Porównaj oferty

Opłata dystrybucyjna stała na rachunku za gaz

Zastanawiasz się, od czego zależą koszty dystrybucji gazu i jakie zmienne wpływają na koszty wynikające z faktur przesyłanych przez dostawców? W takim razie musisz zaznajomić się z dwoma istotnymi pojęciami, a są to: opłata dystrybucyjna stała oraz opłata dystrybucyjna zmienna. Pamiętaj, że ostateczna cena gazu jest wynikiem dokładnej analizy licznikowej zużycia paliwa oraz kilku ważnych zmiennych, które nigdy nie są pomijane przez dostawców gazu w Polsce.

Opłata dystrybucyjna stała na rachunku za gaz – krótkie wyjaśnienie

Opłata dystrybucyjna stała za gaz PGNIG lub w Tauronie jest kosztem, który jest zależny od obszaru zamieszkiwania konsumenta korzystającego z zasobów publicznej sieci gazownictwa. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że masz taką samą ofertę gazu, od tego samego dostawcy i sprzedawcy co Twój przyjaciel, ale mieszkanie w dwóch skrajnych miastach na terenie Polski. W takiej sytuacji rachunki do opłacenia dla Ciebie będą zupełnie innej wysokości, aniżeli te, które otrzyma Twój znajomy. Jak to możliwe? Otóż w tym przypadku duże znaczenie mają koszty związane z utrzymaniem sieci gazowniczej na danym regionie (remonty, monitorowanie, unowocześnienie oraz eksploatacja).

Opłata dystrybucyjna stała i zmienna – jakie są różnice?

Wiesz już, na czym polega dystrybucja stała PGNIG i Tauron. Warto też zaznajomić się z kwestią tego, na czym polega zmienna opłata dystrybucji. Tutaj taryfy gazowe nie mają żadnego zastosowania i nie przekładają się na zmienne koszty. Wpływ na wysokość opłaty zmiennej ma jednak to, ile gazu w danym okresie rozliczeniowym zużyjesz. Im wyższe wartości wskaże Twój licznik gazu, tym więcej zapłacisz w ramach opłaty dystrybucyjnej zmiennej.

Dystrybucja stała – gaz. Czy mocno wpływa na rachunku za zużycie gazu?

Opłata dystrybucyjna stała za gaz PGNIG nie wpływa zbyt mocno na wysokość faktur za wykorzystaną ilość gazu do użytku domowego i nie tylko. Najczęściej jest to kwota oscylująca w granicy kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych w zależności od miejsca zamieszkania oraz wielkości danej infrastruktury gazowej, z której aktualnie korzystasz.

Aktualności
Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?
25 paź 2021
Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.

Czytaj więcej
Jak przeliczyć 1 m³ gazu na kWh?
12 gru 2024
Jak przeliczyć 1 m³ gazu na kWh?

Aby wydajnie zarządzać zużyciem energii, warto opanować umiejętność przeliczania m³ gazu na kilowatogodziny, czyli kWh. To jednostka energii, która do rozliczania rachunków za gaz została wprowadzona w naszym kraju 1 sierpnia 2014 roku. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wygląda przelicznik m³ na kWh, zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej informacjami.

Czytaj więcej
Roczne zużycie gazu w domu
28 gru 2018
Roczne zużycie gazu w domu

Wysokość rachunków, które otrzymujemy w okresie rozliczenia zależy przede wszystkim od ilości zużytych kWh gazu ziemnego. Poziom konsumpcji jest głównym parametrem, z którego korzystają sprzedawcy gazu w momencie przydzielania odbiorcy do odpowiedniej taryfy.

Czytaj więcej
Jak oszczędzać gaz ziemny?
5 sie 2021
Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.

Czytaj więcej