Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

Oferty prądu i gazu
podlaskie

promocja na prąd i gaz

element graficzny 1Porównaj oferty 50 sprzedawców w 1,5 minuty

element graficzny 2Wybierz najlepszą ofertę w swoim województwie

element graficzny 3Podpisz umowę przez internet!

element graficzny 4
Strona główna > Podlaskie
Gaz ziemny dla firmy. Oferta obejmuje województwo Podlaskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla firmy

Sprzedaż gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta posiada stałą, niską cenę dla odbiorców biznesowych.

Cena od 0.1 zł/kWh

Najwięcej prądu na obszarach wiejskich zużywają mieszkańcy województwa podlaskiego

Ciekawe zestawienie przygotował GUS. Pokazuje ono ile kWh prądu zużywa statystyczny mieszkaniec każdego z województw w Polsce z podziałem na obszary miejskie oraz wiejskie. Mieszkańcy Podlasia z miast są w ogonie tego zestawienia, a mieszkańcy wsi w nim zwyciężają! Szczegóły poniżej:

  • Obszary wiejskie 640 kWh
  • Obszary miejskie 1 020 kWh

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć skąd aż tak duża dysproporcja. Z pewnością czynnikami, które powodują, że zużycie energii na wsiach jest większe to brak energooszczędnego sprzętu RTV oraz AGD, stare oświetlenie, a także posiadanie budynków gospodarczych. To wszystko powoduje, że mieszkańcy tego wschodniego regionu wiodą prym w tym zestawieniu.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi obecnie w tym województwie ok. 5 TWh. To najniższe potrzeby spośród wszystkich województw. Ma to związek przede wszystkim z brakiem rozwiniętego przemysłu w tamtym regionie. Pamiętajmy, że odbiorcy indywidualni zużywają tylko ok. 25% energii dostarczanej w Polsce.

Małe zużycie i słabo rozwinięta sieć gazowa na Podlasiu

Na przeciwnym biegunie jest zużycie gazu ziemnego przypadające na jednego mieszkańca. Zarówno mieszkańcy wsi jak i miast należą do osób zużywających najmniej gazu ziemnego. Jest to aż 3 krotnie mniej niż osoby mieszkające w województwie mazowieckim! Tutaj przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać w braku infrastruktury gazowej. Przypomnijmy, że średnio w Polsce na każde 100 km2 przypada ok. 275 km gazociągów. Na Podlasiu wynik ten oscyluje wokół 100 km, a więc jest również praktycznie 3 razy mniejszych od średniej krajowej. Naszym zdaniem w najbliższych latach nic się na tym obszarze nie zmieni. Mała gęstość zaludnienia, dużo obszarów chronionych powoduje, że inwestycja w rozbudowę sieci gazowej w tamtym rejonie jest bardzo trudna. Nie są na chwilę obecną znane także jakiekolwiek plany, które mogą świadczyć o zmianie tendencji w tamtym rejonie.

Mało energii z OZE w regionie

Tylko niecałe 300 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii mamy na Podlasiu. Region nie jest także bogaty w inne źródła energii – co jest akurat jego zaletą, stąd też przesył odbywa się z innych części Polski. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Naszym zdaniem będzie o to trudno. Możemy liczyć wprawdzie na rozwój instalacji fotowoltaicznych w regionie. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja musi zostać sfinansowana, a poziom zarobków na Podlasiu w odniesieniu do innych regionów Polski jest niski. Ustawa tzw. antywiatrakowa jest obecnie dużym utrudnieniem dla inwestorów chcących budować farmy wiatrowe. Nadzieję można pokładać w biogazowniach – najbliższe miesiące pokażą, czy rosnące ceny prądu zmobilizują inwestorów do budowy tego typu obiektów.

Lista powiatów wchodzących w skład województwa podlaskiego

Aktualne wiadomości z rynku energii:

Sklep internetowy z prądem
Sklep internetowy z prądem
Energię elektryczną tak jak inne towary na rynku możemy kupować w wielu miejscach i w różnej formie. Bez wychodzenia z domu zakupimy również energię przez internet, kto oferuje sprzedaż prądu przez internet i jak to zrobić?
Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?
Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?
Cena gazu ziemnego jest zależna od stawek nałożonych przez dwa podmioty – sprzedawcę i dystrybutora. Tego pierwszego możemy zmienić, drugi natomiast jest przyznawany z urzędu. Dlatego opłacalność ofert zależy głównie od sprzedawcy, ale także, w mniejszym stopniu od obszaru dystrybucji, w którym mieszkamy. Cena za kWh gazu może się różnić u sprzedawców, z czego to wynika? Ile kosztuje kWh gazu?
Rekompensaty za prąd
Rekompensaty za prąd
Tak intensywnej końcówki roku w energetyce jeszcze nie mieliśmy. Temat związany z ceną prądu na rok 2019 był głównym tematem w mediach w ciągu ostatnich tygodni. Finałem całej sprawy było posiedzenie sejmu między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem na którym zapadły kluczowe decyzje dotyczące wysokości naszych rachunków za prąd w roku 2019.