Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Odczyt licznika energii elektrycznej

Odczyt licznika energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Licznik energii elektrycznej to urządzenie, które wskazuje nam aktualne zużycie energii. Na podstawie tych wskazań możemy samodzielnie obliczyć ile zapłacimy za energię elektryczną oraz ile zużywamy jej w kolejnych cyklach rozliczeniowych.
Odczyt licznika energii elektrycznej

Jak obliczyć rachunek za prąd ?

Dostając rachunek za energię elektryczną często nie wiemy skąd pojawiają się poszczególne wartości dotyczące zużycia energii w naszym gospodarstwie domowym. Tymczasem samodzielnie w prosty sposób możemy obliczyć zużycie energii i kontrolować stan naszego konta, a także w racjonalny sposób użytkować energię.  

Jak obliczyć zużycie ?

Zaczynając od zapisów wskazań licznika. W momencie, gdy przychodzi moment odczytu wskazań liczników warto zapisać sobie pojawiające się na nim wartości. Są to bowiem liczby wskazujące zużytą energię, która wyrażana jest w kWh. Pierwsza zapisana wartość będzie naszym wskazaniem bieżącym. W przypadku kolejnego odczytu wskazań licznika zapisujemy ponownie wartość, którą odczytaliśmy i na podstawie dwóch zapisanych wartości z poprzedniego i aktualnego wskazania licznika możemy obliczyć ile energii zużyliśmy w danym cyklu rozliczeniowym. Potrzebna nam jest prosta znajomość matematyki, aby dokonać obliczenia. Wystarczy bowiem odjąć od obecnego wskazania licznika wskazanie poprzednie i znamy już swoje zużycie energii, które nastąpiło pomiędzy kolejnymi odczytami.

Weryfikacja stanu licznika

W ten prosty sposób możemy kontrolować poprawność wskazań licznika. Znając tę zasadę możemy mniej więcej oszacowywać swoje zużycie energii i spodziewać się określonych kwot na rachunkach za prąd. Nie będziemy zaskoczeni wysokością rachunków, gdyż będziemy wiedzieć czego możemy się spodziewać, jeśli nasze zużycie energii będzie mniej więcej na zbliżonym poziomie pomiędzy poszczególnymi okresami rozliczeniowymi. Ponadto w momencie, gdy coś będzie nam się nie zgadzać, będziemy mogli upewnić się, iż mamy rację i konieczny będzie ponowny odczyt w celu wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy naszymi obliczeniami, a tymi dokonanymi przez pracownika zakładu energetycznego. Jeśli dalej nie rozwiąże to problemu, to nowa umowa na prąd przez internet i nowy podmiot od którego kupimy energię daje zazwyczaj lepszą jakość.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót