Porównaj oferty

Energia słoneczna z kolektorów

Z tego artykułu dowiesz się

Kilka lat temu w nadmorskich miejscowościach mogliśmy zaobserwować bardzo dużą liczbę instalacji służących do podgrzewania wody. Właściciele pensjonatów i hoteli dzięki dodatkowemu wsparciu programów rządowych czy też regionalnych w celu obniżenia kosztów związanych z podgrzewaniem wody decydowali się na tego typu inwestycję. Obecnie to fotowoltaika dofinansowanie ma największe, a fotowoltaika dla firm czyli również branży hotelarskiej jest chętniej dotowana. Energia słoneczne z kolektorów jest pozyskiwana w bardzo prosty sposób:

  1. Kolektory słoneczne wypełnione są specjalną substancją płynną.
  2. Promienie słoneczne padając na kolektor podgrzewają naszą substancję.
  3. Kolektory słoneczne są połączone z wymiennikiem ciepła (bojlerem) w którym znajduje się układ wężownic.
  4. Ciepła substancja przepływając przez wymiennik ciepła (bojler) jest otoczona przez wodę, którą wykorzystujemy do ogrzewania lub do mycia.
  5. Przepływający w wężownicach czynnik zatopiony jest w wodzie przez nas wykorzystywanej i ze względu na swoją wyższą temperaturę oddaje ją w zasobniku. Dzieje się to do czasu, w którym woda w zasobniku zostanie podgrzana do temperatury czynnika krążącego od kolektora do wężownicy.

energia słoneczna z kolektorów

Jak działa energia słoneczna z kolektorów - źródło „Odnawialne źródła energii” Poradnik, Kraków 2012

W praktyce ze względu na warunki panujące w Polsce do takiej sytuacji nigdy nie dochodzi. Dzięki pracy kolektorów słonecznych woda jest podgrzewana np. o 15-20 stopni. Dzięki temu nasze główne źródło ciepła jakim jest np. ogrzewanie gazowe podgrzewa już letnią wodę do temperatury np. 60 stopni. Dzięki temu nasza oszczędność na paliwie gazowym jest równa energii zaoszczędzonej na podgrzaniu różnicy w licznie stopni o jaką wodę podgrzewamy bazowym źródłem ciepła. Obecnie w wielu miejscach fotowoltaika dla domu spełnia podobną rolę. Różnica jest taka, że woda podrzewana jest przez grzałkę elektryczną zasilaną prądem ze słońca.

"Solary" słoneczne - moda czy konieczność?

Co do zasady kolektory słoneczne to dalej inwestycja, która się opłaca. Obecnie brakuje dedykowanych programów rządowych wspierających tylko i wyłącznie tą technologię. Jak się jednak okazuje nawet bez dopłat można tak zbudować instalację, że cena za kolektory słoneczne będzie na tyle atrakcyjna, że instalacja nam się zwróci. Głównym czynnikiem, który wpływa nam na czas zwrotu jest rodzaj ogrzewania jaki do tej porty był przez nas wykorzystywany. I tak:

  1. Jeśli ciepła woda użytkowa była przez nas podgrzewana za pomocą energii elektrycznej to zwrot z inwestycji wyniesie ok. 5 lat
  2. Jeśli z kolei korzystaliśmy z gazu ziemnego to inwestycja zwróci nam się w ciągu ok. 9 lat

Kolektory słoneczne, które są regularnie serwisowane potrafią pracować nawet 20 lat. Widzimy wyraźnie, że moda na ekologiczne rozwiązania jest na szczęście cały czas ekonomicznie uzasadniona. Co ważne inwestycja w kolektory słoneczne to wydatek ok. 5-6 tysięcy złotych. W tej cenie zamontujemy instalację, która odpowie zapotrzebowaniu 4 osobowej rodziny.

Najczęściej zadawane pytania

<p>Główna różnica to zastosowanie. Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody - produkują ciepło. Dzięki nim możemy w znaczący sposób obniżyć koszty podgrzania wody. <a title="panele fotowoltaiczne" href="/fotowoltaika/panele/">Panele fotowoltaiczne</a> to urządzenia, które produkują energię elektryczną. Obniżają nam one rachunki za prąd. </p> <p>Podobieństwa to:</p> <ul> <li>obie technologie wykorzystują słońce do produkcji ciepła/prądu</li> <li>oba systemy są najczęściej montowane na dachu</li> <li>instalacje największą produkcją charakteryzują się w okresach letnich, gdzie mamy najwięcej dni słonecznych</li> <li>do obu technologii możemy uzyskać dotacje dzięki czemu czas zwrotu z takiej inwestycji jest dużo mniejszy</li> <li>system fotowoltaiczny i słoneczny składa się z połączonych ze sobą kilku lub kilkudziesięciu paneli</li> </ul> <p>W Polsce ze względu na warunki słoneczne zarówno kolektory słoneczne jak i instalacja fotowoltaiczna stanowią uzupełnienie innego systemu grzewczego lub energii elektrycznej pobieranej z sieci. Dzięki temu zużywamy np. mniej prądu lub gazu ziemnego do podgrzewania wody. Narzędzie takie jak <a title="kalkulator fotowoltaika" href="/fotowoltaika/kalkulator/">kalkulator fotowoltaika</a> umożliwia dokładne sprawdzenie w jakim czasie zwrot z inwestycji nastąpi.</p>
Baterie słoneczne to potoczne określenie, które wykorzystywane jest w kontekście fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych. Mówiąc o bateriach słonecznych mamy na myśli panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne montowane na dachach budynków.