Porównaj oferty

30 kwi 2014

Prąd - baza wiedzy

Zmiana sprzedawcy energii – Wielka Brytanie świeci przykładem

W Polsce proces zmiany sprzedawcy nie trwa zbyt szybko. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na zmianę sprzedawcy. Nie są to jednak liczby, które napawają optymizmem. Wielka Brytania wychodzi odbiorcom końcowym naprzeciw i umożliwia przeprowadzenie procesu zmiany sprzedawcy w ciągu 24 godzin. Kiedy w Polsce będzie to możliwe do realizacji w takim tempie?

Wróć do: Aktualności Zmiana sprzedawcy energii – Wielka Brytanie świeci przykładem
Czy w Polsce można zmienić dostawcę prądu? Oczywiście, że tak. Aktualne dane z raportu URE dotyczące monitoringu rynku zmiany sprzedawców energii wykazały, że do końca ubiegłego roku sprzedawcę energii w Polsce zmieniło blisko 136 tys. gospodarstw domowych i około 93 tys. firm. Na koniec lutego 2014 r. natomiast, z prawa wyboru sprzedawcy skorzystało prawie 105 tysięcy odbiorców przemysłowych i prawie 160 tysięcy gospodarstw domowych. Oznacza to, że tylko w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku z prawa do zmiany sprzedawcy skorzystało ponad 22 tysiące gospodarstw domowych.

Możemy uczyć się od Brytyjczyków

Brytyjczycy wiedzą jak zmienić sprzedawcę prądu. W Wielkiej Brytanii z kolei w lutym br. na zmianę sprzedawcy zdecydowało się prawie 250 tys. odbiorców, a w ciągu 12 miesięcy aż 3,5 mln klientów. Dlaczego w Wielkiej Brytanii odbiorcy tak chętnie korzystają ze swojego prawa? W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii podjęto szereg działań mających na celu ułatwienie i przyspieszenie procesu zmiany sprzedawcy, tak aby klient nie musiał się niczym martwić. Począwszy od dalszej liberalizacji rynku, upraszczania procedur zmiany sprzedawcy i porządkowania chaosu spowodowanego mnogością taryf oferowanych przez poszczególnych sprzedawców. Zgodnie z zasadą że więcej wcale nie oznacza lepiej. Dodatkowo kilka dni temu brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu poinformował konsumentów, że wszyscy najwięksi gracze rynkowi przyjęli rządową propozycję przyspieszenia ścieżki zmiany sprzedawcy. Od początku przyszłego roku wszystkie procedury mają trwać do 17 dni w miejsce obecnych pięciu tygodni. W Polsce planowo pierwsza zmiana sprzedawcy trwa do 30 dni, a kolejne już tylko 2 tygodnie, ale w praktyce termin ten nie obowiązuje czasu wypowiedzenia umowy czy dostosowania układów pomiarowych.

Oferty w Polsce

W Polsce udogodnieniem dla odbiorców jest na razie umowa kompleksowa. W wielkiej Brytanii przyspieszenie zmiany sprzedawcy o połowę będzie sporym wyzwaniem dla branży, ale eksperci zgodnie twierdzą, że jest to technicznie wykonalne. Skąd zatem plan 24 h? Niektórzy sprzedawcy brytyjscy mają ambicję skrócenia procesu zmiany sprzedawcy do 24 godziny. Na razie nie jest to możliwe nawet w Wielkiej Brytanii, ale czas pokaże. Eksperci brytyjscy twierdzą, że będzie to możliwe już na koniec obecnej dekady. Wówczas bowiem zakończy się pięcioletni program wymiany liczników energii u wszystkich odbiorców na tzw. inteligentne. Dzięki przesyłaniu do operatora danych o zużyciu energii w czasie rzeczywistym, ułatwiona zostanie zmiana sprzedawcy prądu. Inteligentne liczniki budzą jednak spore kontrowersje zarówno wśród organizacji konsumenckich jak i niektórych koncernów energetycznych. W lutym tego roku trzy spółki z największych dostawców energii na brytyjskim rynku zwróciły się oficjalnie do rządu z wnioskiem o ponowne przeanalizowanie projektu wymiany liczników na inteligentne. Ich zdaniem realizacja tego programu poskutkuje nawet 1,8 mld funtów dodatkowych kosztów dla konsumentów. Czy UE podjęła słuszną decyzję wprowadzając konieczność istnienia inteligentnych sieci i liczników ?
źródło portal: Gramwzielone i WysokieNapiecie

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić