Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfa C12a

Taryfa C12a

12345

Ocena 4.5/5 (8 głosy/ów)

Właściciele mikro, małych i średnich firm zasilanych z sieci niskiego napięcia są najczęściej rozliczani w taryfie C12a. Popularność wynika z naprawdę atrakcyjnych propozycji sprzedawców energii, wykorzystujących szansę na zdobycie klientów, którzy zakupują większe ilości energii. Co oznaczają cyfry i litery zawarte w tej nazwie? Czy rozliczanie w tej taryfie jest dostępne tylko dla klientów biznesowych?
Taryfa C12a
Rozszyfrujemy jej oznaczenie i określimy, dla kogo jest to odpowiednie rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.

Co oznacza taryfa C12a?

Pierwszy znak nazwy naszej taryfy to litera ‘C’, oznaczająca, że taryfa przeznaczona jest dla firm korzystających z sieci niskiego napięcia. Następnie ‘1’ określa moc umowną wynoszącą mniej niż 40kW. ‘2’ wskazuje na charakter tej taryfy czyli dwie strefy czasowe, w których płacimy różne ceny za zużycie kWh energii. Ostania cześć nazwy to litera ‘a’, która odnosi się do tego, że w ramach tej taryfy istnieje rozdzielenie na ceny w godzinach szczytu(wyższa) i poza szczytem(niższa). Taryfa C12b charakteryzuje się podziałem na strefę dzienną i nocną, która różni się od tej szczytowej i pozaszczytowej. Czyli znając już oznaczenia możemy powiedzieć, że taryfa C12a to taryfa dla małych przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia z mocą umowną poniżej 40kW i podziałem na strefy godzinowe.

Dla kogo taryfa prądu C12a?

Taryfa C12a jest przeznaczona dla firm(mikro, małych i średnich) i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby. Istnieje sytuacja, w której klient indywidualny, który nie prowadzi działalności gospodarczej także musi skorzystać z tej taryfy(lub innej z grupy C), chodzi o budowę domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z potocznie nazywanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Na taryfę z grupy G można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.

Enea, Energa, Tauron, PGE Innogy a taryfa C12a i godziny obowiązywania

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego dystrybutora. Najczęściej spotykany jest podział znany odbiorcom indywidualnym, czyli w godzinach 13:00-15:00 i w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 odbieramy tańszy prąd. Zazwyczaj zachowywana jest jedynie proporcja 14 godzin w wyższej cenie i 10 w niższej. Same cenniki największych sprzedawców prądu takich jak Enea, Energa, Tauron, PGE czy Innogy nie podlegają regulacji URE. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE. W celu poznania dokładnych stawek obowiązujących w danym okresie czasu należy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu OptimalEnergy.pl dla grupy taryfowej C12a przygotowane są specjalne oferty dostępne tylko w naszej porównywarce cen.

taryfa c12a

źródło:  definicja z taryfy C12a energii elektrycznych PGE

Jak zmniejszyć cennik w taryfie C12a?

W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Jako małe przedsiębiorstwo możemy liczyć nawet na 20% oszczędności bez konieczności dostosowywania się do widełek, w których sprzedawca oferuje tańszą energię. Optymalizacja wydatków i przystosowanie do godzin, kiedy odbieramy tańszą energię prowadzi do blisko 40% niższych rachunków. Korzyści można by wymienić jeszcze kilka, ale bez zaangażowania ze strony osoby prowadzącej działalność nic nie wyjdzie. Trzeba zweryfikować sposób pracy i godziny w jakich sprzęt w firmie pracuje najdłużej. Nie należy także zapominać o zmianie sprzedawcy prądu, która zawsze jest zmianą na plus. Dlatego zwlekanie nie ma sensu, trzeba zacząć odpowiednie czynności już teraz!

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót