Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfa C12b

Taryfa C12b

12345

Ocena 5.0/5 (4 głosy/ów)

Taryfa C12b to coraz częściej spotykana taryfa stosowana w małych firmach w Polsce. Rozszyfrujemy jej oznaczenie i określimy, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.
Taryfa C12b

Taryfa C12b

Taryfa C12b (inaczej dwustrefowa), gdzie b – podział dobry na dzień i noc. Jest to taryfa przeznaczona dla firm podłączonych do niskiego napięcia, co wynika z litery alfabetu na początku oznaczenia tj. C. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby obowiązują różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii rózne ceny w zależności od pory dnia, z reguły najtaniej w godzinach nocnych.

Dla kogo taryfa C12b?

Taryfa C12b jest przeznaczona dla firm i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby., ze szczególnym naciskiem na godziny nocne.

taryfa C12b

źródło: taryfa C12b godziny obowiązywania strefy dziennej i nocnej

Cennik taryfa C12b. Innogy, Enea, Tauron, Energa i PGE

  • Innogy działa w obrębie Warszawy oraz na terenie pozostałej części Polski oferując zakup prądu w taryfach C12b w ramach oferty Dzień i noc dla Twojej firmy. Cena w ciągu dnia wynosi tu 0,4507 zł/kWh, a w nocy 0,2891 zł/kWh.
  • Enea oferuje taryfę o nazwie Aktywna Noc w ramach grupy C12b. W tej ofercie opłata za energię elektryczną wynosi 0,4193 zł/kWh netto w dzień i 0,2830zł/kWh netto w nocnych godzinach doby oraz 0,5157 zł/kWh brutto w dzień i 0,3481 zł/kWh brutto w nocy.
  • Tauron oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.
  • Energa nazwała swoją ofertę Biznes Dzień i Noc, w tym przypadku stawki wynoszą odpowiednio 0,4529 zł/kWh netto w dzień i 0,3193 zł/kWh w nocnych godzinach doby.
  • PGE oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego sprzedawcę i w celu poznania dokładnych stref czasowych zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych sprzedawców energii. Mamy też ranking sprzedawców prądu, czyli miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie firmę i podpisać umowę na wolnym rynku w taryfie C12b bez względu na to gdzie fizycznie znajduje się jego siedziba.

Cena 1kWh w grupie taryfowej C12b to nie wszystko

Warto też zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach tej grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których być może będziemy mogli skorzystać. W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Bardziej rozbudowaną wersją C12b jest taryfa C13, w której podział ceny 1 kWh w ciągu doby jest aż na 3 różne strefy.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót