Porównaj oferty

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

W końcu doczekaliśmy się czasów, w których inwestycja we własne ekologiczne źródło energii jest opłacalna. Jak bardzo jest to ekonomicznie uzasadnione obliczy nasze narzędzie udostępnione pod nazwą kalkulator fotowoltaiki . Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika dla domu była czymś na co mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Bardziej kojarzyła się z kaprysem osób chcących dołożyć swoją małą cegiełkę do ochrony środowiska, niż z ekonomicznie uzasadnioną inwestycją. Dziś te dwa kluczowe aspekty: ekologia i ekonomia idą w parze. Osoby decydujące się na instalację PV we własnym domu wybierają ją przed wszystkim dlatego, że w perspektywie najbliższych 20 czy 25 lat nie muszą się martwić wysokością swoich rachunków za energię.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego - właściwy wybór

Aby właściwie podejść do tematu wyceny planowanej instalacji fotowltaicznej ważne jest określenie kilku elementów, które wpływają na wybór mocy, a co za tym idzie i koszty całej inwestycji. Osoba przygotowująca dla nas ofertę zada nam kilka pytań. Nasze odpowiedzi wpłyną nie tylko na koszt samego montażu, ale także na szybkość zwrotu z inwestycji. Każdy handlowiec przed wyceną powinien zapytać o:

  • wysokość rachunku za prąd. To bardzo ważna informacja w celu ustalenia jaką moc nasza instalacja powinna mieć. Pamiętajmy o tym, że jeśli zaprojektowana zostanie zbyt duża instalacja w stosunku do naszego zużycia prądu, to nadwyżkę energii oddamy do sieci elektroenergetycznej. Oddawanie prądu do sieci obarczone jest kosztami. Jeśli wyślemy do sieci np. 100 kWh to bezpłatnie będziemy mogli odebrać 80% oddanej energii czyli 80kWh w instalacjach do 10kWp. Te 20 kWh to opłata za magazynowanie przez naszego dystrybutora wyprodukowanej energii, której nie zużyjemy.
  • miejsce gdzie instalacja ma powstać. Różne regiony w naszym kraju charakteryzują się różnym nasłonecznieniem. To ważny parametr jaki każda osoba projektująca instalacje PV musi wziąć pod uwagę
  • rodzaj dachu na jakim instalacja będzie montowana. Koszty montażu mogą stanowić nawet do 20% kosztów całej inwestycji.
  • jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych chcemy mieć zamontowany. Spotkaliśmy się z opiniami fachowców, którzy słyszeli od swoich klientów ciekawy argument, mianowicie: instalacja PV ma nie tylko na siebie zarabiać, ale także dobrze wyglądać. W zależności od gustów klientów jedni wolą aby montowane panele były monokrystaliczne z charakterystycznymi ściętymi narożnikami lub też polikrystaliczne z ciemnymi ramkami. Warto jednak w tym wypadku element estetyki pozostawić na drugim planie i skupić się na jakości i wydajności paneli jakie zostaną nam zaproponowane.

Zadawane pytania do trudnych nie należą, ale pozwolą na przeprowadzenie dokładnej kalkulacji i wybór najlepszego dla nas rozwiązania.

Domowa instalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Kiedy znasz już odpowiedzi na powyższe pytania dalsze kroki procesu wyglądają następująco:

  1. Wysłanie zapytań ofertowych do różnych firm. Nasza porównywarka fotowoltaiki w tym pomoże. Im więcej ofert zebrane, tym lepiej. Zazwyczaj wysyłanie około 7-10 zapytań o fotowoltaikę. Zbieranie ofert nie powinno zająć więcej niż tydzień.
  2. Porównanie ofert i zadawanie pytań. Pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, jakie założenia zostały przyjęte przy kalkulowaniu oferty. Pisanie o tym w drugim akapicie naszego tekstu. Zakładanie również tygodnia.
  3. Wybór najlepszej oferty po zapoznaniu się ze wszystkimi. Jeśli dokładnie przeanalizowane zostały pkt 1 i 2, decyzję należy podjąć w 1 dzień.

  4. Przesłanie dokumentów w kolejnym tygodniu. Po podpisaniu i odesłaniu umowy oraz wpłaceniu zaliczki, przejście do następnego etapu. Formalności mogą również zająć tydzień.

  5. Wykonanie projektu. Czas oczekiwania to około 1 tydzień.
  6. Montaż instalacji przez ekipę monterów, co zazwyczaj zajmuje maksymalnie 1 tydzień.

  7. Oczekiwanie na przyłączenie instalacji przez Dystrybutora. To nie powinno trwać dłużej niż 30 dni, choć z praktyki wiadomo, że terminy te nie zawsze są dotrzymywane przez Państwowe koncerny.

Podsumowując: jeśli cały proces idzie sprawnie to od chwili wysłania pierwszego zapytania do podłączenia instalacji do sieci minie mniej niż 3 miesiące. Termin ten oczywiści może być inny. Dużo zależy od dostępności ekip monterskich, a także szybkości podłączenia instalacji przez Dystrybutora do sieci.

Fotowoltaika dla domu - struktura kosztów

O tym jaka będzie cena instalacji fotowoltaicznej dla domu decyduje kilka czynników. Koszty możemy podzielić na 4 grupy:

koszty systemu fotowoltaicznego dla domu

Wycena każdej instalacji jest wykonywana w sposób indywidualny. Warto wiedzieć jednak, co stanowi największy koszt i gdzie ew. szukać oszczędności. Pamiętajmy też, że firma na wykonaniu takiej usługi zarabia ok. 15%. To daje nam pogląd w jakim zakresie jesteśmy w stanie negocjować cenę za fotowoltaikę dla domu.

Pamiętajmy, że koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu będzie mniejszy, jeśli pozyskamy dotacje na fotowoltaikę. Popularne rządowe projekty wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii to idealne rozwiązanie dla każdego inwestora. W praktyce formalności związane z dofinansowaniami powinna załatwić za nas firma, od której instalację kupujemy.

Domowa instalacja fotowoltaiczna - opłacalność

Czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, której moc wynosi od 3 do 10 kWp to okres od 6 do 10 lat. Porównując ołacalność fotowoltaika dla firm zwraca się szybciej, głównie ze względu na niższ koszt instalacji 1 kWp, ze względu na moc instalacji. Tyle przynajmniej możemy wywnioskować z ofert jakie są przygotowywane przez firmy wykonujące tego typu instalacje. Musimy zwrócić uwagę na dwa bardzo istotne parametry jakie każda oferta na fotowoltaikę dla domu powinna zawierać:

  1. Jakie oferta zakłada zmiany ceny prądu i ich ew. wzrost w kolejnych latach
  2. Jaka będzie sprawność naszej instalacji po 5, 10, 15 czy też 25 latach

Wyjaśniamy dlaczego to takie ważne. Jeśli chodzi o punkt 1 to wiemy jak ceny prądu w Polsce zmieniały się w ciągu ostatnich 11 lat. Okazuje się, że w 2009 roku płaciliśmy średnio 59 groszy brutto. W 2020 roku płacimy średnio za prąd 70 groszy brutto. Nie bierzemy pod uwagę rekompensat jakie rząd zapowiada. Jeśli takie faktycznie będą to będą one dotyczyły tylko roku 2020. Widzimy w takim razie, że średni roczny wzrost ceny prądu w ciągu ostatnich 11 lat wynosi 1 grosz/rok czyli każdego roku płacimy więcej za energię o 1,7%. Prognozy zwrotu z inwestycji w różnych ofertach zakładają, że cena prądu w ciągu najbliższych 25 lat będzie rosła w tempie np. 4% czy nawet 5%. To mocno naciągane założenie, a wręcz bzdura. Wartości takie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Realny wzrost cen energii elektrycznej rok do roku w ciągu najbliższych lat może wynieść 2%, maksymalnie 3%. Koniecznie zwracajmy na to uwagę porównując oferty na fotowoltaikę dla domu!

