Z tego artykułu dowiesz się
Jest wiele czynników, które wpływają na wysokość rachunków za gaz. Jedną ze zmiennych jest abonament za gaz ziemny, który ustalany jest indywidualnie przez każdego dostawcę. Warto mieć na uwadze, że to tylko jedna (i w dodatku niewielka) część wszystkich opłat, które składają się na koszty gazu wynikające z faktur. Na wysokość rozliczenia za zużyty gaz wpływa też realne lub prognozowane zużycie gazu i koszty jego dystrybucji. Chcesz wiedzieć, ile wynosi abonament za gaz i czy trzeba go płacić? Tutaj dowiesz się wszystkiego, co niezbędne w tym temacie!
Opłata abonamentowa za gaz – co to jest i ile wynosi?
Abonament za gaz to dodatkowy koszt, który uwzględniany jest przez każdego dostawcę w Polsce. Warto wiedzieć, jakie stawki proponują konkretne firmy, które zajmują się stałą dystrybucją gazu na terenie Polski. Stawka opłaty abonamentowej wyrażana jest zawsze w wartości miesięcznej. Dla większości dostawców gazu ta nie przekracza kwoty 15-20 złotych. Oto kilka przykładów odnośnie tego, ile wynosi abonament za gaz:
- PGNIG – od 4 złotych miesięcznie w zależności od wybranej taryfy rozliczeniowej.
- Tauron – od około 4 do ponad 11 złotych miesięcznie.
Jeśli chcesz wybrać jak najlepszą ofertę od dostawcy gazu, koniecznie sprawdź ranking firm dostarczających gaz. W ten sposób wygodnie porównasz wszystkie składowe danych ofert i określisz, która najbardziej spełnia Twoje oczekiwania.
Czy abonament na gaz ziemny trzeba opłacać?
Niestety, ale nie da się uniknąć obowiązku płatności za abonament za gaz. To kwota, która jest zawsze automatycznie doliczana przez dostawców w Polsce i uwzględniana w ramach całkowitych kosztów wykorzystanego gazu w swojej nieruchomości (gospodarstwie domowym) lub siedzibie firmy. Na szczęście abonament za gaz nie jest wysoki, dlatego nie wpływa znacząco na całkowite koszty wykorzystania gazu. Warto jednak dodać, że w tym przypadku wiele zależy od posiadanej taryfy rozliczeniowej. Im większe będzie zużycie gazu, tym wyższa będzie opłata abonamentowa na rzecz dostawcy.
Co ciekawe, opłata abonamentowa jest zawsze stała przez cały okres trwania umowy. Oznacza to, że niezależnie od Twojego zużycia gazu – ten koszt zawsze będzie stały, choć różni się kwotą dla poszczególnych taryf, których jest naprawdę wiele. Nie da się w żaden sposób wyeliminować z faktury kosztów abonamentu tak samo, jak kosztów dystrybucji stalej oraz zmiennej. Te dwie składowe dotyczą kosztów przesyłu gazu oraz obsługi sieci, a także kosztów utrzymania infrastruktury na danym terenie. Tutaj ceny zależą od tego, ile faktycznie kWh pobierzesz z publicznej sieci gazowej.