Porównaj oferty

Rachunki prognozowane za gaz

Korzystasz z gazu podczas gotowania potraw w kuchni? A może masz w swoim domu piec gazowy do ogrzewania całej nieruchomości oraz ciepłej wody użytkowej? Jeśli tak, na pewno jednocześnie otrzymujesz prognozowane rachunki za gaz od swojego dostawcy. W tym dokumencie znajdziesz nie tylko informacje o swoim zużyciu gazu, ale też o przyszłych prognozach zużycia i ewentualnej cenie gazu. Pamiętaj, że dostawcy gazu wystawiają najczęściej dwa typy rozliczeń: faktury prognozowane oraz rozliczeniowe. Te pierwsze przesyłane są znacznie częściej, choć to w dużej mierze zależy od wybranej taryfy. Sprawdź, na czym polega symulacja rachunku za gaz, a kwestie rozliczeń z dostawcą staną się dla Ciebie jasne.

Rachunki prognozowane za gaz – dlaczego taką formę rozliczenia przyjmują dostawcy?

Skoro wiesz już, że za gaz rozliczysz się z dostawcą na dwa sposoby, koniecznie poznaj każdy z nich. Metodą, która nie dla wszystkich jest do końca zrozumiała są faktury prognozowane. Podczas rozliczenia w ten sposób nie musisz samodzielnie spisywać danych z liczników od gazu. Niestety, w przypadku PGNIG rachunku prognozowane powodują, że nie zapłacisz za gaz tyle, ile realnie go zużyjesz. Sprzedawca surowca na podstawie Twojej historii zużycia z poprzednich okresów rozliczeniowych wykonuje prognozowane symulacje rachunku za gaz i na tej podstawie przesyła rozliczenie.

Dla przykładu: jeśli otrzymujesz w konkretnej taryfie rachunki za gaz co dwa miesiące, oznacza to, że w skali roku otrzymasz, aż 6 równych rachunków prognozowanych. Pamiętaj, że przewidywania dostawców najczęściej mocno mijają się z realnym zużyciem gazu w domach i mieszkaniach. To właśnie dlatego dostawcy raz do roku dokonują odczytu liczników gazu w nieruchomości. Dzięki temu w razie nadpłaty – zwracają należne środki, a w razie wystąpienia większego zużycia aniżeli prognozowane, będziesz zobowiązany do opłacenia niedopłaty.

Faktury rozliczeniowe a prognozowane – które lepiej wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić, jaka forma rozliczenia z dostawcą jest lepsza. Symulacja rachunku za gaz pozwala na szybką ocenę realnych wydatków gospodarstwa domowego na pokrycie kosztów użytkowania gazu. W razie większego zużycia spowoduje to jednak wyższe koszty ostateczne przy rocznym rozliczeniu. Faktury rozliczeniowe pozwalają na uruchomienie płatności w systemie, gdzie dostawca częściej sprawdza liczniki np. raz na dwa miesiące lub wymaga realizowania tego zadania przez samego właściciela domu lub mieszkania. Dzięki temu za gaz zapłacisz tyle, ile realnie go zużyjesz w danym okresie. Warto wiedzieć, że w PGNIG faktura prognoza – pro forma wystawiana jest zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami 2 razy w roku.

Pamiętaj! Jeśli jesteś niezadowolony z formy rozliczenia lub ceny gazu, koniecznie dowiedz się, jak wygląda zmiana dostawcy gazu krok po kroku. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, choć wymaga dopełnienia kilku formalności.

Aktualności
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?
15 sty 2024
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
Jak działa biogazownia?
18 gru 2023
Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?
30 lis 2023
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?
17 lis 2023
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej