Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej po raz pierwszy?

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej po raz pierwszy?

12345

Ocena 4.7/5 (3 głosy/ów)

W Polsce według oficjalnych danych z URE sprzedawcę prądu zmieniło nieco ponad 400 tys. osób i firm. Ta liczba lawinowo rośnie, ale to wciąż mało jeśli spojrzymy na potencjał całego rynku, na którym jest aż 15 milionów odbiorców energii elektrycznej!
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej po raz pierwszy?

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej po raz pierwszy w Polsce?

To pytanie zadało sobie do tej pory ok. 400 tys. odbiorców i na ich przykładzie możemy śmiało powiedzieć, że taka zmiana nie boli i przynosi korzyści finansowe, jeśli oczywiście przedstawiana nam oferta została w odpowiedni przez nas sposób sprawdzona np. z wykorzystaniem porównywarki cen prądu. Sam proces, o którym za chwile w przeciągu kilku ostatnich lat został bardzo uproszczony, a jego czas skrócony, nie zmienia to jednak faktu, że jeszcze troszkę w tym obszarze jest do zrobienia (m.in. w standardzie umowy kompleksowe - czyli jeden rachunek). Teraz do rzeczy, mamy właściwe na starcie 2 możliwości:

  1. Bezpośrednio podpisanie umowy z przedstawicielem handlowym albo w punkcie sprzedaży
  2. Znalezienie oferty w Internecie

My skupimy się na opisie tej drugiej możliwości.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej przez Internet?

Tutaj też możemy zrobić to na dwa sposoby.

  • Finalizacja umowy on-line (czyli takie zakupy internetowe)
  • Zostawiając swój kontakt na stronie i oczekiwanie za kontaktem zwrotnym

W pierwszym przypadku wszystko właściwie dzieje się przed komputerem, otrzymujemy na maila informacje o tym, że podane przez nas dane są weryfikowane, a później o rozpoczęciu sprzedaży. W drugim przypadku czas poświęcony na załatwienie formalności jest potrzebny ponieważ:

  1. Szukamy interesującej nas oferty
  2. Zostawiamy do siebie namiary
  3. Najczęściej sprzedawca oddzwania w dniu kolejnym i przedstawia ofertę
  4. Jeśli wszystko jest OK wysyłany jest kurier z umową
  5. Po podpisaniu umowy w ciągu 21 dni dochodzi do sformalizowania umowy, odczytu zerowego i rozpoczęcia współpracy

Pierwsza zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

W wielu przypadkach niechęć do jakiejś zmiany jest spowodowana strachem przed nieznanym/nowym. W tym przypadku, pomimo tego, że zdecydowana większość z nas sprzedawcę prądu jeszcze nie zmieniała to strach przed pierwszą zmianą nie powinien być przeszkodą. Postępujące w Polsce zmiany rynku energii idą zdecydowanie w kierunku ułatwienia całego procesu, a co za tym idzie w kierunku gdzie zmiana sprzedawcy prądu będzie tak samo prosta, krótka i oczywista jak zmiana sprzedawcy usług telekomunikacyjnych.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót