Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfa budowlana w trakcie budowy domu. Jak obniżyć koszty związane z poborem prądu w trakcie budowy?

Taryfa budowlana w trakcie budowy domu. Jak obniżyć koszty związane z poborem prądu w trakcie budowy?

12345

Ocena 4.8/5 (9 głosy/ów)

Rozpoczynając budowę swojego nowego domu jest Tobie (a właściwie wynajętej przez Ciebie firmie budowlanej) potrzebny prąd do podłączenia betoniarki czy innych urządzeń budowlanych. W związku z tym udajesz się do najbliższego zakładu energetycznego z prośbą o zawarcie umowy przyłączeniowej. Zabierając ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty zawierasz odpowiednią umowę, na mocy której zostajesz automatycznie przydzielony do taryfy C11 (tzw. budowlanej)
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Taryfa budowlana w trakcie budowy domu. Jak obniżyć koszty związane z poborem prądu w trakcie budowy?

Taryfa budowlana

Mija kilka miesięcy (lat), budowa wymarzonego domu jest na ukończeniu, a Ty zapominasz o bardzo istotnej kwestii, mianowicie o możliwości przejścia na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych oznaczaną symbolem G. Sprawa jest o tyle istotna, że zmiana grupy taryfowej z budowlanej C na G dla gospodarstw domowych wiąże się ze sporymi różnicami w opłatach dystrybucyjnych stawkami za 1 kWh...To czy zostaniesz w taryfie C czy przejdziesz na taryfę G zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty, jako właściciel nowo wybudowanego domu, chcąc płacić mniejsze opłaty  dystrybucyjne i niższą  stawkę za 1 kWh musisz się zgłosić do swojego zakładu i wypełnić odpowiedni wniosek.               

Przejście z taryfy C11 na G11

Poniżej przedstawiamy schemat działania w takich sytuacjach. Zacznijmy od samego początku czyli od momentu chęci uzyskania umowy przyłączeniowej. Dokumenty jakie trzeba zabrać, aby podpisać pierwszą umowę:

  • Aktualne warunki przyłączeniowe
  • Tytuł prawny
  • Dowód osobisty

Po zakończonej budowie (lub nawet w trakcie jej trwania) możesz zmienić taryfę z C na G wtedy niezbędne dokumenty to:

  • Pozwolenie na użytkowanie lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały
  • Protokół odbioru instalacji elektrycznej
  • Dokument potwierdzający tożsamość
  • Aktualny stan licznika

Pamiętaj, że opłata za 1kWh na taryfie C11 (budowlanej) jest o ok. 20% wyższa od tej jaką płacą użytkownicy taryf G. Dodatkowo dla standardowego mieszkania opłaty stałe wynikające  z takiej zmiany są o ok. 30 zł miesięcznie niższe. Sprawdź w jakiej grupie taryfowej jesteś lub skorzystaj z naszej porównywarki cen, w której dostępne są także oferty na tańszy prąd budowlany. Należy pamiętać, że ceny prądu rosną, a Polacy wzrostu cen prądu boją się najbardziej ze wszystkich codziennych kosztów.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót