Porównaj oferty

Co ile przychodzi rachunek za gaz?

Jeśli masz w domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku instalację gazową, na pewno chcesz wiedzieć, na jakich zasadach możesz rozliczać się z jego dostawcą. W tym przypadku masz do wyboru kilka taryf, w ramach których uwzględniane jest średnie zużycie gazu i na tej postawie wysyłane są aktualne oraz prognozowane rachunki za gaz. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź poniższy wpis, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne.

Co ile przychodzi rachunek za gaz? Najważniejsze informacje

Korzystasz na co dzień z ogrzewania gazowego lub kuchenki gazowej w kuchni? Nie wiesz, jak często powinieneś otrzymywać rachunek za gaz? Co ile dostawca przesyła faktury i rozliczenia? Podczas podpisywania umowy z dostawcą gazu zostaniesz przypisany do jednej z grup taryfowych oznaczonych:

  1. W-1 – taryfa z najmniejszym zużyciem gazu z wartością, która nie przekracza 3350 kWh na rok. To najczęściej stosowana taryfa przez gospodarstwa domowe z jednym odbiornikiem gazu np. do gotowania na kuchence. Rachunek za gaz co miesiąc nie ma w tym przypadku zastosowania. Dla tej taryfy występuje kilka opcji rozliczeń, a mianowicie:
    1. W 1.1, czyli odczyt liczników raz do roku, rachunki prognozowane wystawiane co dwa miesiące oraz faktura rozliczeniowa raz w roku,
    2. W 1.2, czyli odczyty liczników dwa razy do roku, prognozowane rachunku co dwa miesiące oraz rozliczenie co pół roku,
    3. W 1.2T – tutaj samodzielnie spisujesz stan liczników i zgłaszasz do dostawcy ich stan. Na tej podstawie faktura przychodzi co miesiąc, a dostawca osobiście kontroluje stan liczników raz do roku.
  2. W-2 – ten rodzaj taryfy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, które generują nieco większe rachunku za gaz. Tutaj najczęściej pojawiają się dwa odbiorniki gazu np. kuchenka i piec do ciepłej wody użytkowej. Tutaj również mają zastosowanie określone przepisy dotyczące rozliczeń, takie same, jak w przypadku taryfy W-1.
  3. W-3 – ten typ taryfy rozliczeniowej dedykowany jest dla gospodarstw o dużym zużyciu gazu z limitem od 13350 kWh do 88900 kWh Trzy wersje rozliczeń to:
    1. W 3.6 – aż sześć odczytów liczniku gazu na rok, rachunki co dwa miesiące,
    2. W 3.9 – dziewięć odczytów liczników gazu do roku, rachunki co miesiąc w sezonie grzewczym oraz co dwa miesiące poza sezonem,
    3. W 3.12T – faktury wystawiane co miesiąc na podstawie samodzielnych odczytów liczników.
  4. W-4 – ostatnia grupa taryfowa przeznaczona jest dla firm oraz zakładów pracy na produkcji. Nie ma tu żadnych wariantów rozliczeń i dedykowana jest dla przedsiębiorców zużywających ponad 88900 kWh gazu rocznie.


Teraz już wiesz, co ile rachunek za gaz zostanie przesłany przez dostawcę na Twój adres e-mail lub adres podany do korespondencji tradycyjnej. Obecnie średnia cena za 1kWh gazu to około 21-22 złote niezależnie od przypisanej taryfy. Jeśli szukasz najtańszych ofert, koniecznie sprawdź, jak działa porównywarka cen gazu. Być może dzięki niej podpiszesz umowę z najlepszym dostawcą tej energii.