Strona główna > Kalkulator cen gazu

Kalkulator cen gazu

Kalkulator cen gazu ziemnego to bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu będziemy w stanie zaoszczędzić czas i mieć możliwość skorzystania z najbardziej atrakcyjnych ofert sprzedaży gazu ziemnego z jednego miejsca w Internecie. Zmiana sprzedawcy gazu stanie się dużo łatwiejsza. Obliczenie różnic w cenach poszczególnych ofert to wbrew pozorom trudne zadanie, ponieważ porównanie cen nie sprowadza się tylko i wyłącznie do sprawdzenia różnicy w cenie za paliwo gazowe. Jest jeszcze chociażby opłata abonamentowa. O tym do czego możemy wykorzystać kalkulator cen gazu dowiecie się z poniższego tekstu. Nasza porównywarka cen gazu wykorzystuje zamieszczone poniżej wskazówki.

Kalkulator cen gazu

Pod definicją kalkulatora cen gazu możemy kryje się nie tylko narzędzie po porównywania (kalkulowania) cen gazu. Wiele osób szukających w internecie kalkulatora cen gazu szuka informacji o tym jak może obliczyć szacunkowe zużycie gazu ziemnego w swoim budowanym domu lub firmie. Dostępne na naszych stronach narzędzie skupia się na wcześniej wspomnianej roli czyli kalkulacji ceny gazu dla domu i firmy. Nie oznacza to jednak, że zostaniecie bez pomocy z naszej strony w kwestii kalkulacji zużycia gazu ziemnego. O tym jak rzetelnie i poprawnie skalkulować zużycie gazu, które dla każdego budynku jest indywidualne piszemy poniżej.

Kalkulator gazu dla domu

Chcąc obliczyć zużycie gazu w domu czy też mieszkaniu musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie którym jest: do czego gaz ziemny będzie przez nas wykorzystywany. Mamy tak naprawdę trzy główne obszary, w których gaz ziemny jest wykorzystywany:

 • gastronomia - przygotowywanie posiłków w kuchni
 • higiena - podgrzewanie ciepłej wody użytkowej
 • ciepło - ogrzewanie mieszkania czy też domu z wykorzystaniem pieca gazowego

Ogólną zasadą, która pozwoli nam obliczać zużycie gazu ziemnego np. w ciągu miesiąca polega na posiadaniu informacji dotyczących mocy urządzenia spalającego gaz ziemny i oszacowaniu czasu pracy takiego urządzenia. Te dwie informacje w zupełności wystarczą nam do tego, aby obliczyć szacunkowe zużycie gazu mnożąc moc urządzenia razy czas jego pracy. Pamiętajmy o jednostkach fizycznych. Jeśli mamy podaną moc w kilowatach [kW], a czas pracy w godzinach [h] to wynik otrzymamy w kilowatogodzinach [kWh]

Jakie urządzenia wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach?

 1. Piekarnik gazowy
 2. Kuchenka gazowa
 3. Kocioł gazowy po podgrzewania ciepłej wody
 4. Kocioł gazowy do ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania
 5. Kominek gazowy

Kalkulator gazu dla firm

Zużycie gazu w firmach jest dużo trudniejsze do oszacowania. Główny podział jaki w tym przypadku należy zastosować sprowadza się do działalności, które gaz ziemny wykorzystują do procesów technologicznych lub do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. W przypadku drugiej grupy firm, które ogrzewają gazem ziemnym powierzchnie biurowe lub magazynowe można przyjąć następujące szacunku dotyczące zużycia gazu przypadające na 1 osobę lub na 1m2 ogrzewanej powierzchni. Poniższe dane są oczywiście szacunkowe, bardzo dużo zależy od izolacji budynków czy hal.

Szacunkowe wartości zużycia gazu ziemnego na 1m2 w ciągu roku

 • Nowoczesne biuro 100 kWh
 • Biuro w kamienicy 150 kWh
 • Hala magazynowa o wysokości 5m z dobrą izolacją 300 kWh
 • Hala magazynowa o wysokości 5m ze słabą izolacją  500 kWh

Podane szacunkowe dane mogą się znacznie różnić w zależności od przyjętej technologii budowy

W przypadku firm wykorzystujących gaz ziemny w procesach produkcyjnych informacje w jaki sposób kalkulować zużycie gazu ziemnego trzeba szukać w dokumentacji każdego z urządzeń. Zasada obliczania zużycia gazu cały czas będzie opierała się o iloczyn mocy i czasu pracy urządzeń, jednak ze względu na możliwość występowania strat energii, w różnych etapach produkcji zagadnienie to należy analizować indywidualnie. Zużycie gazu online można sprawdzić na stronach producentów maszyn.

Kalkulator gazu ziemnego PGNiG

Obowiązek nakładany na sprzedawców gazu w Polsce związany z koniecznością magazynowania zapasów gazu ziemnego spowodował udostępnienie przez firmę PGNiG kalkulatora gazu ziemnego dla usługi bilateralnej. Dzięki niemu sprzedawcy, którzy nie posiadają własnych magazynów mogą współpracować w tym zakresie z firmą PGNiG. W celu skorzystania z kalkulatora sprzedawca gazu musi podać następujące informacje:

 1. Wielkość zapasu obowiązkowego wyrażonego w MWh czyli kWh*1000
 2. Jaki typ usługi interesuje sprzedawcę - mamy 3 warianty
 3. Okres na jaki ma być świadczona usługa

źródło: PGNiG

Na koniec dodajmy, że wybór nowej oferty nie zmieni firmy odpowiadającej za utrzymanie jakości i ciągłości dostaw paliwa gazowego - dystrybutorzy gazu działają na wyznaczonym obszarze. Występuje tutaj tzw. monopol naturalny. Naliczane opłaty nie są powiązane ze sprzedawcą, który nas obsługuje.