Porównaj oferty
Energa - licznik przedwpłatowy
OptimalEnergy

Energa - licznik przedwpłatowy

Firma Energa posiada w swojej ofercie wyróżniający się sposób płatności za zużycie energii elektrycznej, mowa o liczniku przedpłatowym. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowego rozliczania się z dostawcą umożliwiająca wcześniejsze uiszczenie opłat, niezależnie od dnia. Nie obowiązują nas w tym przypadku żadne widełki czasowe, jedyne o co trzeba dbać, to o to, aby cały czas licznik był doładowany, to znaczy, znajdowały się na nim środki. Działa to analogicznie jak w przypadku telefonów na kartę, płacimy tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Nie ma także potrzeby osobistego udawania się do Punktu Sprzedaży, ponieważ od momentu założenia licznika wszystkie czynności z nim związane można wykonywać przez internet korzystając np.: z serwisów eBOK lub Energa24.

Założenie licznika

Niestety, założenie tego typu licznika kosztuje. W zależności od tego, jaki układ pomiarowo-rozliczeniowy wybierzemy i czy zdecydujemy się na jednorazową opłatę, czy stałe doliczanie do opłat stałych przez 48 miesięcy, wygląda to następująco (ceny brutto):

Licznik Opłata jednorazowa 48 miesięcy
jednofazowy 479,69 zł 12,29 zł
trójfazowy 762,59 zł 20,90 zł

Jest to dużo, czy mało? Zapewne takie pytania zadaliście sobie państwo zapoznając się z tym zestawieniem. W poniższym akapicie wyjaśniamy jak to rzeczywiście wygląda. Komu i czy taka forma kalkuluje się?

Czy takie rozliczenie opłaca się?

Podobnie jak w przypadku standardowego sposobu płacenia, podobnie i tutaj musimy zapłacić za stałe opłaty takie jak:

  • opłata przesyłowa
  • opłata przejściowa
  • opłata abonamentowa
  • opłata dystrybucyjna

Gdy zdecydowaliśmy się na doliczanie kosztów założenia licznika przedpłatowego do rachunku, to doliczana zostaje także:

  • opłata za instalacje licznika przedpłatowego.

Warto oczywiście pamiętać o podstawowej opłacie, którą jest cena za zużyte kWh. W którym miejscu znajdują się oszczędności? Okazuje się, że w żadnym. Korzystając z tej usługi możemy w pełni świadomie kontrolować poziom zużycia i za to też płacimy. Nie oznacza to jednak, że jest to sposób, który należy za każdym razem odrzucić. Często ta metoda jest wykorzystywana przez właścicieli nieruchomości, którzy borykają się z problemem niezapłaconych faktur za energię przez osoby wynajmujące

Jak doładować licznik?

Usługa pre-paid umożliwia zakup pewnej ilości energii na dowolny okres – na klika dni, tygodnia, a nawet miesięcy. Jest to bardzo wygodne - nie trzeba przejmować się przychodzącymi rachunkami, ponieważ w każdej chwili możemy zasilić nasz licznik. Istnieje kilka dróg uiszczenia opłat, głównie przez internet, ale można także doładować w sklepach, supermarketach czy stacjach benzynowych, które współpracują z dostawcą. Energa umożliwia zapłaty za pośrednictwem:

  • internetowego formularza doładowania energii,
  • konta eBOK lub Energa24,
  • sieci VIA Moje Doładowania,
  • sieci BluePay.

Działanie licznika przedpłatowego polega na wprowadzeniu kodów. Po zakupie „porcji” energii otrzymujemy dwudziesto-cyfrowy kod, który wprowadza się do licznika.

Jak wprowadzić kod z energią do licznika

Każdy licznik przedpłatowy posiada klawiaturę numeryczną, służy ona do wprowadzania kodów z energią. Po zakupieniu prądu, należy wprowadzić do licznika dwudziesto-cyfrowy kod. Kolejność działania powinna być następująca:

  1. najpierw naciskamy klawisz ‘#’,
  2. na wyświetlaczu pojawi się wtedy „C ____",
  3. następnie podajemy wspominane 20 cyfr kodu,
  4. jeśli się pomylimy, klawiszem ‘*’ można skasować ostatnie cyfry kodu,
  5. w wypadku, gdy dokonaliśmy kilku pomyłek, warto rozpocząć wpisywanie kodu od nowa naciskając klawisz ‘#’.

Po wpisaniu prawidłowego kodu powinien na wyświetlaczu pokazać się napis „dobry", po tym wyświetli się liczba kWh zawartych w kodzie. Ta wartość zostanie dodana do wcześniej posiadanej ilości kWh.