Porównaj oferty

Rachunki prognozowane za gaz

Korzystasz z gazu podczas gotowania potraw w kuchni? A może masz w swoim domu piec gazowy do ogrzewania całej nieruchomości oraz ciepłej wody użytkowej? Jeśli tak, na pewno jednocześnie otrzymujesz prognozowane rachunki za gaz od swojego dostawcy. W tym dokumencie znajdziesz nie tylko informacje o swoim zużyciu gazu, ale też o przyszłych prognozach zużycia i ewentualnej cenie gazu. Pamiętaj, że dostawcy gazu wystawiają najczęściej dwa typy rozliczeń: faktury prognozowane oraz rozliczeniowe. Te pierwsze przesyłane są znacznie częściej, choć to w dużej mierze zależy od wybranej taryfy. Sprawdź, na czym polega symulacja rachunku za gaz, a kwestie rozliczeń z dostawcą staną się dla Ciebie jasne.

Rachunki prognozowane za gaz – dlaczego taką formę rozliczenia przyjmują dostawcy?

Skoro wiesz już, że za gaz rozliczysz się z dostawcą na dwa sposoby, koniecznie poznaj każdy z nich. Metodą, która nie dla wszystkich jest do końca zrozumiała są faktury prognozowane. Podczas rozliczenia w ten sposób nie musisz samodzielnie spisywać danych z liczników od gazu. Niestety, w przypadku PGNIG rachunku prognozowane powodują, że nie zapłacisz za gaz tyle, ile realnie go zużyjesz. Sprzedawca surowca na podstawie Twojej historii zużycia z poprzednich okresów rozliczeniowych wykonuje prognozowane symulacje rachunku za gaz i na tej podstawie przesyła rozliczenie.

Dla przykładu: jeśli otrzymujesz w konkretnej taryfie rachunki za gaz co dwa miesiące, oznacza to, że w skali roku otrzymasz, aż 6 równych rachunków prognozowanych. Pamiętaj, że przewidywania dostawców najczęściej mocno mijają się z realnym zużyciem gazu w domach i mieszkaniach. To właśnie dlatego dostawcy raz do roku dokonują odczytu liczników gazu w nieruchomości. Dzięki temu w razie nadpłaty – zwracają należne środki, a w razie wystąpienia większego zużycia aniżeli prognozowane, będziesz zobowiązany do opłacenia niedopłaty.

Faktury rozliczeniowe a prognozowane – które lepiej wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić, jaka forma rozliczenia z dostawcą jest lepsza. Symulacja rachunku za gaz pozwala na szybką ocenę realnych wydatków gospodarstwa domowego na pokrycie kosztów użytkowania gazu. W razie większego zużycia spowoduje to jednak wyższe koszty ostateczne przy rocznym rozliczeniu. Faktury rozliczeniowe pozwalają na uruchomienie płatności w systemie, gdzie dostawca częściej sprawdza liczniki np. raz na dwa miesiące lub wymaga realizowania tego zadania przez samego właściciela domu lub mieszkania. Dzięki temu za gaz zapłacisz tyle, ile realnie go zużyjesz w danym okresie. Warto wiedzieć, że w PGNIG faktura prognoza – pro forma wystawiana jest zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami 2 razy w roku.

Pamiętaj! Jeśli jesteś niezadowolony z formy rozliczenia lub ceny gazu, koniecznie dowiedz się, jak wygląda zmiana dostawcy gazu krok po kroku. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, choć wymaga dopełnienia kilku formalności.