Porównaj oferty

Taryfa G12 - tańszy prąd dla domu

Lubisz mieć wpływ na wydatki, pochłaniające domowy budżet? W takim razie powinieneś bliżej zapoznać się z taryfą G12, określaną również jako taryfa nocna, która daje możliwość dostosowania swojego planu dnia do niższych cen energii. Zyskuje ona coraz więcej użytkowników, którzy są w stanie w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 użytkować urządzenia, które znacznie zwiększają zużycie prądu. Wzrost popularności tej taryfy nie bierze się znikąd.

Świadomość ludzi odnośnie możliwości zmiany swojego sprzedawcy energii i wyboru nowej taryfy sprawia, że chętnie angażują się w zmianę nawyków dotyczących konsumpcji prądu. Sprzedawcy przedstawiają także możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb. Co tylko przyciąga nowych klientów, a ogólne ożywienie branży oddziałuje pozytywnie na cały segment gospodarki.

Co oznacza i jak działa taryfa G12?

G12 to taryfa nocna dla gospodarstw domowych o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW i z podziałem na dwie strefy (tzw. dzienną i nocną). Litera ‘G’ bardzo prosta do rozszyfrowania od ‘Gospodarstwo domowe’. ‘1’ oznacza minimalną wartość mocy umownej, w tym przypadku jest to 40 kW. I ostatnia cyfra, czyli ‘2’ oznacza dwie strefy, w których będziemy rozliczani — dzienną i nocną. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby, obowiązują nas różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii w zależności od pory dnia. Przypomnijmy, że taryfa G11 ma jedną stawkę kWh w ciągu całej doby.

Dla kogo taryfa G12?

Jeśli wykorzystujesz energię elektryczną do celów grzewczych to, ta taryfa umożliwia ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem ogrzewania. Do tego dopasowując swój tryb życia do godzin, kiedy mamy niższą cenę za energię (13:00-15:00 i 22:00-6:00), masz możliwość tańszego prania, pieczenia, oglądania telewizji czy ciepłej kąpieli. Taryfa nocna G12 jest przeznaczona dla osób, których zużycie prądu w nocy jest znaczne lub zauważalny jest wzrost tego zużycia w określonych godzinach doby. Cena w strefie dziennej (droższej) to około 34 gr, a w nocnej (tańszej) to mniej więcej 25 gr. Jednak każdy sprzedawca udostępnia różne stawki i do nich oferuje ciekawe dodatki, upusty, promocje i rabaty. Wybór jest naprawdę duży i tylko od naszej opinii zależy to, na kogo się ostatecznie zdecydujemy.

Grupa taryfowa G12. Czy warto skorzystać z taryfy nocnej?

Pamiętajmy, że pozostając u swojego sprzedawcy z urzędu, tracimy około 15-20% na rachunkach za prąd. Przy odpowiedniej optymalizacji i przystosowaniu do taryfy G12 możemy zaoszczędzić w skrajnych przypadkach nawet 40%, nie zmniejszając przy tym konsumpcji kWh. Szansa jest na wyciągnięcie ręki, jednak bez odpowiednich działań z naszej strony – odbiorców – nie przyniesie to żadnych efektów, a nawet może pogorszyć sytuację z powodu wyższych rachunków. Ponieważ trzeba w większym stopniu korzystać z energii w taryfie nocnej niż dziennej. Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu dnia:

  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

U części sprzedawców strefy czasowe są przesunięte – jest to zależne od dystrybutorów, którzy je określają. Jednak proporcje 14:10 pozostają niezmienne, ze względu na regulacje URE.

Taryfa G12 cennik

Jesteśmy zobowiązani płacić za odbieraną energię naszemu sprzedawcy i dystrybutorowi, dlatego na rachunku często zauważymy, że tak naprawdę płacimy około 55 gr za 1 kWh. Najprostszym sposobem na obniżenie ceny jest zmiana swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki optymalizacji kosztów niektórzy sprzedawcy proponują oferty lepsze o 10-15%. Okres rozliczeniowy i gwarancja stałej ceny to także istotne wskaźniki. Gdy chcemy sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda współpraca z jakąś firmą energetyczną, to możemy podpisać z nią umowę na rok. Nie narażamy się wtedy na ewentualne straty, a po zakończeniu umowy decydujemy czy zostajemy z tym sprzedawcą, czy poszukujemy nowego.

Z czym wiąże się zmiana taryfy G11 na taryfę nocną G12?

Zmieniając u sprzedawcy prądu taryfę G12, określaną potocznie jako taryfa nocna z taryfy G11, na podstawie której rozlicza się najwięcej gospodarstw domowych w Polsce, konieczna jest wymiana licznika z jednostrefowego na dwustrefowy. Taryfa nocna opiera się bowiem na rozliczaniu energii elektrycznej według dwóch stawek — dziennych oraz nocnych. Dlatego też energia elektryczna musi być oddzielnie zliczana w zależności od pory dnia, w której jest pobierana. Przy czym tak samo, jak zmiana taryfy G11 na taryfę nocną G12 również wymiana licznika w ramach tego procesu jest całkowicie bezpłatna i wykonywana przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Dodatkowo warto pamiętać, że wybrana taryfa nocna może być zmieniona na inną dopiero po 12 miesiącach, dlatego też decyzje związaną z jej zmianą należy dokładnie przemyśleć.

Taryfa G12, czyli taryfa nocna

Podział na strefy czasowe nie jest bezpodstawny, podobnie jak jego delikatne przesunięcia w niektórych rejonach. Wszystko ze względu na stałą produkcję energii, która i tak musi zostać utrzymana. Zobrazujemy to na prostym przykładzie. W godzinach 6-7 rano w każdym domu trwają przygotowania do nowego dnia. Dlatego zapotrzebowanie na energię jest zdecydowanie wysokie i utrzymuje się do południa. Później następuje delikatny spadek, ale elektrownia nie może tak po prostu ograniczyć wytwarzanie energii, musi ona zostać zużyta. Dlatego w tym czasie zachęca odbiorców do korzystania z urządzeń, ponieważ w innym wypadku wymagane będzie zmniejszanie mocy elektrowni, co prowadzi do obniżenia jej sprawności działania.