzystując taką metodę ładowania możesz dodatkowo obniżyć koszty poprzez wybór innej taryfy rozliczenia za energię elektryczną. Według najnowszych danych średnia cena w zmiennej taryfie G12 to wydatek około 0,52 złote za 1 kWH energii elektrycznej. Dzięki temu koszt naładowania baterii w stosunku do wyżej podanego przykładu redukuje się o dodatkowe kilkanaście złotych. Oprócz kosztów eksploatacji poznaj też fakty na temat tego, ile kosztują auta elektryczne.
Jeśli wiesz, ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego, znasz pojemność ogniw bateryjnych oraz ceny prądu, możesz łatwo obliczyć opłacalność ładowania auta elektrycznego w swoim domu. Analizując najnowsze dane, koszty są dość niskie, dlatego warto pomyśleć nad zakupem nowoczesnego modelu samochodu z napędem elektrycznym. W ten sposób można nie tylko zmniejszyć wydatki swojego gospodarstwa domowego na tankowanie pojazdów, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.