Porównaj oferty

28 lip 2021

Prąd - baza wiedzy

Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej

Redukowanie kosztów produkcji w firmie jest zaraz po zwiększaniu dochodów ze sprzedaży jedną z najskuteczniejszych metod na polepszenie wyników finansowych. Aby wprowadzane działania przyniosły odpowiedni sukces, muszą być jednak dokładnie przemyślane oraz nie wpływać na jakość procesów produkcyjnych. Wobec tego powstaje pytanie, gdzie szukać mądrych oszczędności w firmie związanej z działalnością produkcyjną?

Wróć do: Aktualności Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej

Składowe kosztów produkcyjnych

Kosztami produkcyjnymi określić możemy wszystkie wydatki bezpośrednio i pośrednio związane z wytworzeniem danego produktu, będącego podstawowym źródłem przychodów firmy. W związku z tym wśród kosztów produkcji wyróżnić można między innymi koszty związane z:

 • zakupem surowców do procesu produkcyjnego,
 • wynagrodzeniem pracowników,
 • wydatkami na transport,
 • wydatkami na energię elektryczną pozwalającą zasilać park maszynowy i linię produkcyjną.

I o ile w przypadku trzech z pierwszych przykładowych kosztów produkcji nie możemy zbyt wiele zrobić, przeprowadzenie ich optymalizacji niesie za sobą zbyt duże ryzyko obniżenia jednocześnie jakości wytwarzanych produktów, o tyle warto pochylić się nad wydatkami za energię elektryczną. To właśnie one potrafią bowiem stanowić przeważającą część kosztów, zwłaszcza po wprowadzeniu w ostatnim czasie nowej opłaty mocowej, przy czym ich obniżenie nie musi być wcale trudne. Od czego zacząć poszukiwanie oszczędności na zakupie energii elektrycznej w firmie, aby obniżyć koszty związane z nią? Podpowiadamy w kolejnej części artykułu.

Przyjrzyj się taryfie prądu w swojej firmie

Redukując koszty produkcji związane z wydatkami na energię elektryczną w firmie produkcyjnej, warto w pierwszej kolejności przeanalizować jej taryfę. To właśnie ona bowiem określa dokładny plan rozliczania z klientami przez zakłady energetyczne, dlatego też powinna być dobrana odpowiednio do indywidualnych potrzeb danej firmy.

Rodzaj taryfy zawsze składa się z dwóch cyfr oraz dwóch liter. W przypadku firm produkcyjnych najczęściej ich pierwszą cyfrą jest 2 - która przeznaczona jest dla instalacji elektrycznych o mocy powyżej 40 kW. Z kolei pierwszą literą będzie A — przeznaczona dla największych odbiorców energii elektrycznej, takich jak właśnie fabryki. Te pierwsze dwa znaki w taryfie operatora energii elektrycznej nie mogą być zmienione, wobec tego właściciele firm produkcyjnych nie mają na nie wpływu. Inaczej wygląda jednak ta kwestia w przypadku drugiej cyfry i litery taryfy. Oznaczają one bowiem odpowiednią strefę czasową, w której prąd jest tańszy lub droższy oraz opisuje dokładne strefy czasowe i podział cenowy za nie.

Jaką taryfę najlepiej wybrać dla firmy produkcyjnej?

Dobór odpowiedniej taryfy prądu pozwoli wygenerować naprawdę spore obniżki kosztów, jeśli chodzi o koszty produkcji. Dlatego też powinna być ona zawsze dopasowana do systemu produkcyjnego w indywidualny sposób zarówno pod względem liczby stref, jak i ich rodzaju.

Wśród dostępnych liczb stref na polskim rynku energetycznym wyróżnia się wobec tego:

 • taryfę dwustrefową (1) - w której przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za energię elektryczną, wobec tego jest ona polecana dla firmy pracujących w trybie ciągłym, 4 zmianowym, które nie mogą wskazać okresów zwiększonego poboru mocy.
 • Taryfę dwustrefową (2) - dzielącą dobę na dwie strefy czasowe, z czego w jednej z nich zakup prądu we wskazanym czasie jest tańszy. Jest ona więc najkorzystniejsza dla firm działających w systemie jedno lub dwuzmianowym, które korzystają z prądu, kiedy jest on tańszy przynajmniej w 30%.
 • Taryfa trójstrefowa (3) - dzieląca dobę na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i resztę czasu. Polecana dla firm, które potrafią dokładnie określić, kiedy ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe.
 • Taryfa czterostrefowa (4) - najrzadziej występująca w Polsce, z której korzystają zazwyczaj wyłącznie duże przedsiębiorstwa produkcyjne.

Z kolei, jeśli chodzi o rodzaj stref, wyróżnia się w ofertach polskich sprzedawców prądu ich trzy rodzaje:

 • pozaszczytową (a) - w której prąd jest tańszy w godzinach poza szczytem poboru mocy, czyli wyższa stawka może obowiązywać w godzinach od 8 do 14 oraz od 18 do 22,
 • nocna (b) - w której doba została podzielona na dwie strefy dzienną, w której prąd jest droższy oraz nocną, w której jest on tańszy.
 • weekendową — w której ceny za zakup energii elektrycznej są niższe nie tylko w weekendy oraz święta, ale także nocą.

Jak więc widać odpowiednie dobranie taryfy prądu do specyfiki produkcji swojego zakładu pozwala już na wstępie na zmniejszenie dużej części kosztów, jaką są rachunki za energię elektryczną. A to dopiero początek optymalizacji koszt w firmie.

Sprawdź oferty innych sprzedawców prądu

Po dobraniu odpowiedniej taryfy, która jeśli na przykład produkujesz w większości nocą, będzie w stanie przynieść Ci ogromne obniżki rachunków za prąd, pora na sprawdzenie oferty innych sprzedawców prądu. Nie wiele osób, w tym także przedsiębiorców, wie bowiem, że nie muszą oni korzystać z umów kompleksowych na zakup prądu, za których sprawą za pomocą jednej faktury opłacają koszty jego zakupu oraz dostaw.

Te dwie kwestie można jednak swobodnie rozdzielić. I o ile w przypadku dostawców prądu, którymi w Polsce jest 5 operatorów, dzielących nasz kraj na strefy niewiele można zrobić, o tyle w przypadku sprzedawców już tak. Sprzedawcy prądu są bowiem odpowiedzialni, za jak sama nazwa wskazuje, realizowanie firmom dostaw energii czynnej, czyli tej, którą rzeczywiście wykorzysta ona w ciągu danego okresu rozliczeniowego. Można ich swobodnie zmienić, a dzięki temu uzyskać więc kolejne obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Ile można zaoszczędzić w firmie, zmieniając sprzedawcę prądu?

Choć różnice w cenach prądu u poszczególnych sprzedawców mogą wydawać się nieznaczne, w perspektywie wielu lat pozwalają one przynosić wymierne korzyści, jeśli chodzi o redukcje kosztów produkcji. Przykładowo, jeśli firma produkcyjna wykorzystuje miesięcznie 1500 kWh prądu, po zmianie jego sprzedawcy może zaoszczędzić w ciągu trzech lat nawet 18 000 złotych, nie biorąc przy tym pod uwagę doboru odpowiedniej taryfy. Co daje w skali roku zyski na poziomie 6 000 złotych. Czy to dużo? Każdy przedsiębiorca musi sam to ocenić, jednak nawet tak niewielkie obniżenie kosztów w skali roku jest już sporym sukcesem.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że wielu sprzedawców prądu jest w stanie negocjować swoje ceny z klientami posiadającymi jego duże, miesięczne zużycie. Dlatego też warto skonsultować się z ich poszczególnymi przedstawicielami. Może się bowiem okazać, że ceny, jakie podawane są dla wszystkich za zakup 1 kWh energii elektrycznej, mogą być jeszcze dodatkowo obniżone, przynosząc tym samym kolejne korzyści. Chcąc porównać poszczególne oferty sprzedawców energii elektrycznej, warto także skorzystać z ogólnodostępnych porównywarek ofert, dzięki którym zadanie to stanie się o wiele prostsze i szybsze w wykonaniu.

Uniknij opłaty mocowej za pomocą fotowoltaiki dla firm

Wymienione powyżej sposoby redukcji kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym związanych z zakupem prądu pomimo tego, że są skuteczne, nie pozwolą jednak uniknąć przedsiębiorcom stale wprowadzanych podwyżek za hurtowy zakup prądu do produkcji, czy też tych związanych z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej.

Kolejnym sposobem na obniżenie wydatków dla fabryk jest więc fotowoltaika, która pozwala zredukować koszty za prąd do minimum lub co najmniej obniżyć je poprzez zasilanie linii produkcyjnej w szczytowych godzinach dostaw. Jej montaż dodatkowo obecnie dofinansowywany jest z programu Energia Plus, w ramach którego przedsiębiorcy mogą starać się o pozyskanie środków na instalacje fotowoltaiczne do 17 grudnia 2021 roku.

Dlaczego fotowoltaika pozwala uniknąć opłaty mocowej i jest opłacalna dla firm?

Wprowadzona dodatkowa opłata mocowa w wysokości 0,0762 zł za kWh w godzinach między 7 a 22 uderzyła w większość firm produkcyjnych, które właśnie w tym czasie mają największy pobór prądu. Jednak można jej uniknąć za pomocą fotowoltaiki, ponieważ panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną ze słońca właśnie przez większość czasu, w jakim obowiązuje ta dodatkowa opłata. Ponadto mówiąc o opłacalności fotowoltaiki i redukcji kosztów w firmach produkcyjnych należy także zwrócić uwagę na zyski z niej na tle stale rosnących cen za prąd.

Zakładając więc, że firma produkcyjna zdecyduje się na montaż instalacji o wielkości 130 kWp, dostarczającej w ciągu roku około 130 000 kWh i składającej się z około 365 paneli słonecznych koszt takiej inwestycji będzie wynosił szacunkowo 350 000 złotych. Przy czym inwestycja ta zwróci się już po 6 latach (zakładając, że ceny prądu będą rosły o 3% rocznie), a po 10 przyniesie zyski wynoszące około 300 000 złotych, z kolei po 15 latach sięgające nawet pół miliona. Warto więc rozważyć inwestycje w odnawialne źródła energii, które pozwalają uniezależnić się od krajowych dostawców prądu oraz znacznie zredukować koszty w firmach produkcyjnych a co więcej przynosić dla nich nawet zyski.

Podsumowując, poszukiwanie oszczędności w biznesie produkcyjnym można rozpocząć, wedle wszelkich poradników, od zarządzania produkcją i metodami jej prowadzenia, śrubując tym samym wyniki i standardy. Można jednak także, zanim się to zrobi przyjrzeć się temu, ile energia dla firm nas kosztuje i czy zmiany w tym zakresie nie pozwolą przynieść wymierniejszych korzyści.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić