Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfy prądu 2019 Tauron, Enea, Energa, PGE

Taryfy prądu 2019 Tauron, Enea, Energa, PGE

12345

Ocena 4.4/5 (7 głosy/ów)

16 listopada do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski największych sprzedawców prądu dotyczące taryfy prądu 2019 dla gospodarstw domowych. URE w ciągu miesiąca musi wydać decyzję o zatwierdzeniu przestawionych tarych bądź ich odrzuceniu.
Taryfy prądu 2019 Tauron, Enea, Energa, PGE

Nie mamy obecnie informacji o tym jakie stawki, w których rozliczane będą gospodarstwa domowe od przyszłego roku są proponowane przez takich sprzedawców jak Tauron, PGE, Enea czy Energa. Można jednak być praktycznie pewny, że sprzedawcy wnioskują o podniesienie cen prądu. O ile? Tego dowiemy się po decyzji Urzędu Regulacji Energetyki. Pewne jest, że cena prądu w 2019 roku będzie wyższa.

Dla kogo taryfy prądu 2019 roku są regulowane?

W Polsce ceny prądu są regulowane dla klientów indywidualnych. Klient indywidualny, który jest rozliczany w tzw. urzędowych taryfach prądu to osoba, która:

  • nie zmieniła sprzedawcy prądu
  • nie podpisała ze swoim obecnym sprzedawcą prądu nowej umowy, w której otrzymała np. specjalne rabaty na kWh w określonym czasie lub dodatkową usługę. W skrócie, jest to osoba która nigdy nie aneksowała umowy na sprzedaż prądu
Szczególnie druga grupa osób może nie do końca być świadoma, że ich rachunki za prąd i cena za kWh nie jest objęta standardowym procesem zatwierdzania taryf. Każdy z Was musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy w ciągu ostatnich lat nie skorzystał z "atrakcyjnej" oferty swojego obecnego sprzedawcy i nie aktualizował umowy. Najłatwiej to sprawdzić biorąc do ręki rachunek za prąd i szukając pozycji o nazwie: OPŁATA HANDLOWA. (pomocny może być kalkulator energii elektrycznej)Jeśli jesteś obecnie klientem jednej z 4 wymienionych firm: Tauron, PGE, Enea lub Energa i na swoim rachunku masz pozycję dotyczącą comiesięcznej opłaty handlowej to znaczy, że w mniej lub bardziej świadomy sposób podpisałeś umowę na indywidualnych warunkach z wybranej przez siebie oferty. W takim przypadku o wysokości ceny za kWh decyduje najczęściej aktualna - komercyjna oferta sprzedaży prądu wynikająca z indywidualnej umowy. Jeśli tak jest musisz pamiętać, że ceny prądu u alternatywnych sprzedawców prądu są średnio od 5 do 15% niższe. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i w pełni świadomie wybrać ofertę, w której za dokładnie ten sam prąd zapłacisz mniej i która np. jest wolna od wspomnianej wcześniej opłaty handlowej. Dokładne porównanie cen to podstawa wyboru najlepszej dla siebie oferty, dzięki której tani prąd zawita do naszego domu.

Taryfy prądu 2019 dla firm

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm. Dla przedsiębiorstw o wysokości ceny za kWh (MWh) energii elektrycznej decydują warunki rynkowe. Urząd Regulacji Energetyki nie wpływa na wysokość ofert jakie są na rynku dostępne, bez względu na grupę taryfową w jakiej się rozliczamy, czy jest to taryfa C21 czy taryfa B23. O tym ile zapłacimy za kWh (MWh) prądu przedsiębiorca decyduje tak naprawdę sam. Przypomnijmy, że zmiana sprzedawcy prądu to najlepszy sposób na bezpośrednią kontrolę wydatków za prąd w swojej firmie. Jest to szczególnie istotne w okresie, kiedy ceny prądu wraz z upływem czasu wzrastają, a taką sytuację mamy od kilkunastu miesięcy. Co ważne nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na spadek cen prądu w ciagu najbliższych lat. Co w takiej sytuacji powinien zrobić przedsiębiorca? Porównać oferty sprzedaży prądu dla firmy, wybrać najlepszą (najtańszą) ofertę i podpisać umowę z gwarancją stałej ceny na okres np. 12 lub 24 miesięcy. Dzięki temu przez okres trwania umowy możemy być pewni, że koszty związane ze zużyciem prądu będą przez okres obowiązywania umowy na tym samym poziomie, a tania energia dla firmy  zagości u nas na dłużej.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót