Porównaj oferty

respect energy reklama

Kalkulator rachunku za prąd

Szybkie i samodzielne obliczenie wysokości rachunków za zużytą energię elektryczną w domu nie należy wcale do łatwych zadań. Wymaga obliczenia poboru prądu wszystkich znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych oraz ilości godzin, przez które są one użytkowane, a następnie przemnożenia tych wyników przez stawkę za 1 kWh prądu. Na szczęście istnieje o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala w szybki sposób odpowiedzieć na pytanie, ile zapłacę za prąd, to kalkulator opłat za prąd. Sprawdź jak z niego korzystać i o czym pamiętać przy wykonywaniu wyliczeń.

Jakie informacje są potrzebne do wyliczenia rachunku za prąd?

Obecnie wiele sprzedawców prądu udostępnia na swoich stronach kalkulatory rachunków. W sieci można znaleźć między innymi kalkulator rachunku za prąd Tauron lub Enea. Nie brakuje także narzędzi udostępnianych przez firmy niezwiązane ze sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej. Wszystkie z nich łączy natomiast to, że aby z nich skorzystać, potrzebne są określone informacje.

W związku z tym, aby skorzystać z kalkulatora, który pozwoli oszacować wysokość rachunku za prąd, należy podać:

  • moc urządzeń znajdujących się na wyposażeniu gospodarstwa domowego wyrażoną w watach (W), którą można znaleźć na przykład na ich tabliczkach znamionowych,
  • cenę prądu za 1 kWh energii elektrycznej, obowiązującą aktualnie u wybranego sprzedawcy prądu,
  • czas, przez który pracuje w ciągu dnia każde z urządzeń.

Jak obliczyć rachunek za prąd — kalkulator

Kalkulator, który pozwala na wyliczenie szacunkowego rachunku za prąd, opiera swoje działanie na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy wpisać wymienione powyżej informacje w odpowiednio wskazane w nim pola. W wielu przypadkach wyposażony jest on również w listę, z której można wybrać rodzaj urządzenia oraz do którego jest już przypisana jego zazwyczaj występująca moc. Na podstawie podanych danych wylicza on w pierwszej kolejności pobór mocy wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym zasilanych za pomocą prądu. Następnie otrzymany z tych wyliczeń wynik, przemnażany jest przez jednostkową cenę energii elektrycznej. Otrzymany wynik tego działania jest wysokością rachunku do zapłaty.

Jak więc widać kalkulator rachunku za prąd to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala w zaledwie kilka minut obliczyć szacunkową wysokość kwoty, którą trzeba będzie zapłacić za pobraną energię elektryczną.

O czym pamiętać korzystając z kalkulatora rachunku za prąd?

Choć kalkulator rachunku za energię elektryczną to wygodne rozwiązanie jego wyliczenia należy traktować wyłącznie szacunkowo. Nie są one bowiem jednoznaczne z wysokością faktury za prąd, na którą składa się nie tylko cena prądu, który został pobrany przez wszystkie urządzenia w domu, ale także:

  • opłaty zmienne, których wartość uzależniona jest od ilości pobranych kWh energii elektrycznej,
  • opłaty stałe, doliczane do każdego rachunku niezależnie od ilości zużytego prądu.

Stawki tych opłat są różne i zależą przede wszystkim od tego, kto jest sprzedawcą prądu oraz jego dystrybutorem.

Dodatkowo rozliczając energię elektryczną za pomocą taryfy dwustrefowej przy korzystaniu z kalkulatora, który wylicza szacunkową wysokość rachunku za prąd, należy także pamiętać, że czas, w którym pracują wskazywane urządzenia, powinien być także rozdzielony na dwie strefy, w których cena energii elektrycznej znacznie się od siebie różni.

Podsumowując, kalkulator wyliczający szacunkową wysokość rachunku za prąd, na podstawie wprowadzanych do niego danych, to wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie. Nie jest ono jednak pozbawione wad. Dlatego też wyniki uzyskane w nim należy traktować wyłącznie informacyjnie i nie powinny stanowić one podstawy do rozliczeń ze sprzedawcą prądu czy składania u niego reklamacji. Pomimo to, warto z niego skorzystać w sytuacjach, w których chcemy na przykład sprawdzić jak zakup nowego urządzenia zasilanego energią elektryczną, w szczególności wysoko energochłonnego, takiego jak piec czy ogrzewanie elektryczne wpłynie na wysokość comiesięcznych rachunków.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej