Porównaj oferty

Taryfa C11 - cena prądu w 2024r

Taryfa C11 to jedna z najczęściej wybieranych taryf przez małe przedsiębiorstwa, w tym także te jednoosobowe. Dodatkowo w ramach niej oferowany jest także tak zwany prąd budowlany sprzedawany dla osób realizujących inwestycje budowlane. W 2024 roku podobnie jak we wszystkich innych taryfach cena energii elektrycznej oferowanej w ramach taryfy C11 znacznie wzrosła, sprawiając tym samym, że wiele firm i osób budujących na przykład dom musi obecnie płacić wyższe rachunki za prąd, choć ich zużycie energii elektrycznej pozostało bez zmian w porównaniu do poprzednich lat.

Czym jest taryfa C11 i w jaki sposób rozliczana jest w niej energia elektryczna?

Taryfa C11 to rozwiązanie dostępne u niemal każdego sprzedawcy prądu. Przeznaczone jest ono dla małych firm oraz rolników, a także osób prowadzących inwestycje budowlane i korzystających z prądu budowlanego. W jej przypadku energia elektryczna jest dostarczana do odbiorców za pomocą sieci energetycznej niskiego napięcia. Dlatego też moc umowna w taryfie C11 nie może przekraczać 40 kW.

W przypadku rozwiązania, jakim jest taryfa C11 cena za kWh energii elektrycznej jest niezmienna bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, w jakim jest ona pobierana, gdyż jest to taryfa jednostrefowa. Dlatego też zalicza się ją do jednej z najczęściej wybieranych taryf przez przedsiębiorców, ze względu na fakt, że jednolite stawki za prąd pozwalają w prosty sposób oszacować wysokość rachunków za energię elektryczną.

Cena prądu w taryfie C11 w 2024 roku

Jak już wspomniano wcześniej cena prądu w taryfie C11 jest niezmienna bez względu na okres, w którym występuje pobór energii, co jest niezwykle doceniane przez osoby, które zużywają go w równomierny sposób przez cały dzień. Obecne podwyżki cen energii elektrycznej nie ominęły jednak również taryfy C11. W związku z tym odbiorcy rozliczający się na jej podstawie muszą obecnie płacić o wiele wyższe rachunki niż chociażby w 2021 roku. Aktualna cena prądu w taryfie C11 wynosi wobec tego:

W przypadku podwyżek cen energii elektrycznej należy pamiętać, że w 2024 roku wzrósł nie tylko koszt energii czynnej, ale także opłat dystrybucyjnych. Ich obecne stawki są więc o 8% wyższe niż w 2021 roku. Z kolei na ostateczną wysokość rachunku za energię elektryczną składają się dodatkowo także opłaty handlowe określane także jako abonamentowe, które naliczają sprzedawcy prądu.

Taryfa C11 a regulacje stawek przez URE

Zgodnie z wprowadzonym w 2008 roku rozporządzeniem, które zliberalizowało rynek energetyczny w Polsce ceny energii elektrycznej w taryfie C11 nie są w żaden sposób regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to więc, że w odróżnieniu od gospodarstw domowych przedsiębiorcy rozliczający się ze sprzedawcą prądu za pomocą taryfy C11, nie mogli liczyć na ochronę pod tym względem. Liberalizacja rynku sprawiła jednak, że obecnie każdy przedsiębiorca ma prawo do zmiany sprzedawcy prądu. Dlatego też konkurują oni między sobą poprzez to, że ich oferty zawierają różne ceny prądu dla firm.