Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

Oferty prądu i gazu
podlaskie

promocja na prąd i gaz

element graficzny 1Porównaj oferty 50 sprzedawców w 1,5 minuty

element graficzny 2Wybierz najlepszą ofertę w swoim województwie

element graficzny 3Płać nawet o 20% mniej za gaz i 30% za prąd

element graficzny 4
Strona główna > Podlaskie
Gazu ziemny dla domu Podlaskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla domu

Prosta umowa, stała niska cena! Czego chcieć więcej? Sprawdź ofertę dla swojego domu

Cena od 0.1 zł/kWh
Gaz ziemny dla firmy. Oferta obejmuje województwo Podlaskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla firmy

Sprzedaż gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta posiada stałą, niską cenę dla odbiorców biznesowych.

Cena od 0.1 zł/kWh

Najwięcej prądu na obszarach wiejskich zużywają mieszkańcy województwa podlaskiego

Ciekawe zestawienie przygotował GUS. Pokazuje ono ile kWh prądu zużywa statystyczny mieszkaniec każdego z województw w Polsce z podziałem na obszary miejskie oraz wiejskie. Mieszkańcy Podlasia z miast są w ogonie tego zestawienia, a mieszkańcy wsi w nim zwyciężają! Szczegóły poniżej:

  • Obszary wiejskie 640 kWh
  • Obszary miejskie 1 020 kWh

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć skąd aż tak duża dysproporcja. Z pewnością czynnikami, które powodują, że zużycie energii na wsiach jest większe to brak energooszczędnego sprzętu RTV oraz AGD, stare oświetlenie, a także posiadanie budynków gospodarczych. To wszystko powoduje, że mieszkańcy tego wschodniego regionu wiodą prym w tym zestawieniu.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi obecnie w tym województwie ok. 5 TWh. To najniższe potrzeby spośród wszystkich województw. Ma to związek przede wszystkim z brakiem rozwiniętego przemysłu w tamtym regionie. Pamiętajmy, że odbiorcy indywidualni zużywają tylko ok. 25% energii dostarczanej w Polsce.

Małe zużycie i słabo rozwinięta sieć gazowa na Podlasiu

Na przeciwnym biegunie jest zużycie gazu ziemnego przypadające na jednego mieszkańca. Zarówno mieszkańcy wsi jak i miast należą do osób zużywających najmniej gazu ziemnego. Jest to aż 3 krotnie mniej niż osoby mieszkające w województwie mazowieckim! Tutaj przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać w braku infrastruktury gazowej. Przypomnijmy, że średnio w Polsce na każde 100 km2 przypada ok. 275 km gazociągów. Na Podlasiu wynik ten oscyluje wokół 100 km, a więc jest również praktycznie 3 razy mniejszych od średniej krajowej. Naszym zdaniem w najbliższych latach nic się na tym obszarze nie zmieni. Mała gęstość zaludnienia, dużo obszarów chronionych powoduje, że inwestycja w rozbudowę sieci gazowej w tamtym rejonie jest bardzo trudna. Nie są na chwilę obecną znane także jakiekolwiek plany, które mogą świadczyć o zmianie tendencji w tamtym rejonie.

Mało energii z OZE w regionie

Tylko niecałe 300 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii mamy na Podlasiu. Region nie jest także bogaty w inne źródła energii – co jest akurat jego zaletą, stąd też przesył odbywa się z innych części Polski. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Naszym zdaniem będzie o to trudno. Możemy liczyć wprawdzie na rozwój instalacji fotowoltaicznych w regionie. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja musi zostać sfinansowana, a poziom zarobków na Podlasiu w odniesieniu do innych regionów Polski jest niski. Ustawa tzw. antywiatrakowa jest obecnie dużym utrudnieniem dla inwestorów chcących budować farmy wiatrowe. Nadzieję można pokładać w biogazowniach – najbliższe miesiące pokażą, czy rosnące ceny prądu zmobilizują inwestorów do budowy tego typu obiektów.

Lista powiatów wchodzących w skład województwa podlaskiego

Podlaskie – dostępni sprzedawcy prądu:

ESV
ESV

Aktualne wiadomości z rynku energii:

Renault ZOE – elektryczne cudo już w Polsce
Renault ZOE – elektryczne cudo już w Polsce
Rynek samochodów elektrycznych zalewa całą Europę. Coraz więcej koncernów samochodowych widzi przyszłość w samochodach hybrydowych, elektrycznych czy szeroko rozumianych jako ekologiczne. W Polsce najbardziej znane auta przyjazne środowisku należą do Toyoty. Czym jednak pochwali się na rynku Renault?
Taryfa G11
Taryfa G11
Taryfa G11 to popularna taryfa stosowana w większości gospodarstw domowych w Polsce. Rozszyfrujemy jej oznaczenie i określimy, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.
Darmowa energia elektryczna
Darmowa energia elektryczna
Oferty sprzedawców energii są różne. Prześcigają się oni w wymyślaniu fantazyjnych nazw oraz dodawaniu darmowych produktów lub usług dla klientów, którzy skorzystają z oferty w określonym czasie.
Licznik przedpłatowy na gaz. Instalacja, obsługa i doładowania
Licznik przedpłatowy na gaz. Instalacja, obsługa i doładowania
Licznik z możliwością wcześniejszego doładowywania go - tzw. pre-paid. Ciekawa propozycja, wzorowana na kartach telefonicznych. Nowa możliwość dla odbiorców gazu, oferty dostępne są od niedawna, bo od początku 2018 roku. Klienci, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, bądź rozpatrują możliwość założenia takiego licznika nie muszą przejmować się trudnościami z tym związanymi.