Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Koszt kWh dla firmy w taryfie C

Koszt kWh dla firmy w taryfie C

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Cena za kWh energii jest różna w zależności od oferowanej taryfy. Jakie są koszty jednostki energii w przypadku taryfy C?
Koszt kWh dla firmy w taryfie C

kWh co to takiego w grupie taryfowej C?

Cena 1 kWh energii elektrycznej dla firm ustalana jest przez odpowiedniego sprzedawcę, którego wg prawa polskiego możemy zmienić. Stawka ta jednak zanim wejdzie w życie musi zostać  zatwierdzona przez Prezesa URE. Cena prądu to po prostu cena pobranej przez zakład energii, która wyrażona jest w złotych za jedną kilowatogodzinę – 1kWh. Kilowatogodzina to 1000 W pobieranych przez 1 godzinę.

Koszt kWh dla firmy w grupie taryfowej C

W zależności od tego w jakiej konkretnie taryfie jesteśmy ceny energii będą się różnić. Do wyboru mamy taryfy jednostrefowe, dwustrefowe i trójstrefowe. O co w tym chodzi, czym są strefy ?

  1. taryfa jednostrefowa – cena za prąd w ciągu całej doby jest stała
  2. taryfa dwustrefowa – cena za prąd uzależniona jest od godziny w ciągu doby. Dwie strefy oznaczają, że cena energii jest inna w dzień i w nocy, lub też inna w zależności od tego czy zużywamy energię w szczycie czy poza nim
  3. taryfa trójstrefowa – podobnie jak w przypadku taryfy dwustrefowej mamy różne ceny energii w ciągu dnia, z tym że tutaj doba podzielona jest na trzy części najczęściej są to szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i godziny pozaszczytowe.

Przykładowo ceny w Polsce za kWh w przypadku taryfy C jednostrefowej czyli np. C11 wahają się od 0,32 zł/kWh do 0,45 zł/kWh w zależności od sprzedawcy. W przypadku taryf z podziałem na strefy ceny w szczycie mieszczą się w granicach 45-60 gr/kWh a w godzinach pozaszczytowych od 25-35 gr/kWh.

Zmiana sprzedawcy energii

To ile uda nam się zaoszczędzić po zmianie sprzedawcy zależy od naszego zużycia i proponowanych cen energii. Jeśli jednak mimo najniższej ceny za kWh mamy wątpliwości, czy rzeczywiście uda nam się generować oszczędności warto skorzystać z porównywarki cen energii na naszej stronie bądź skontaktować się z ekspertami Optimal Energy.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót