Kalkulator cen gazu ziemnego to bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu będziemy w stanie zaoszczędzić czas i mieć możliwość skorzystania z najbardziej atrakcyjnych ofert sprzedaży gazu ziemnego z jednego miejsca w Internecie. Obliczenie różnic w cenach poszczególnych ofert to wbrew pozorom trudne zadanie, ponieważ porównanie cen nie sprowadza się tylko i wyłącznie do sprawdzenia różnicy w cenie za paliwo gazowe. Jest jeszcze chociażby opłata abonamentowa. O tym do czego możemy wykorzystać kalkulator cen gazu dowiecie się z poniższego tekstu.
Pod definicją kalkulatora cen gazu możemy kryje się nie tylko narzędzie po porównywania (kalkulowania) cen gazu. Wiele osób szukających w internecie kalkulatora cen gazu szuka informacji o tym jak może obliczyć szacunkowe zużycie gazu ziemnego w swoim budowanym domu lub firmie. Dostępne na naszych stronach narzędzie skupia się na wcześniej wspomnianej roli czyli kalkulacji cen gazu dla domu i firmy. Nie oznacza to jednak, że zostaniecie bez pomocy z naszej strony w kwestii kalkulacji zużycia gazu ziemnego. O tym jak rzetelnie i poprawnie skalkulować zużycie gazu, które dla każdego budynku jest indywidualne piszemy poniżej.
Chcąc obliczyć zużycie gazu w domu czy też mieszkaniu musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie którym jest: do czego gaz ziemny będzie przez nas wykorzystywany. Mamy tak naprawdę trzy główne obszary, w których gaz ziemny jest wykorzystywany:
Ogólną zasadą, która pozwoli nam obliczać zużycie gazu ziemnego np. w ciągu miesiąca polega na posiadaniu informacji dotyczących mocy urządzenia spalającego gaz ziemny i oszacowaniu czasu pracy takiego urządzenia. Te dwie informacje w zupełności wystarczą nam do tego, aby obliczyć szacunkowe zużycie gazu mnożąc moc urządzenia razy czas jego pracy. Pamiętajmy o jednostkach fizycznych. Jeśli mamy podaną moc w kilowatach [kW], a czas pracy w godzinach [h] to wynik otrzymamy w kilowatogodzinach [kWh]
Jakie urządzenia wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach?
Zużycie gazu w firmach jest dużo trudniejsze do oszacowania. Główny podział jaki w tym przypadku należy zastosować sprowadza się do działalności, które gaz ziemny wykorzystują do procesów technologicznych lub do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. W przypadku drugiej grupy firm, które ogrzewają gazem ziemnym powierzchnie biurowe lub magazynowe można przyjąć następujące szacunku dotyczące zużycia gazu przypadające na 1 osobę lub na 1m2 ogrzewanej powierzchni. Poniższe dane są oczywiście szacunkowe, bardzo dużo zależy od izolacji budynków czy hal.
Szacunkowe wartości zużycia gazu ziemnego na 1m2 w ciągu roku
Podane szacunkowe dane mogą się znacznie różnić w zależności od przyjętej technologii budowy
W przypadku firm wykorzystujących gaz ziemny w procesach produkcyjnych informacje w jaki sposób kalkulować zużycie gazu ziemnego trzeba szukać w dokumentacji każdego z urządzeń. Zasada obliczania zużycia gazu cały czas będzie opierała się o iloczyn mocy i czasu pracy urządzeń, jednak ze względu na możliwość występowania strat energii, w różnych etapach produkcji zagadnienie to należy analizować indywidualnie. Zużycie gazu online można sprawdzić na stronach producentów maszyn.
Kalkulator gazu ziemnego PGNiG
Obowiązek nakładany na sprzedawców gazu w Polsce związany z koniecznością magazynowania zapasów gazu ziemnego spowodował udostępnienie przez firmę PGNiG kalkulatora gazu ziemnego dla usługi bilateralnej. Dzięki niemu sprzedawcy, którzy nie posiadają własnych magazynów mogą współpracować w tym zakresie z firmą PGNiG. W celu skorzystania z kalkulatora sprzedawca gazu musi podać następujące informacje:
źródło: pgnig.pl