Z tego artykułu dowiesz się
Kiedy jest najtańszy prąd w ciągu doby?
Punktem wyjścia do znalezienia odpowiedzi na pytanie kiedy prąd jest najtańszy jest zastanowienie się nad tym, w którym momencie doby pobór prądu w moim domu czy firmie jest największy. Wskazanie szacunkowych godzin, w których liczba sprzętów RTV i AGD w domu czy firmie jest włączona, da obraz gdzie można zacząć szukać oszczędności.
Jako indywidualni konsumenci rynku energetycznego, mamy do dyspozycji dwie główne taryfy, które udostępnia nam nasz dystrybutor prądu:
Która taryfa prądu dla mnie?
Jeśli konsumpcja prądu jest równomierna i nie wykazuje wyraźnych wzrostów zużycia, albo nie umiemy wskazać godzin zwiększonego poboru energii, wówczas powinniśmy rozważyć wybór taryfy jednostrefowej – G11. Taryfa ta charakteryzuje się stałym przelicznikiem za 1 kWh. Oznacza to, że każdego dnia tygodnia o każdej porze doby, cena za energię elektryczną jest taka sama. Opcja ta jest wygodna, bo nie wymaga pamiętania, w której części doby cena jest niższa, oraz nie wiąże się ze zmianą nawyków korzystania z urządzeń elektrycznych.
Alternatywą do taryfy jednostrefowej jest taryfa dwustrefowa – G12. W przypadku taryfy G12 sprzedawcy prądu oferują tańszą cenę energii elektrycznej w 10 godzinach doby (najczęściej 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00). Ta opcja jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli umiemy wskazać godziny większego zużycia energii. Sprawdza się ona bardzo dobrze wśród mieszkańców domów jednorodzinnych oraz wśród tzw. ‘nocnych marków’. Taryfa ta, w związku z dwiema stawkami za energię elektryczną, wymaga dostosowania licznika do dwóch stref. Koszt ten bierze na siebie sprzedawca prądu.
Co, jeśli G11 i G12 nie jest dla mnie?
Dostawcy prądu wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i mają w swojej ofercie mniej popularne wśród konsumentów taryfy:
- G12w
- taryfę energetyczną przedpłatową,
- taryfę energetyczną z gwarancją ceny.
Taryfa energetyczna G12w jest rozszerzoną opcją taryfy dwustrefowej G12 z dodatkową opcją tańszego prądu w weekendy oraz w święta. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli w weekend nadrabiamy prace domowe (pranie, prasowanie, odkurzanie, przygotowywanie przetworów, gotowanie obiadów, sprzątanie auta, koszenie trawy itd.). Wybór tej taryfy wiąże się z wyrabianiem wśród domowników odpowiednich nawyków.
Taryfę energetyczną przedpłatową można porównać do usług, które nabywamy na zasadzie pre-paid czyli z góry wykupujemy określoną ilość impulsów (w tym przypadku kWh) do wykorzystania. W tej taryfie nie ma faktur za comiesięczne zużycie prądu, jest natomiast obowiązek doładowania konta, jeśli saldo zbliża się do zera. Opcja ta jest wygodna zwłaszcza dla osób wynajmujących mieszkanie (brak faktur, brak potencjalnych problemów z zaległościami w uiszczaniu opłat za prąd).
Dlaczego prąd jest tańszy w godzinach tzw. drugiej strefy?
Niższe opłaty za prąd w tzw. drugiej strefie mają mobilizować odbiorców, którzy mogą sobie na to pozwolić, bo są np. w godzinach 13-15 w domu, aby zwiększali zużycie prądu. Korzyścią dla całego systemu elektroenergetycznego jest wyrównywanie w ciągu doby tzw. profilu zużycia prądu. Im profil jest mniej zmienny tym lepiej. Chodzi o to, żeby nie trzeba było wyłączać bloków węglowych lub ograniczać ich moc. Dzięki stałym parametrom pracy, pracują one z większą sprawnością i łatwiej zarządza się całym systemem elektroenergetycznym.
Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?
Rynek sprzedawców prądu jest obszerny. Dobrym pomysłem, by znaleźć najtańszą dla naszego gospodarstwa domowego czy firmy ofertę i taryfę, jest skorzystanie z porównywarki cen. Wprowadzając dane z rachunku za prąd będziemy mogli w łatwy sposób porównać, który wariant jest najlepszy. Jeśli sami natomiast nie będziemy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie - wypełnijmy niezobowiązujący formularz kontaktowy, w odpowiedzi na który skontaktuje się z nami doradca klienta i rozwieje nasze wątpliwości.