Z tego artykułu dowiesz się
Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych stosowanych na budynkach prywatnych wynika z tego, że pozwala ona ograniczyć do minimum wydatki związane z zakupem energii elektrycznej. Dodatkowo jak się okazuje, jest ona także w stanie wygenerować także dla jej użytkowników spore oszczędności w skali 20 lat użytkowania. Jak więc prezentuje się te kwestie w sytuacji kiedy montowana jest instalacja fotowoltaiczna 3kw. Cena, okres zwrotu, możliwe ulgi i kalkulacje, o tym przeczytasz poniżej!
Jakie zalety posiada fotowoltaika 3 kW?
Fotowoltaika 3 kw posiada wiele zalet. Pierwszą z nich, którą w szczególności podkreślają jej dotychczasowi użytkownicy, jest przede wszystkim możliwość uniezależnienia się od stale rosnących cen prądu. Dzięki niej użytkownicy fotowoltaiki, zamiast kupować prąd u dystrybutorów, produkują go na własne potrzeby, dodatkowo dbając o środowisko. Wszystko za sprawą tego, że panele słoneczne, jak sama nazwa wskazuje, pozyskują energię z czystych odnawialnych źródeł, jakimi są promienie słoneczne.
Ponadto koszt instalacji fotowoltaicznej, także zachęca do skorzystania z jej możliwości, gdyż nie jest ona tak duży, jak mogły się to wydawać. Finalnie dużą zachętą do zainstalowana na swoim dachu paneli słonecznych jest także stosunkowo szybki okres zwrotu, który dodatkowo można przyspieszyć, biorąc pod uwagę czynniki, jakie na niego wpływają.
Czym jest okres zwrotu i od czego zależy to kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna 3kW?
Osoby interesujące się rozwiązaniem, jakim jest instalacja fotowoltaiczna 3kW z pewnością nie raz spotkały się już z określeniem, jakim jest okres zwrotu. Czym tak właściwie on jest?
Okres zwrotu to czas, po jakim całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej 3kW, zostanie przez nią spłacony. Ujmując prościej to okres, w którym fotowoltaika wyprodukuje taką ilość prądu, która jeśli byłaby zakupywana dystrybutora, równałaby się cenię jej montażu.
Od czego zależy kiedy zwróci się fotowoltaika 3kW?
Okres zwrotu fotowoltaiki nie jest stałą wartością, którą można zakładać z góry dla każdej instalacji. Jego długość zależy bowiem w głównej mierze od trzech czynników, do których zalicza się:
- obecną cenę prądu za 1 kWh, zakupioną u dystrybutora, wraz z uwzględnieniem jej wzrostu w okresie użytkowania fotowoltaiki, który najczęściej określany jest na 20 lat,
- koszt instalacji fotowoltaicznej,
- wszelkiego rodzaju ulgi, dotacje i dopłaty, które obniżają koszt instalacji foteliki 3kW.
Co istotne im wyższa cena prądu tym okres zwrotu staje się o wiele krótszy, podobna zależność istnieje także względem ceny samego montażu instalacji, która może zostać obniżona na wiele różnorodnych sposobów. Chcąc jednak zobrazować to w czytelny sposób, na czym polega opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, poniżej prezentujemy to na przykładzie naszej klientki pani Marty.
Koszt instalacji fotowoltaicznej 3kW
Pani Marta jest właścicielka domu jednorodzinnego, w którym mieszka wraz ze swoim mężem i dwójka dzieci w wieku szkolnym. Na podstawie swoim rachunków za energię elektryczną, które wynoszą 180 złotych miesięcznie, określiła ona, że wraz z rodziną zużywa rocznie 2880 kWh prądu. Co przy cenie 75 groszy za 1 kWh prądu zakupionego u dystrybutora daje aż 2160 złotych rocznie.
Pani Marta, widząc, jak duża jest to kwota, postanowiła poszukać rozwiązania, które pozwoliłoby jej ją zaoszczędzić i przeznaczyć na przykład na wakacje z rodziną. W ten oto sposób trafiła ona na panele słoneczne i zgłosiła się do nas.
Dlaczego fotowoltaika 3 kW jest idealnym rozwiązaniem dla niej?