Poniżej przedstawiamy przykład szybkości zwrotu z inwestycji w instalację o mocy 9,66 kWp. Porownanie zakładamy dla wzrostu rachunków o 2% rocznie i o 5% rocznie.

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu. Porównanie czasu zwrotu z inwestycji jeśli oferta zakłada wzrost ceny prądu rok do roku na poziomie 2% i na poziomie 5%

Widzimy wyraźnie, że dokładnie ta sama instalacja wyceniona w identyczny sposób, z tą różnicą, że w jednej z nich założyliśmy wzrost cen prądu rok do roku o 2%, a w drugiej o 5% powoduje, że zwrot z inwestycji będzie aż o ponad rok szybszy. Zwróćmy także uwagę na prognozowane zyski. Przy wzroście cen energii na poziomie 2% rocznie zarabiamy ok. 60 tysięcy złotych, w drugim przypadku prognozowany zysk to ponad 100 tysięcy złotych w ciągu 20 lat.

Drugim równie ważnym aspektem, który wpływa na prognozowany czas zwrotu z inwestycji jest prognoza dotycząca sprawności naszych paneli fotowoltaicznych. Nie jest tajemnicą, że każde urządzenie się zużywa. Nie inaczej jest w przypadku paneli PV. Dane dotyczące obniżenia sprawności działania w czasie są dostarczane przez producentów. Musimy jednak pamiętać, że co do zasady tylko najlepsze, a co za tym idzie najdroższe panele fotowoltaiczne po 20 czy 25 latach pracy będą osiągały maksymalnie 80%. Każda dobrze wykonana symulacja czasu zwrotu z inwestycji w PV musi kalkulować spadek sprawności całej instalacji w czasie jej eksploatowania.

W zależności od tego w jaki sposób obliczana jest oferta otrzymamy informację z różnych firm na temat prognozowanego czasu zwrotu z inwestycji. Aby rzetelnie porównać ofertę musi się ona składać z identycznych założeń. Bez tego nie będziemy w stanie ocenić, która jest dla nas bardziej korzystna. Koniecznie dopytajmy o te dwa aspekty handlowca, który się z nami kontaktuje. O oferty pytajmy doświadczone firmy. Takie możecie znaleźć oglądając nasz ranking firm fotowoltaicznych.

 

Aktualności
Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki
22 kwi 2024
Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki

Ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce trwa. Jest to bez wątpienia wynik stale rosnących cen energii elektrycznej, dlatego też producenci paneli fotowoltaicznych szukają nowych sposobów, aby z ich produktów mogło skorzystać jak najszersze grono osób. Do tej pory ich rozwiązania skierowane były głównie do mieszkańców domków jednorodzinnych oraz właścicieli firm, jednak coraz więcej mówi się o fotowoltaice balkonowej. To ciekawa alternatywa dla osób mieszkających w blokach.

Czytaj więcej
Do targów Bud-Gryf & Home pozostały dwa tygodnie
9 mar 2024
Do targów Bud-Gryf & Home pozostały dwa tygodnie

Powierzchnie sprzedane, program w przygotowaniu, wystawcy w pełnej gotowości do spotkań. Już za dwa tygodnie w Netto Arenie będą odbywać się największe targi budowlane i wnętrzarskie w naszym regionie.

Czytaj więcej
Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?
12 lut 2024
Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga sporych nakładów początkowych oraz dopełnienia sporej ilości formalności. Pomimo to z roku na rok tego typu instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł stają się coraz popularniejsze. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować.

Czytaj więcej
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?
21 gru 2023
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Czytaj więcej