Porównaj oferty

Opłata dystrybucyjna zmienna - co to jest?

Niewielka część osób otrzymujących rachunki za wykorzystany gaz w swoim domu, zastanawia się, na co tak naprawdę składa się kwota do zapłaty. Dostawcy gazu w Polsce wysyłając fakturę na określoną kwotę uwzględniają kilka istotnych składowych: opłaty dystrybucyjne, koszty abonamentowe oraz ilość wykorzystanego gazu w kWh. Skupmy się jednak na tym, czym jest dystrybucja zmienna. PGNiG oraz inni dostawcy gazu (i nie tylko) stosują ją w celu utrzymania infrastruktury gazociągowej w odpowiednim stanie technicznym. Sprawdź, co to jest dystrybucja zmienna gazu.

Dystrybucja zmienna – gaz. O co tu chodzi?

Opłata dystrybucyjna zmienna, czyli popularna opłata sieciowa. Jest zależna przede wszystkim od tego, jaką ilość gazu zużyjesz po przeliczeniu ich na kWh. W tym przypadku koszty zmienne dystrybucji dotyczą całej infrastruktury sieci gazociągowej oraz możliwości jej utrzymania. Osoby korzystające z gazu w swoich nieruchomościach są zobowiązani do zapłaty kosztów z tego tytułu, które są zawsze uwzględniane w przesyłanej fakturze VAT. Warto wiedzieć, że ten wskaźnik jest w dużej mierze zależny od tego, gdzie konkretnie mieszkasz. Im większa jest miejscowość, w jakiej masz podpisaną umowę o dostarczenie gazu, tym wyższe będą opłaty w związku ze zmienną dystrybucji gazowej.

Opłata dystrybucyjna zmienna a stała – jaka jest różnica?

Jeśli chodzi o opłaty dystrybucyjne, warto mieć na uwadze fakt, że stała dystrybucja jest w dużej mierze zależna od tego, ile w rzeczywistości gazu wykorzystasz. Im wyższe będzie Twoje zużycie, tym większa opłata stała, choć ta najczęściej nie przekracza kilkudziesięciu złotych na fakturze rozliczeniowej. Pamiętaj – jeśli aktualne koszty korzystania z gazu nie są dla Ciebie zadowalające, możesz zdecydować się na zmianę dostawcy gazu. Wiedząc już, czym jest opłata dystrybucyjna stała, zmienna oraz abonamentowa – możesz obliczyć realne koszty za korzystanie z zasobów sieci gazownictwa w Twojej miejscowości.

Aktualności
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?
15 sty 2024
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
Jak działa biogazownia?
18 gru 2023
Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?
30 lis 2023
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?
17 lis 2023
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej