Porównaj oferty

23 lis 2016

Prąd - baza wiedzy

Jak oszczędzać energię w domu?

Podczas codziennych czynności często zapominamy o tym, że marnujemy energię elektryczną w mniej lub bardziej świadomy sposób. Jest jednak wiele sposobów oszczędzania energii, które wcale nie muszą oznaczać uwiązania i ciągłego rozmyślania o tym, co robimy i co musimy zrobić, aby zmniejszyć rachunek za prąd.

Wróć do: Aktualności Jak oszczędzać energię w domu?

Sposoby oszczędzania energii w domu

Zacznijmy od kwestii oświetlenia, gdyż jest ona najbardziej oczywista, ale skupimy się jednak na innych rozwiązaniach, które pozwalają uzyskać większe oszczędności energii, a przy okazji usprawnią nasze życie. O tym, że należy wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy wiedzą już nawet przedszkolaki. Ilu jednak z nas, zawsze o tym pamięta, a ile osób mówi" zaraz tam wrócę, więc po co wyłączać?" a tak na prawdę wraca po 15-20 minutach? Taki tryb myślenia powoduje, że w ciągu miesiąca światło w naszych pomieszczeniach jest włączone przez kilka godzin na darmo, co oznacza, że płacimy kilka złotych za swoją nieuwagę.

Oszczędzanie energii w kuchni

Kolejnym ważnym pomieszczeniem, o którym należy pamiętać jest kuchnia. Zacznijmy od czajnika elektrycznego. Wiele osób gotując wodę w czajniku elektrycznym napełnia go praktycznie do końca, mimo iż ma zamiar zalać jedną szklankę. Wydaje nam się też, że jeśli zagotowaliśmy wodę, ale jej nie wykorzystaliśmy i po kilku minutach przypomni nam się, że jest ona w czajniku, to należy włączyć go jeszcze raz. Jest to błędne myślenie. Wrząca woda nie ostudzi się na tyle, by stała się bezużyteczna w ciągu kilku minut, a już na pewno na podreperowanie domowego budżetu nie pomaga gotowanie 2l za każdym razem, gdy chcemy zrobić jedną herbatę. W przypadku czajnika elektrycznego koszty jednak są znacznie większe niż w przypadku oświetlenia. W ciągu dwóch miesięcy czajnik 1,5-2 kW jest w stanie wygenerować koszty rzędu 30-40 zł. Naszym codziennym grzeszkiem jest też gotowanie na kuchence elektrycznej bez pokrywek. Przez to czas gotowania wydłuża się niemal dwukrotnie. Nie kontrolujemy też naszego codziennego zaglądania do lodówki i czasu obserwowania jej zawartości. Często bowiem zastanawiając się co zrobimy do jedzenia pozostawiamy otwarte drzwi chłodziarki, czy zamrażarki przez kilkadziesiąt sekund lub nawet kilka minut co powoduje, że aby powrócić do swojego poprzedniego stanu urządzenie to musi pobrać energię elektryczną z sieci.

Oszczędzanie energii w pozostałych pomieszczeniach

A co z pozostałymi pokojami? Tryb stand-by powoli udaje nam się kontrolować, poprzez odłączanie urządzeń z gniazdek, czy po prostu wyłączanie listw zasilających. Często też pamiętamy o tym, aby korzystać z laptopów, czy innych przenośnych urządzeń na baterii, a nie cały czas na podłączonym zasilaczu. Jednak oszczędzanie energii nie kończy się na wyłączaniu mrugającej diody. Kolejnym sposobem jest np. włączanie trybu eko w naszych telewizorach czy monitorach komputerowych, czyli po prostu przygaszanie jasności obrazu czy włączanie szybszej hibernacji urządzeń, aby mogły przejść w stan spoczynku i nie pobierać energii, gdy my aktualnie zajmujemy się czymś innym. Teraz w okresie zimowym dogrzewamy się również urządzeniami elektrycznymi. Niestety wielu z nas ma nawyk otwierania okna aby przewietrzyć pomieszczenie lub po prostu gdy jest zbyt gorąco nie redukując ani nie wyłączając przy okazji pracującego ogrzewania. W efekcie grzejnik chodzi, a my chłodzimy pomieszczenie.

Warto pilnować swoich codziennych nawyków i przyzwyczajeń, aby żyło nam się lepiej i przy okazji taniej. Przekonując do swoich słusznych zachowań pozostałych domowników uda się zaoszczędzić jeszcze więcej. A jeśli ceny energii nie pozwalają nam zmniejszyć rachunków pozostaje jeszcze możliwość zmiany sprzedawcy. O tym czy wybór innej firmy od której będziemy zaopatrywać się w prąd jest koszystny możemy stwierdzić analizując nasz rachunek przed i po zmianie. Ostatnio na naszym kanale YouTube wrzuciliśmy film pokazujący jak w firmie Enea wygląda rachunek za prąd. Znajdziecie tam także informację o pozostałych, największych sprzedawcach prądu w Polsce.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić