Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

Oferty prądu i gazu
podlaskie

promocja na prąd i gaz

element graficzny 1Porównaj oferty 50 sprzedawców w 1,5 minuty

element graficzny 2Wybierz najlepszą ofertę w swoim województwie

element graficzny 3Płać nawet o 20% mniej za gaz i 30% za prąd

element graficzny 4
Strona główna > Podlaskie
Gazu ziemny dla domu Podlaskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla domu

Prosta umowa, stała niska cena! Czego chcieć więcej? Sprawdź ofertę dla swojego domu

Cena od 0.1 zł/kWh
Gaz ziemny dla firmy. Oferta obejmuje województwo Podlaskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla firmy

Sprzedaż gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta posiada stałą, niską cenę dla odbiorców biznesowych.

Cena od 0.1 zł/kWh

Najwięcej prądu na obszarach wiejskich zużywają mieszkańcy województwa podlaskiego

Ciekawe zestawienie przygotował GUS. Pokazuje ono ile kWh prądu zużywa statystyczny mieszkaniec każdego z województw w Polsce z podziałem na obszary miejskie oraz wiejskie. Mieszkańcy Podlasia z miast są w ogonie tego zestawienia, a mieszkańcy wsi w nim zwyciężają! Szczegóły poniżej:

  • Obszary wiejskie 640 kWh
  • Obszary miejskie 1 020 kWh

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć skąd aż tak duża dysproporcja. Z pewnością czynnikami, które powodują, że zużycie energii na wsiach jest większe to brak energooszczędnego sprzętu RTV oraz AGD, stare oświetlenie, a także posiadanie budynków gospodarczych. To wszystko powoduje, że mieszkańcy tego wschodniego regionu wiodą prym w tym zestawieniu.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi obecnie w tym województwie ok. 5 TWh. To najniższe potrzeby spośród wszystkich województw. Ma to związek przede wszystkim z brakiem rozwiniętego przemysłu w tamtym regionie. Pamiętajmy, że odbiorcy indywidualni zużywają tylko ok. 25% energii dostarczanej w Polsce.

Małe zużycie i słabo rozwinięta sieć gazowa na Podlasiu

Na przeciwnym biegunie jest zużycie gazu ziemnego przypadające na jednego mieszkańca. Zarówno mieszkańcy wsi jak i miast należą do osób zużywających najmniej gazu ziemnego. Jest to aż 3 krotnie mniej niż osoby mieszkające w województwie mazowieckim! Tutaj przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać w braku infrastruktury gazowej. Przypomnijmy, że średnio w Polsce na każde 100 km2 przypada ok. 275 km gazociągów. Na Podlasiu wynik ten oscyluje wokół 100 km, a więc jest również praktycznie 3 razy mniejszych od średniej krajowej. Naszym zdaniem w najbliższych latach nic się na tym obszarze nie zmieni. Mała gęstość zaludnienia, dużo obszarów chronionych powoduje, że inwestycja w rozbudowę sieci gazowej w tamtym rejonie jest bardzo trudna. Nie są na chwilę obecną znane także jakiekolwiek plany, które mogą świadczyć o zmianie tendencji w tamtym rejonie.

Mało energii z OZE w regionie

Tylko niecałe 300 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii mamy na Podlasiu. Region nie jest także bogaty w inne źródła energii – co jest akurat jego zaletą, stąd też przesył odbywa się z innych części Polski. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Naszym zdaniem będzie o to trudno. Możemy liczyć wprawdzie na rozwój instalacji fotowoltaicznych w regionie. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja musi zostać sfinansowana, a poziom zarobków na Podlasiu w odniesieniu do innych regionów Polski jest niski. Ustawa tzw. antywiatrakowa jest obecnie dużym utrudnieniem dla inwestorów chcących budować farmy wiatrowe. Nadzieję można pokładać w biogazowniach – najbliższe miesiące pokażą, czy rosnące ceny prądu zmobilizują inwestorów do budowy tego typu obiektów.

Lista powiatów wchodzących w skład województwa podlaskiego

Podlaskie – dostępni sprzedawcy prądu:

Aktualne wiadomości z rynku energii:

Składowanie CO2 pod ziemią coraz bardziej prawdopodobne
Składowanie CO2 pod ziemią coraz bardziej prawdopodobne
Posłowie uchwalili ustawę o podziemnym składowaniu CO2 (CCS).  Za przyjęciem tej ustawy głosowało 253 posłów, aż 185 było przeciwnych, tylko czterech posłów wstrzymało się od głosu.
Zmiana dostawcy energii elektrycznej
Zmiana dostawcy energii elektrycznej
Statystyki prowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki pokazują, że z roku na rok coraz większa liczba gospodarstw domowych (użytkowników z grupy taryfowej G) oraz firm - grup taryfowych A,B i C decyduje się zmianę sprzedawcy energii. I będzie coraz lepiej.
Który gaz jest tańszy?
Który gaz jest tańszy?
Gaz ziemny to paliwo naturalne, które jest mieszanką węglowodorów. W głównej mierze jest to metan wymieszany, w niewielkiej ilości, z innymi gazami – siarkowymi, parą wodną, etanem, propanem, butanem. 
Taryfa B23 czy B21, a może B22?
Taryfa B23 czy B21, a może B22?

Taryfa B, w której rozliczani są w Polsce najwięksi odbiorcy energii elektrycznej posiadający przyłącze prądu SN i własny układ pomiarowy mogą rozliczać się w oparciu o trzy grupy taryfowe. Wybór, która taryfa prądu: B21, B22 i B23 będzie dla nas najlepsza musi zostać poprzedzona dokładną analizą.