Ze względu na zużycie energii, jakie generuje pani Marta ze swoją rodziną na poziomie 2880 kWh rocznie instalacja fotowoltaiczna 3kW będzie dla niej doskonałym rozwiązaniem, gdyż jest ona w stanie wyprodukować rocznie 2872 kWh. Dzięki temu nie będzie ona musiała praktycznie ponosić żadnych opłat za prąd w ciągu roku, jeśli zdecyduje się na jej montaż.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna 3 kw i jaka jest jej wydajność?
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW, jaką zaproponowaliśmy Pani Marcie, składa się z 10 paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do montażu na dachu jej domu, które zajmować będą 23 metry kwadratowe powierzchni, a ich moc będzie wynosić 300Wp (maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych).
Panele fotowoltaiczne 3 kw cena
W związku z tym pani Marta za montaż fotowoltaiki będzie musiała zapłacić 13 500 złotych, gdyż montaż jednego 1 kWp instalacji fotowoltaicznej w przypadku tej wielkości instalacji wynosi 4500 złotych. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu Pani Marta nie będzie musiała aż tyle płacić za panele fotowoltaiczne.
Jak zapłacić mniej za panele fotowoltaiczne 3 kW?
Rozwiązaniem pozwalającym obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej jest korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która została wprowadzona od stycznia 2019 roku. Pozwala ona na odliczenie kwoty wydanej na montaż paneli fotowoltaicznych od podatku dochodowego. Obniżając ją tym samym o 18%.
Z ulgi tej mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy decydują się na panele fotowoltaiczne montowane na już istniejących budynkach. Maksymalna kwota odliczeń w jej ramach wynosi natomiast 53 000 złotych. I to właśnie z tego rozwiązania postanowiła skorzystać pani Marta.
Ulga termomodernizacyjna może być łączona z dotacjami przy instalacji 3 kWp
Jednak mogła ona także dodatkowo wraz z ulgą termomodernizacyjną zdecydować się na skorzystanie z licznych dotacji lub dopłat, które swobodnie mogą być z nią połączone. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
- Program Mój Prąd,
- program Czyste Powietrze,
- program Moja Energia.
Aktualne informacje na temat dostępnych dotacji na panele fotowoltaiczne publikowane są na stronach WFOŚiGW właściwych dla miejsca zamieszkania inwestora.
Koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW z ulgą termomodernizacyjną
Wobec tego pani Marta po skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej, na którą się zdecydowała, zapłaci za swój zestaw fotowoltaiczny 3 kW zamiast 13 500 złotych jedynie 11 070 złotych. Oszczędzając przy tym już na samym początku 2 430 złotych i przyspieszając tym samym okres zwrotu z inwestycji w panele słoneczne.
Fotowoltaika cena 3 kW i okres zwrotu z inwestycji
W związku z tym uwzględniając koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kw na poziomie 11 070 oraz cenę prądu wynoszącą 75 groszy za 1 kWh, wraz z szacunkowymi jej podwyżkami w sali roku wynoszącymi 2%, pani Marta uzyska zwrot z inwestycji w panele w 6 roku ich użytkowania. Nie płacąc jednak w tym czasie niemal wcale za energię elektryczną. Analizę tę obrazuje prezentowany skumulowany przepływ środków pieniężnych, prezentowany na wykresie.
Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna
Jakie oszczędności generuje instalacja fotowoltaiczna 3 kw?
Jednak okres zwrotu w 6 roku użytkowania paneli fotowoltaicznych to nie wszystkie zalety, jakie daje jej zastosowanie pani Marcie. Oprócz tego uzyska ona średnie roczne oszczędności na poziomie około 2398 złotych, co po 20 latach da kwotę aż 47 963 złote. Oznacza to więc, że każdego roku zainstalowana fotowoltaika będzie oszczędzać dla Pani Marty na wakacje z rodziną, a ona nie będzie musiała już przejmować się rachunkami za prąd.
Podsumowując więc inwestycja w fotowoltaikę 3 kW w tym przypadku nie tylko pozwoli nie ponosić kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej, ale także wygeneruje wymierne oszczędności, jednocześnie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Jeśli więc jesteś tak samo, jak pani Marta zainteresowany instalacją fotowoltaiczną 3 kW zachęcamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszej strony gdzie czeka na Ciebie porównywarka fotowoltaiki. Można w niej znaleźć porównanie ofert firm zajmujących się montażem instalacji słonecznych. Ta darmowa porównywarka pozwoli Ci wybrać najlepszą firmę w szybki i prosty sposób i cieszyć się swoją fotowoltaiką w dobrej cenie.
Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: